Bursa'da son aylarda artan küçükbaş hayvan hırsızlıklarının önlenmesi için harekete geçen Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, üreticileri bilinçlendirdikten sonra ağıllarda elektronik kamera ve alarm sistemi kurularak. Ayrıca, koyun ve keçiler ’çip’ ile uydudan takip edilecek.

Kurban bayramının yanaşması, hayvan fiyatlarının artması ile birlikte özellikle kırsal kesimde artış gösteren küçükbaş hayvan hırsızlıklarını önlemek için Bursa İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BKKYB) harekete geçti. Birlik Başkanı Yıldırım Oran, Bursa Valiliği’nin yönlendirmesi ile Bursa Jandarma Alay Komutanlığı yetkilileri ile toplantı yaptı. Toplantıda hayvan hırsızlıklarının önlenebilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Toplantı ardından açıklama yapan BKKYB Başkanı Yıldırım Oran, son 1 yıl içinde et fiyatlarını arttığını buna bağlı olarak canlı hayvan fiyatlarının da yükseldiğini belirtti. Hayvanların değerinin artması sonucunda kırsal kesimden hayvan hırsızlıklarının arttığına dikkat çeken Yıldırım Oran, 'Son aylarda üreticilerimizden bu yönde şikâyetler almaya başladık. Soruna çözüm için Bursa Valiliği’ne başvurduk. Valiliğin önerisi ile de Bursa Jandarma Alay Komutanlığı yetkilileri ile toplantı yaparak sorunu masaya yatırdık' dedi.

Yıldırım Oran, toplantıda hırsızlık olaylarını önüne geçilmesi için Jandarma yetkilileri ile birlikte Bursa’daki küçükbaş hayvan envanterinin çıkarılacağını söyledi. Oran, daha sonra da hırsızlıklara karşı üreticilerin bilinçlendirileceğini belirterek, şöyle dedi:

'Küçükbaş hayvanlar sürekli arazide dolaştığı için sigortalanamıyor. Bunun yanı sıra üreticilerimiz ekonomik açıdan da güçlü değiller, kullandıkları ağıllar da çok iptidai ve güvensiz.'

Jandarmanın önerisi doğrultusunda öncelikle Bursa’daki hayvan yetiştiricilerinin ne kadar canlı hayvanı olduğuna dair bir envanter hazırlanacağını da kaydeden Yıldırım Oran, 'Üreticilerimiz ve jandarma yetkilerinin katılacağı bir dizi toplantı yapılacak. Bu toplantılarda hayvan üreticilerimiz hırsızlıkla mücadele konusunda bilgilendirilecekler' diye konuştu.

Yıldırım Oran son olarak da ağıllara elektronik kamera ve alarm sistemi kurulacağını ve sürüdeki kimi hayvanlara elektronik çipler takılarak uydudan takip edileceğini ifade etti. Oran böylece Bursa’daki hayvan hırsızlıklarının çok aza ineceğini düşündüklerini belirtti.

Oran, ağıllara güneş enerjisi ile çalışan kamera ve uyarı sensörleri için devletten destek beklediklerini kaydederek, hırsızlık olaylarının azaltılması için caydırıcı cezalar getirilmesini de istedi.