türkfiat 480 s8 alpler 3 lü 9 numara pulluk toprağa çok dalıyor

480 s8 le pulluk sürerken pulluk toprağa aniden çok fazla dalıyo ve traktör patinaj çekiyo. pulluğu kaldırınca traktör şaha kalkıp 1-2 iç çiziye geri iniyo. sorun ne olabilir.

Ynt: türkfiat 480 s8 alpler 3 lü 9 numara pulluk toprağa çok dalıyor

bugraaydin link=topic=46827.msg446406#msg446406 date=1316687267' Alıntı:
480 s8 le pulluk sürerken pulluk toprağa aniden çok fazla dalıyo ve traktör patinaj çekiyo. pulluğu kaldırınca traktör şaha kalkıp 1-2 iç çiziye geri iniyo. sorun ne olabilir.
traktörü ilk defamı kullanıyorsunuz? Koltugun arkasında bi mandal olacak o sıkışık durumdadır şuan o mandalı kaldırırsanız traktör o batmaları engelleyecek şekilde hidroligi kaldırıp indirir seviyeyi korur.

hayır çok kullandım ama tek başıma ilk defa pulluk sürüyorum hep amcam ayarlıyodu ben sürerken çok sorun olmuyodu ama ben bişeyleri ayarlayamıyorum orası kesin. topraklarda çok sert. çok oturdu.

bugraaydin link=topic=46827.msg446409#msg446409 date=1316687901' Alıntı:
hayır çok kullandım ama tek başıma ilk defa pulluk sürüyorum hep amcam ayarlıyodu ben sürerken çok sorun olmuyodu ama ben bişeyleri ayarlayamıyorum orası kesin. topraklarda çok sert. çok oturdu.
Tamam yukarıda anlattıgım gibi koltuga oturunca tam arkanda altta şöyle bükülüp sıkıştırılmış gibi duran kalınca bi demir vardır onun uç tarafına dogruda arasına giren küçük bi demir parçası var.O demir parçasını sıkışık oldugu yerden çıkar bunu yaparken pullugu kaldırırsan sana yardımcı olur yada levye demiri gibi birşey kullanabilirsin.

ben de tam olarak bunu yaptım. o yayın görevi pulluk batmaya çalıştığında hidrliği kaldırmak ancak ben hiç pulluğun kalktığını görmüyorum. acaba hidrolik hassasiyet ayarıyla ilgili olabilirmi. olabilirse nasıl ayarlıcam bide pozisyon kontrol, çeki kontrol, yüzdürme bunları nasıl ayarlarım. şimdi değil tarladayken denemiştim. pulluk 3 lü 9 numara teker yok.

bugraaydin link=topic=46827.msg446414#msg446414 date=1316688540' Alıntı:
ben de tam olarak bunu yaptım. o yayın görevi pulluk batmaya çalıştığında hidrliği kaldırmak ancak ben hiç pulluğun kalktığını görmüyorum. acaba hidrolik hassasiyet ayarıyla ilgili olabilirmi. olabilirse nasıl ayarlıcam bide pozisyon kontrol, çeki kontrol, yüzdürme bunları nasıl ayarlarım.
Onlarla alakası pek yok ama merak ediyorsan hidroligi indirip kaldırdıgın kolun gerisinde alt tarafta kısa bir kol var onu çekersen yukarı dogru yüzdürme pozisyonuna alır hidrolik tamamen bagımsız kalır yani senin yapacagın işla alaksı yok onuda bi kontol et tamamen altta olsun.Sen orta kolun filan ayarlı olduguna eminmisin başka sıkıntı çıkaracak bi olay yoktur traktörde bunlar ayarlıysa arkana bakma.

ortaam link=topic=46827.msg446415#msg446415 date=1316688846' Alıntı:
Onlarla alakası pek yok ama merak ediyorsan hidroligi indirip kaldırdıgın kolun gerisinde alt tarafta kısa bir kol var onu çekersen yukarı dogru yüzdürme pozisyonuna alır hidrolik tamamen bagımsız kalır yani senin yapacagın işla alaksı yok onuda bi kontol et tamamen altta olsun.Sen orta kolun filan ayarlı olduguna eminmisin başka sıkıntı çıkaracak bi olay yoktur traktörde bunlar ayarlıysa arkana bakma.
alttaki kolu en aşağıdayken pulluk ya batmıyo yada az batıyo yukarıya alınca engellenemez bir şekilde dalıyo hidroliği kaldırınca traktör şaha kalkıyo ve içe kaçıyo. orta kol ayarlı. pulluğun toprağa batmış hali yere paralel olcak şekilde ayarlı.

Eğer ki pulluk düzgün ayarlıysa senin sıkıntın hidroliğin hassasiyetiyle alakalı,az az pulluğu kaldırması lazım çok battığı zaman motorun hidrolikte bir arıza olmuş olabilir etrafında o motoru kullanmış daha tecrübeli biri varsa yardım istesen sorun çözülür sanırım

alplerı ayarlıya ayarlıya tarla bıter gıder daha ayar tuttmaz bırıncı pulluk cok yergöturuyordur senınsurulu nadasa atıyorsa başını motor ....pulluk eksantırıgını gevşet sag motora baglantı noktasını bır parmak ılerıye dogrucevır sıkbıraz duzelır belkı ;)

Bende 3 lü ve 4lü 10 numara alpler var 2 sindede birkere saldımmı birdaha ayar filan yapmam.Sen o arkadaki kolu aşagıya dogru bastır öyle batır pullugu batmıyorsa kollardan ayarlaman lazım toprak sert diyorsun.

fatih ödemişli link=topic=46827.msg446419#msg446419 date=1316689428' Alıntı:
alplerı ayarlıya ayarlıya tarla bıter gıder daha ayar tuttmaz bırıncı pulluk cok yergöturuyordur senınsurulu nadasa atıyorsa başını motor ....pulluk eksantırıgını gevşet sag motora baglantı noktasını bır parmak ılerıye dogrucevır sıkbıraz duzelır belkı ;)
pulluk eksantrikte en sağa kaydırılmış. ayarın doğruluğundan emin değilim yıllardır böyle ayarlı. o yüzden kurcalamak istemedim internette de bununla ilgi bi yazıda nasıl ayarlandığı anlatılmış ancak resim yok ve demirlerin adı yazılmış bende bu demirlerin adlarını bilmeyince hiçbişey anlamadım.

bugraaydin link=topic=46827.msg446425#msg446425 date=1316690005' Alıntı:
pulluk eksantrikte en sağa kaydırılmış. ayarın doğruluğundan emin değilim yıllardır böyle ayarlı. o yüzden kurcalamak istemedim internette de bununla ilgi bi yazıda nasıl ayarlandığı anlatılmış ancak resim yok ve demirlerin adı yazılmış bende bu demirlerin adlarını bilmeyince hiçbişey anlamadım.
Okadar karıştırma pullugun kendi şase ayarını bozup sahibinide delirtme sen boşver demekki daha pulluk kullanmak için biraz daha zaman var amcan birdaha sürerken iyi izle takip et ayarlarını ondan ögren biz şimdi burdan ne söylesek boş.

ortaam link=topic=46827.msg446429#msg446429 date=1316690235' Alıntı:
Okadar karıştırma pullugun kendi şase ayarını bozup sahibinide delirtme sen boşver demekki daha pulluk kullanmak için biraz daha zaman var amcan birdaha sürerken iyi izle takip et ayarlarını ondan ögren biz şimdi burdan ne söylesek boş.
amcam vefat edince işleri benim yapmam gerekiyo doğal olarak.

ortammm rumuzlu arkadaş o kadar güzel anlatmışsınki sanki yeniden öğrendim valla ağzına sağlık. bende fiatta doğup büyüdüm sonra john deereye geçtim. yaydan tutupta hassasiyete kadar iyi anlattın. yalnız sert toprakta ayarlı olsada arkadaş galiba acemilikten pullluğu derine salıyo çekmeyincede kaldırıyo derinde olan puuluk da zorlayınca fiatın kafa hafif malum o zamanda kaldırıp iniyor. dikkat edip uygun derinliye salınan pulluk sorun yapmaz eskiden bendede olmuştu. ayarlar tam doğru olsada böyle sonuçta çıkabiliyor... alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s

poyraz2030 link=topic=46827.msg446434#msg446434 date=1316690871' Alıntı:
ortammm rumuzlu arkadaş o kadar güzel anlatmışsınki sanki yeniden öğrendim valla ağzına sağlık. bende fiatta doğup büyüdüm sonra john deereye geçtim. yaydan tutupta hassasiyete kadar iyi anlattın. yalnız sert toprakta ayarlı olsada arkadaş galiba acemilikten pullluğu derine salıyo çekmeyincede kaldırıyo derinde olan puuluk da zorlayınca fiatın kafa hafif malum o zamanda kaldırıp iniyor. dikkat edip uygun derinliye salınan pulluk sorun yapmaz eskiden bendede olmuştu. ayarlar tam doğru olsada böyle sonuçta çıkabiliyor... alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s
sorun şurda çok az da indirsem 5-10 metre sonra pulluğu toprağın derinliklerinde buluyorum birkaç kişiden yardım istediğimde pulluğu ayarladılar evin bahçesinde içe çekiyodu ama direksiyonu dışa kırarak düz gidilebiliyodu ve pulluk dalmaya çalışsa bille ayarlanabiliyodu. ayrıca hep öyleydi amcam da direksiyonu dışa kırarak düz gidiyodu. bana en mantıklı gelen sorun pulluğun eksantrik ayarının yapılması. pulluk sağdan çok asılınca traktör içe kayıyo diye düşünüyorum nekadar doğrudur. pulluğun batması sorunu ise hidrolik hassasiyetin az olmasından kaynaklanıyodur diye düşünüyorum. yay ne kadar gerilse de buna cevap vermiyo ve hidroliği kaldırmıyo. bu sorunları nasıl çözerim biri bana bu iki ayarın nasıl yapıldığını anlatırsa memnun olurum.