Çiftlikler de kayıt altına alınıyor

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Bakanlığın daha önce Adana, Bursa, Erzurum, Giresun, İzmir, Konya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Tekirdağ olmak üzere 9 ilde başlattığı ÇMVA projesine 2011 yılında Malatya, Samsun ve İstanbul illerinin de dahil edildiği hatırlatılarak, bu çerçevede Malatya'da da çalışmalara başlandığı belirtildi.

İl genelinde 28 köyde pilot çalışma yapıldığı ifade edilen açıklamada, bu köylerdeki 50 çiftçinin proje kapsamına alındığı, katılım sözleşmelerinden sonra anket çalışmaları yapılarak projenin başlatıldığı vurgulandı.

İşletmelerinin daha etkin yönetilmesi ve makro düzeyde doğru politikaların geliştirilmesinin amaçlandığı proje için çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına başlandığına işaret edilen açıklamada, ÇMVA projesinin tanıtımı, uygulamaları ve faaliyetlerin karlılığının karşılaştırıldığı grup çalışması yapıldığı aktarıldı.

Açıklamada, il müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalışmada, Hollanda Araştırma Enstitüsünde görevli Tarım Ekonomistleri Ben Camphuis ve Aaldrich Enting, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mühendislerinden Ahmet Çeliker, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ramazan Aytekin, Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Turan Karaca, ÇMVA İl Sorumluları Mühendis Çetin Esen, Metin Baysal, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğünden Mühendis Suat Koşar'ın çiftçilere proje hakkında bilgi verdiği dile getirildi.

Toplantıya, Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail Aydın, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Süt Üreticileri Birlik Başkanı Aziz Kurtoğlu, Kırmızı Et Üreticileri Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Osman Güder ve 21 çiftçinin katıldığı duyuruldu.

103020110302010453626.jpg

Ynt: Çiftlikler de kayıt altına alınıyor

az bir zaman içinde köylerde mobesa korlar,uydutan ekilen arazileri incelerler senin tarlandan çıkan üürnün kğ kadar bilirler.al vergi ver vergi..nefes bile sayarlar. bu yazmı unutmayın.