Bölünmüş arazilere parsel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, çıkaracakları yeni yasayla miras paylaşımından dolayı bölünmüş olan arazilerin parsel birleştirilmesinin yapılacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, çıkaracakları yeni yasayla miras paylaşımından dolayı bölünmüş olan arazilerin parsel birleştirilmesinin yapılacağını ve böylece tarım sektörünün önündeki büyük problemin çözülmüş olacağını söyledi.

Bakan Eker, Tekirdağ ' ın Saray ilçesine bağlı Göçerler köyünde, Türkiye ' nin ilk robotlu sağım sistemli çiftliği olduğu bildirilen Sarp Hayvancılık ' ın açılış törenine katıldı.

Eker, törende, tarım sektörünün insanlık tarihiyle birlikte var olduğunu ve bu sektörün insanlık var olduğu sürece devam edeceğini ifade etti.

İnsanlığın varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan gıdanın kaynağının tarım sektörü olduğunu vurgulayan Eker, tarım ve hayvancılık sektörünün daha modern teknoloji kullanmak suretiyle gelişmesinin bugünün ihtiyacı olduğunu belirtti.

-'Miras paylaşımı sorununu çözeceğiz-'

Türkiye ' de tarım arazilerinin miras paylaşımından dolayı bölündüğünü belirten Eker, şunları söyledi:

'Bu durum bizim için ciddi problem teşkil ediyor. Çıkaracağımız yeni yasayla miras paylaşımından dolayı bölünmüş olan arazilerin parsel birleştirilmesi yapılacak ve böylece tarım sektörünün önündeki büyük problem çözülmüş olacak. Amacımız, Türkiye ' de tarımsal üretimi yüksek verimli hale getirmek. Bu duruma son vermek için ilgili yasa da öngörülen taslak hazır ve açıldığında meclise sunacağız.'

Bakan Eker, dışarıdan ithal edilen tarımsal ürünler konusunda kamuoyunda yanlış bilgilerin yer aldığını belirterek, 'Bizim tarım ihracatımız 13 milyar Dolar ve Türkiye, aldığından çok daha fazlasını dünyaya satıyor. Kimse Türk çiftçisine haksızlık etmesin.' diye konuştu.

Ynt: Bölünmüş arazilere parsel

aldığından çok fazlasını ihrac ediyoruz derken hep ithal ediyoruz gibi hayvan, pirinç, buğday vs. vs. başka ne kaldı armut elma ayva mı satıyoruz acaba ayvayı biz yiyoruz zaten gerek yok ihraç etmesine

EFE YUSUF link=topic=46867.msg446888#msg446888 date=1316788373' Alıntı:
aldığından çok fazlasını ihrac ediyoruz derken hep ithal ediyoruz gibi hayvan, pirinç, buğday vs. vs. başka ne kaldı armut elma ayva mı satıyoruz acaba ayvayı biz yiyoruz zaten gerek yok ihraç etmesine
yorumunu beğendim.şikayetini dile getirmişin ama sert bir dil kullanmamam çok güzel

toplulaştırma ve birleştirme miras köylüyü ikiye bölmüş durumda.kimi seviniyor kimi olmaz diyor sonuç ne olcak zaman gösterecek.
tarımda skıntı var üretimde sıkıntı var ama listelerde hep ilk sıralara tırmanıyoruz.buda nasıl bir bunuda zaman mı gösterir batanımı gösterir bunuda görelim bekleyelim.
güzel şeyler ne zaman olacak bekliyoruz.

Arkadaşlar tarım oyuncak değil..... tarımı gençlerin meslek olarak yapması lazım yaşlıların zoraki olarak değil...... ne çok sorun var onları bırakıp sadece hükümete yada devlete sorun bulmak kusura bakmayın ancak yeterli değil....... arazilerin miras yoluyla bölünmesi yanlış bölmesini bilmeyen onlarca cahil insan da var........ her gün içindeyim bu konuların zor iş

mustafagursacli link=topic=46867.msg446923#msg446923 date=1316794548' Alıntı:
Arkadaşlar tarım oyuncak değil..... tarımı gençlerin meslek olarak yapması lazım yaşlıların zoraki olarak değil...... ne çok sorun var onları bırakıp sadece hükümete yada devlete sorun bulmak kusura bakmayın ancak yeterli değil....... arazilerin miras yoluyla bölünmesi yanlış bölmesini bilmeyen onlarca cahil insan da var........ her gün içindeyim bu konuların zor iş
ağzına saglık mustafam

mustafagursacli link=topic=46867.msg446923#msg446923 date=1316794548' Alıntı:
Süper yorum mustafa. Bu is artik babalarin yapacagi is degil. Artik genclerin ele almasi lazim. Ben burdan hergün yeni biseylere bakiyorum. Bi kac gündür bir tohumu ariyodum. Bugün birini buldum, dedi yildizeline gönderiyoz yarin. Anlasmayi yapan elemanda ilce tarimdan iyi bir arkadasim. Kiloya 1400 diyolar, tabi 300 de devlet destegi var. Babami aradim koop. dan 500 kilo eksik ismarla dedim. Vayy babam senmisin bunu diyen. Baska derdimmi yokmus, öyle her yazilana inaniyormusum. Sivas sogukmus. falanmista filanmis...Ben 5 6 yasimdan beri tarlaya giderim. Bildigim 4 cesit bugday var. Rus bugdayi, zeron, gün91(onuda bi kac senedir) bide son olarak tosun bey. Arpa sorsan güzün ekilen güzlük, baharda ekilen yazlik.)))Gübreyi millet 12 13 kilo atar tabana, bizimkiler 23 24 kilo atar..Köye ait mühendis var yildizelinde kimse ne adini bilir ne baymi bayanmi onu bilir.

o dediğin mühendisler kağıt üzerinden yapıyor bu işi alacak kazmayı küre 2-3 sene uygulamalı yapacak tarımı millet görecek bende görecem o mühendisleri. bu işle uğraşan mühendisler bi yapıyor bi daha tövbe ediyor zaten internetten mühendisten tarım olmaz(olurda uygulamalı tarkada olacak kağıtta değil bu işle yıllarca uğraşan çiftçiler var onları tercih ederim işin ehli onlar )

EFE YUSUF link=topic=46867.msg446935#msg446935 date=1316796170' Alıntı:
o dediğin mühendisler kağıt üzerinden yapıyor bu işi alacak kazmayı küre 2-3 sene uygulamalı yapacak tarımı millet görecek bende görecem o mühendisleri. bu işle uğraşan mühendisler bi yapıyor bi daha tövbe ediyor zaten internetten mühendisten tarım olmaz(olurda uygulamalı tarkada olacak kağıtta değil bu işle yıllarca uğraşan çiftçiler var onları tercih ederim işin ehli onlar )
çifçtiden öğrenilecek bilgi var öğrenilmeyecek bilgiler var imkanım olsa dedemin sölerini not etmek isterim eskilerin söyledikleri kök sözleri onun haricinde dinlemem çünkü 5 sene aynı tohum ekilmez daha tohumumuz bu sene sellektör yüzü gördü böyle tarım mı yapılır biz yeni nesil ise cebimizde parada olmasa tarım fuarlarına gidip bir şeyler kazanmaya çalışıyoruz geçen hafta ta bursaya gittik 1300 km gidiş geliş ne kazandık ? yeni geliştirilen bir gübre ile tuzlu toprakta dahi ekin oluyomuş 16 dönüm yer kazandım

ne kırk küsürü naptın dede yaptın bizi 25 olduk yeni ayrıca yaşlıları dinleyin demedim işin ehli dedim oda köyde yabi tane çıkar ya hiç çıkmaz bu işte mantık da var ayrıca nasip meselesi şefim yaparsın tutmaz para etmez mantığın bi işe yaramaz özenirsin işcilik yaparsın iklim şartları el vermez velası kelam nasip

EFE YUSUF link=topic=46867.msg446971#msg446971 date=1316801016' Alıntı:
ne kırk küsürü naptın dede yaptın bizi 25 olduk yeni ayrıca yaşlıları dinleyin demedim işin ehli dedim oda köyde yabi tane çıkar ya hiç çıkmaz bu işte mantık da var ayrıca nasip meselesi şefim yaparsın tutmaz para etmez mantığın bi işe yaramaz özenirsin işcilik yaparsın iklim şartları el vermez velası kelam nasip
tarım işini bilinçli yapmak gerekir misal bir tohum toprağa 20 kg atılması gerekiyorsa 25 de israr etmeyecen yok illlaha 25 diyosan aynı tarlayı 4 e yada ikiye bölecen deneyeceksin göreceksin bilgi paylaştıkça çoğalır

oy be şefim biz bu yollardan çok oldu geçeli toprak tahlili mi dersin tarlayı 4 defa sürmemi dersin ilaçlamamı dersin vs vs 4 e bölüncek tarlamı kaldı bıraktı gitti millet istanbul izmir bursa ya.......

yeniliğe teknolojiye bilgiye araştırnmaya açık çiftçi köylü ve üretci olmalıyız.yaş da önemli ama bilinçli üretim şart.
mazot pahalı ozaman maliyeti düşürecek üretimi artıracak üretim tekniği ve çeşidini bulmalıyız.
gübre pahalı ozaman gübrenin alternatifini bulmayız.
biz türküz herşeyin aksisini buluyoruz bunlarıda buluruz.
araştırmada fayda var.

mustafagursacli link=topic=46867.msg446978#msg446978 date=1316801526' Alıntı:
tarım işini bilinçli yapmak gerekir misal bir tohum toprağa 20 kg atılması gerekiyorsa 25 de israr etmeyecen yok illlaha 25 diyosan aynı tarlayı 4 e yada ikiye bölecen deneyeceksin göreceksin bilgi paylaştıkça çoğalır
mustafa su dedigini dedene de bakim sana ne diycek.))) benim babam cok sey diyoda buraya yazamam. anca gidip kendimiz ufak ufak yaparak onlara bu isin bilincli yapilinca nasil fark ettigini gösterebiliriz. yoksa bereket tv ye bos bos bakar dururlar...