+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarım Bakanı çözümde kararlı  Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Türkiye ' nin tarımsal altyapısıyla ilgili temel sorun olarak gördükleri 'bölünmüş araziler' konusunu çözmeye kararlı olduklarını vurguladı.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmediğini, böyle bir şeyin olmadığını belirterek, 'Arazilerin toplulaştırılması ve sulama konuları bu hükümet dönemimizde mutlaka hayata geçireceğimiz, başlattıklarımızı tamamlayacağımız projelerdir' dedi.

  Bakan Eker, DSİ 25. Bölge Müdürlüğünün Çayırhisar ' daki sosyal tesislerinde yediği akşam yemeğinin ardından bakanlığınca düzenlenen 'Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ' nin tarım potansiyelini bütün olarak kullanabilmesi için sektörün paydaşlarıyla orta ve uzun vadedeki yapısal değişiklikleri konuşmak ve değerlendirmek amacıyla ortak akıl üretmeye önem verdiklerini söyledi.

  Hükümetin hazırlanmakta olan 'Eylem Planı'nda yer alacak tarımsal düzenlemelerle ilgili bilgi veren Eker, Türkiye ' nin tarımsal altyapısıyla ilgili temel sorun olarak gördükleri 'bölünmüş araziler' konusunu çözmeye kararlı olduklarını vurguladı.

  'Bu, Türkiye ' nin 80 yıllık meselesi' diyen Eker, tarım arazilerinin bölünmesi sorununun Medeni Kanun ' dan kaynaklandığına dikkat çekti.

  Eker, bunun çözümü noktasında 59. Hükümet döneminde tapuya '20 dönümün altına bölünemez' şerhi düşülmesi zorunluluğu getirdiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

  'Bu sorunu çözmüyor. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde tarım arazileri miras yoluyla bölünmüyor. Böyle bir şey yok. Hiçbir ülkede yok. Medeni Kanunu transfer ettiğimiz İsviçre ' de bile yok. Biz 1926 ' da Medeni Kanunu İsviçre ' den alırken oraya dikkat etmemişiz. Ne İngiltere ' de ne Hollanda ' da ne İspanya ' da Avrupa ' nın hiçbir ülkesinde bölünemiyor. Birleşik Devletler ' de hiç bölünmüyor.

  20 yıl sonra tarım yapamaz hale geliriz

  1948 ' de kurulan İsrail, Osmanlı toprak sistemini örnek almış, orada da bölünmüyor. Ama Türkiye ' de bölünüyor. Şimdi bunu bu defa 61. Hükümet programına yerleştirdik. Taslağımız hazır. Son bir defa gözden geçireceğiz. Bakanlar Kurulu ' na götüreceğiz. Ardından tasarı halinde meclise sunacağız. Kesin bunun yapılması lazım. Başka türlü Türkiye ' de tarımsal verimlilikten bahsetme imkanı yok. Eğer bu düzenleme yapılmazsa, Türkiye ' deki tarım topraklarında 20, 30, 50 yıl sonra tarımsal üretim yapılamaz haline gelir.

  Türkiye ' de 22 milyon parsel bölünmüş arazi bulunduğunu belirten Eker, şöyle devam etti:

  'Bu yapıyı toplulaştırma yöntemiyle modern tarım arazisi alanına getireceğiz. Aslında toplulaştırma 1961 ' de başlamış. 2002 ' de kadar 41 yılda 450 bin hektar toplulaştırma yapılmış. Şu anda 14 milyon hektar toplulaştırılacak tarım alanı var. Biz 2003 ' ten itibaren şu an itibariyle 3 milyon hektar alanın toplulaştırılmasını bitirdik. Şimdi biz bunu daha da hızlandıracağız. Bunun için projemiz var. Yeni bir düzenleme daha yaptık. Sadece Tarım Bakanlığı değil, tüm kamu kurum ve kuruluşları, birlikler de toplulaştırma yapabilecek. Bakanlık olarak yetkimizi onlara da devrettik. Böyle bir düzenleme yaptık. Bu mesele bizim için toplumsal bir meseledir. Herkesin burada katkı sunması gerekiyor.'

  Sulamaya açılacak tarım arazileri

  Eker, Türkiye ' nin sulanabilir arazilerinin tamamını sulamaya açması gerektiğine de değinerek, 'Tarım sudur, su hayattır' dedi.

  Türkiye ' deki yağış ortalamasının düşüklüğüne işaret eden Eker, dünya literatüründe bunun adına 'çöl iklimi' denildiğini anlattı.

  Eker, bu nedenle GAP ve KOP projeleri üzerinde önemle durduklarını belirterek, 'Bu meseleler Türkiye ' nin tamamını ilgilendiriyor. Balıkesir ' i de ilgilendiriyor. Arazilerin toplulaştırılması, sulama konuları bu hükümet dönemimizde mutlaka hayata geçireceğimiz, başlattıklarımızı tamamlayacağımız projelerdir' diye konuştu.

  Lisanslı depoculuk

  Tarımsal ürünlerin sağlıklı piyasa düzenine kavuşması amacıyla 'Lisanslı Depoculuk' uygulamasını başlattıklarını anlatan Eker, aldıkları 300 adet kimyasal tahlil cihazı ile ürünlerin protein değerlerinin belirlenerek ayrı ayrı bölümlerde depolanacağını ifade etti.

  Eker, bu uygulamanın ikinci aşamasını 'Vadeli İşlemler Borsası'nın oluşturacağını ve üreticilerin ürününü pazar pazar dolaştırmayacağını, sanayicinin de istediği yüksek kalitedeki ürüne kolaylıkla ulaşabileceğini anlattı.

  Hayvansal ürünlerde düzenleme kurulu bulunmamasının zaman zaman sıkıntı yarattığına değinen Eker, bu dönemde çözecekleri meselelerden birinin de et ve sütle ilgili ' Piyasa Düzenleme Kurulu ' mekanizmasını hayata geçirmek olduğunu açıkladı.

  Biz Avrupa ' da bir numarayız

  Eker, Türkiye ' nin tarımsal hasılasını üç kat arttırdıklarına dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  'Türkiye 2002 yılında tarımda hasılayı 23 milyar dolar alıyordu. Bu rakamı 2010 yılı itibariyle 62 milyar dolara çıkardık. Dünya sıralamasındaki yeri Çin, ABD, Hindistan, Brezilya ve Kanada ' dan sonra 6. sırada. Bunlar Kıta.

  Türkiye ' nin önünde şimdi bunlar var. Biz Avrupa ' da bir numarayız. Avrupa ' nın üç büyük tarım ülkesi olan Fransa, İtalya ve İspanya ' yı geçtik. Tarımsal hasıla bakımından şu anda Avrupa ' da birinciyiz. Biz bunu verileri arttırmak suretiyle yaptık.

  Bizim stratejimiz doğru bir strateji. Doğru istikamette, doğru projelerle, doğru politikalarla bugüne ulaştık. Şimdi bunu sürekli, istikrarlı şekilde sürdürülebilir kılmamız lazım. Onun içinde temel altyapı meselelerini çözmemiz lazım.'

  Bakanlığının Balıkesir ilindeki çiftçilere yönelik sağladığı destekleme rakamları hakkında bilgiler veren Eker, tarımsal üretimde çeşitlilik anlamında öncü olarak nitelendirdiği Balıkesir ' deki var olan potansiyelin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla ürün kümeleme çalışmasının başlatıldığını bildirdi.

  İlk bölümü basına açık olarak gerçekleştirilen toplantıya Vali Yılmaz Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı A. Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı birimlerin genel müdürleri, daire başkanlarıyla Balıkesir ilindeki Sanayi, Ticaret, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları ve üretici birliklerinin temsilcileri katıldı.

  Bakan Eker, Balıkesir ' de yarın Valilik ve Ak Parti İl Başkanlığının ziyaret ettikten sonra Edremit ilçesinin Altınoluk beldesine hareket edecek.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2009
  Şehir
  Konya/Çumra
  Yaş
  26
  Mesajlar
  384
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım Bakanı çözümde kararlı  eline emeğine sağlık çok güzel paylaşmışsın.İnşallah bunlar olur 3 5 dönüm içinde koca traktörle mazot yakmaktan bıktık bir care artık vatana millete hayırlı olur inşallah

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım Bakanı çözümde kararlı  şimdi şu mal kaçıranlarada bir çare bulsalar bu yasaya koysalar ya.aslında hükümete veya bakanlıga bu konuyu yazmak gerekir.evletlerden kardeşlerden mal kaçıran larda yasak gelmeli.yasan biryıl önce satılanlar geçersiz olmalı.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  16 Nisan 2010
  Şehir
  0629
  Yaş
  53
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım Bakanı çözümde kararlı  1961 ' de arazi toplulaştırılmasına başlanmış ama daha bir arpa boyu mesafe alınamamış,
  Buyurun arkadaşlar alkışlayalım yönetenlerimizi.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım Bakanı çözümde kararlı  daha çok yeniliklerle ilklerle tanışacagız.hele meclis açılsın. icraat başlasın..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarım Bakanı'na Fransadan ödül
  Konu Sahibi truva17 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 01.Şubat.2015, 18:43
 2. Tarım Bakanı daha ne yapsın?
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 18.Aralık.2013, 17:57
 3. Tarım Bakanı insana matematiği unutturacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Mart.2011, 18:41
 4. 'Tarım Bakanı 1 yıldır benimle konuşmuyor'
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 14.Mart.2011, 20:23
 5. Tarım Bakanı Traktör Kullanırsa
  Konu Sahibi Çağrı Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 15.Ocak.2010, 16:57

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status