Erkunt Döküm ve Makina Fabrikaları Sanayi 40 Milyon Euro Yatırımla İkinci İşleme

Otomotiv, traktör ve motor sanayi için üretim yapan, Erkunt Döküm ve Makine Fabrikaları Sanayi A.Ş., yerli ve yabancı müşterilerinin son yıllarda hızla artan işlenmiş parça ihtiyacını karşılamak üzere II. işleme fabrikasını kuruyor. Ankara-Sincan Organize Sanayi Bölgesi ' nde temeli atılan tesisin 2009 yılında faaliyeet geçmesi ve 40 milyon euroya mal olması planlanıyor.

Yarım asrı aşkın zamandır Türk ve Dünya Otomotiv devleri için döküm ve talaşlı imalat gerçekleştiren Erkunt Döküm ve Makina Fabrikaları Sanayi A.Ş., Avrupa ' daki büyük üreticilerden gelen ısrarlı talepler doğrultusunda, üretimini yaptığı parçaların tamamını işleyerek vermek üzere yeni bir fabrikanın daha temelini attı.

2007 yılında 20.400 ton işlenmiş parça satışı gerçekleştiren Erkunt Döküm ve Makina Fabrikaları Sanayi A.Ş. bu yatırımının tamamlaması ile işleme kapasitesini 35 bin tona çıkaracak. Sincan Organize Sanayi Bölgesi ' nde 19.512 metrekare arsa üzerine 11.500 metrekare kapalı alanda kurulacak talaşlı imalat tesisinin, halen yüzde 64 düzeyinde olan işlenmiş parça satışını yüzde 90 ' lara çıkarması planlanıyor.

Yeni üretim tesisinin 3 yıl içinde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağını belirten Erkunt Döküm ve Makine Fabrikaları Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tuna Armağan şöyle konuştu: '1953 yılından bu yana Türk sanayisinin hizmetinde olan Erkunt Sanayi, sürekli artan tecrübe ve başarı ivmesiyle yıllardır dünya devlerinin de stratejik iş ortağı olarak anılmaktadır. Gelişen tüm teknolojileri kullanarak, otomotiv, traktör ve motor sanayi için üretim yapan şirketimiz, bugün, iki döküm ve işleme fabrikası ile gri ve sfero pik üretiminde Türkiye ' de ve dünyada lider, 60.000 ton kapasiteli bir kurum haline geldi'

Ynt: Erkunt Döküm ve Makina Fabrikaları Sanayi 40 Milyon Euro Yatırımla İkinci İşleme

Erkunt firmasını tebrik edyor başarılarınındevamını diliyorum. Dışarıya bağımlılığın azalması, milli sanayinin güçlenmesi, kalitenin yükselmesi, işsizliğin azalması ve en önemli olanı ekonomik gelişmemiz için böyle gayretli ve çalışkan firmalara devlet ve millet olarak destek vermeliyiz.