100 dönümden kaç ton nohut çıkar

Ynt: 100 dönümden kaç ton nohut çıkar

şuan ekecegin hiç bir tohumdan verim almassın.
gökçe= hasatalıklı 1000m2 verimi = 0 ile 50 kğ sağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
ispanyol = hasatalıklı böyle bir nohut yok artı ismi var.1000m2 den 0 ile 30 kğ sağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
çagatay =hastalıklı 1000m2 0- ile 50 kğsağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
er ve uzunlu 99 =hastalıklı =1000m2 den 0 il 60 kğ sağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
leblebilik serilerinden sarı 98 ve hisardan hastalıklı 1000m2 den 0- ile 70 kğ sağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
beyaz noht kaabak nohutdan hastalıklı 1000m2den 0 ile 30 kğ sağlıklı tohum bulmak çok zor hadi buldın 70-100 kğ alırsın 1000m2 den
İLC nohutundan 1000 m2 den en kötü şartda 120 kğ alırsın normal ve şartlarda 150 il 250 kğ alırsın
İLC 195 nohutundan 1000m2 den enkötü şartda 120-150 kğ alırsın normal ve şartlarda 150 il 250 kğ alırsın
İLC 482 nohutundan 1000m2 den kısmı hastaalıga rağmen 100 kğ alısın 1000m2 den normal ve şartlarda 150 il 250 kğ alırsın
İLC NOHUTLAR TÜRKİYE VE DÜNYADA HASTALIGA DAYAANIKLI VERİM TEK ÇEŞİTTİR.ŞUANA KADAR.
ışık 05 = bu nohutda 0 ile 50 kğ verim verir sağlıklı olursa 50-100 kğ 1000m2 den
yaşa 05 =bu nohutda 0 ile 50 kğ verim verir sağlıklı olursa 50-100 kğ 1000m2 den
azkan = verimi hastalıklı 0 ile 40 kğ saglıklı olursa 70 ile 110 kğ
bu nohutlarında hasatalıksız tohumunu bulmanız imkansız.
İLC cinsi nohutunun dışında hangi tür ve çeşit olursa olsun ithal ve ya yerli tüm nohutlar hastalıga dayanıksız dır.hastalıklı tohumlara ne ilaç ne gübre nede bir yol işe yaramaz. tarlaya bile konmamalı.
özellikle ülkemizde ve dünyada hindistan,şili,pakistan,mexica da nohutlar haastalıklıdır yagışlardan ve mevsimlerden dolayı.
GENEL BİLGİ . ARAYANA TOHUM VE BİLGİ VERİLİR İLC NOHUTLARININ. ÖZELDEN İLETİYE GEÇİNİZ.
unutmayınız setifikalı diye aldıklarınız veya alacak oldugunuz tohumlarda çiftçilerin elinden alınarak elenen torbalan hasatlıklı nohutlardır.iki yıldır bu tohumları kullnıpda mağdur olmayan bir elin beş parmagını geçmez.

Bu sene 4 dekar yere beyaz nohut ekmiştik. çapa döneminde tarlaya geldik tarla tıptıkır bir tane nohut bitmemiş. Hadi toprak tavında değilken ektik, tohumda kötü diyelim bir tane bile nohut yok tarlada, ne hikmettir anlayamadık :S

beyaz nohut çok hassas bir nohuttur. kuraklıga hiç gelmez.
yagışa neme hiç gelmez. hastalıklı nohutlar çıkamaz.çıkarsada verim vermez emek boşa gider.tek çare bu işde şuan İLC nohutudur. türkiyeye yaydım buyılda çok verdim seneye tüm ülke tanıyacak bu nohudu.

herkese slm ben bu yıl allah nasip ederse 105 dekar nohut ekecem ve tohum olarak ilc195 çeşidi kullanmak istiyorum malum son 2-3 yıldır nohutlar hastalıklı ilc 195 den başkasını tarlaya bile sokmam ekecek olanlarada tek tavsiye edeceğim çeşit budur arkadaşlar elinde olan yada satan birilerini tanıyan varsa bildirsin lütfen KÖYLÜ kardeş sende varsa alabilirim saygılar

poyrazatif link=topic=46908.msg447616#msg447616 date=1316955477' Alıntı:
Bu sene 4 dekar yere beyaz nohut ekmiştik. çapa döneminde tarlaya geldik tarla tıptıkır bir tane nohut bitmemiş. Hadi toprak tavında değilken ektik, tohumda kötü diyelim bir tane bile nohut yok tarlada, ne hikmettir anlayamadık :S
50 dönüm ektim aynısı bendede oldu tekrar tohum buldum ektim yine seyrek çıktı epey zarar ettim ağzım yandı nohuttan

biz heryıl 400 450 donum yer ekerdik hastalanma baslayınca 120 donum ektik oda kurudu gokce 30 50kg verdi donume hastalık yoksa 150 250 arası verim alırdık 60 65 ton nohut cıkardı 400 450 donumden simdi ilc aldık busene 300 donum ekecez bakalım mart 25 ve nisan 1 arası ekecez

100 donumden 10 ton 15ton alırsın normalde ama hastalanırsa 3 ton alırsın nohut saten 12 13 kg tohum atılıyo

evet hebun a katılıyorum kısmet biz şuana kadar hiç hastalıklı nohuda denk gelmedik demek ki ama köylü neredeyse tum nohut çeşitlerini hastalıklı demişsin tek bi marka hariç.. verimde biz ne çeşit ekersek ekelim 70-150kg arası olur ortalaması 100kg dır nohutun kuru tarımda.. tigem den falan alınan nohutun pek bi hastalıklı olacagını sanmıyorum.. ayrıca hiç gübrede atmayız nohuta.. hasadı zahmetli oldugundan pek ekmiyoruz son yıllarda akrabamız ekti gecen yıl gayet iyi olmuştu.. şimdi gidipte 4-5-6 tlden nohut tohumu almakta mantıklı degil bana göre.. uygun temiz guvenilir yerden tohum bulursanız sorun olmaz cevrenizde önceki yıl ekenlerden temin edin ilaç gubre kullanmayanlardan.. topragın ürettigi herhangi bi hastalık yoksa okadar cok hastalıklı nohut olacagını sanmıyorum.. ilc belkide cok iyidir ama bence pahalı bi nohut alternatifleri yokmu ? başka marka 'köylü' hani nohut çeşitlerinden ve tarımından çok anlamam ama benim gözlemlerim bu..

ilc 6-7 mm lik nohut.harman zamanı 1400 tl düşer.şuan mersinde 1400 tl.demekki daha düşer.herkes ekiyor.ama buda hastalanan bir nohuttur.ha diger nohutlara nazaran dayanıklıdır.kışlık ekilmez.yemeklik degildir.

nohut hasatlıgının çaresi var.100 dekar içim 2500-3000 tl gözden çıkarcaksınız.her nohut hastalanmadan yetişir.bu yöntemle.
hastalıklı nohut almak ekmek en büyük risk.
TÜCCARDAN NOHUT ALIP EKMEK EN BÜYÜK RİSK.( toplama nohuttur hastalıklı sağlıklı herşey karışıktır.zaten geçen yıl tüccardan alanların %85 i zarar etti.)
tohum çok önemli.ilaçlarla çeresini bulamassınız.her ilaç her mevsimde her hastalıkda kullanılmaz.

bu sene tam kışlık nohutum hazır olcak nasip olursa inşallah.hastalık derdi yok.buyılki nohutum - 15 dereceye kadar çiçek aşamasında dayandı. -16 etkilendi -17 de soldu.dalları ama KÖK SAĞLAM
benim nohut ilc nohutu gibi ama çok farklıdır.tane iridir.beneklidir.artı yemekliktir.
ilc195 ismini 2011 yılı için bir tüccarın isim koymasıyla başladı.
ama şuan tarım bakanlıgında tescillenip tarım kredi ve tigem de yerini alacakbu yıl. ön anlaşma tamam.

şuan nohutlarım karın altında. ekili.
iki çeşit kışlık ekimde yarışıyor. kar kalkınca bakacagız.ilk sonuçlara.
8-8,5 mm olanı buyıl kışlık olarak deniyorum.
digeri sadece 250 kğ tam kışlık.8,5-9 mm

nohut ekmeyin daha karlı olursunuz.hastalıklı almaktansa...

güven omayan yerden tohum alınmaz.

köylü link=topic=46908.msg529385#msg529385 date=1328516685' Alıntı:
nohut ekecek alacak varsa beni arasın boşa kürek çekmeyin.

s.a. ben bu sene 10 dönüm (2500 metre kareden) nohut ekme niyetindeyim. ama geçen sene bizim burada bir kişi ektiği nohutu hasat edemedi yağışların fazlalığından. nohutu çok geç ekenler hasat yapabildi ama onlarda çok az. şahsen pek çiftçilik bilgim yok onun için geçen sene nohutun olmayışından dolayı bu sene ekmeye korkuyorum. senin yazılarını okudum sen yardım bekliyom :) öncelikle sana burada yapılan nohut çiftçiliğini anlatayım. ben konya nın ılgın ilçesindenim. bizim tarlalarımızda susuz tarım yapılıyor (genelinde). benim nohut ekmekyi düşündüğüm tarlalarda susuz.. baharda tarlaları pullukla süreriz üstüne tırmık çekeriz mibzere olan mibzer olmayan da eski usül eliyle saçarak eker. hasat zamanıda köyümüzde biçer olmadığı için elimizle yolar ondan sonra patozda işleriz. nohut işini biz bu şekilde yapıyoruz. tarlalrımızın içinde toprağı iyi olanda var iyi olmayan toprakta var. ben bu 10 dönüm tarlayı nohuta nasıl hazırlayım, ne zaman ekeyim, ne kadar tohum kullanmalıyım, senin bana önerebileceğin tohumunun fiyatı ne kadar.. bana yardımcı olursan sevinirim..