Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Çukobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, uzun zamandır ürün alımlarında uyguladıkları 'avans fiyat' sisteminin 2008-2009 kampanya döneminde de geçerli olacağını bildirdi.

Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk ve Genel Müdür Fevzi Kılıç, Çukurova ' da ayçiçeği hasadına başlanması nedeniyle Adana ' ya gelen Trakyabirlik ve Karadenizbirlik yöneticileriyle kooperatiflerde incelemelerde bulundu. Üreticilerle sohbet eden Trakyabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Yönetim Kurulu üyesi Hilmi Kahraman, Denetim Kurulu üyesi Hüseyin Kocabıyık, Genel Müdürü İsa Gökçe, Karadenizbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Metin, Başkan Vekili Fahri Şahin, Yönetim Kurulu üyesi S.

Turgut Yıldız ve Genel Müdürü Ünal Erarslan, yağlı tohum bitkilerinin tüm dünyada büyük önem kazandığına dikkat çektiler. Birlik yöneticileri, Çukurova ' da toprak ve iklimin ayçiçeği tarımı için uygun olduğuna dikkat çekerek, 'Bölge için yeni bir bitki olmasından dolayı ilk etapta üretim ve hasatta sıkıntılar olabilir, ama bunların eğitimle aşılacağına inanıyoruz. Çukobirlik ve diğer tarım kuruluşlarının bu yöndeki çalışmalarını takdir ediyoruz. Ekim sahalarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz' dediler.

Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, sezon başında aldıkları hiçbir üründe kesin fiyat açıklamadıklarını, uzun yıllardır üretici lehine olan 'Avans alım fiyatı' uygulamasını sürdürdüklerini hatırlattı. Öztürk, 'Bu tamamen ortaklarımızın menfaatine olan bir uygulama. Avans fiyat, kesin fiyat değildir. Piyasalarda ürünün fiyatı yükseldiğinde biz de fiyatımızı yükseltiyor ve farkını ortağımıza yansıtıyoruz. Ama serbest piyasada ürün satan üreticinin bu farkı alma şansı yok. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; Çukobirlik ' e ürün teslim eden ortağımız asla pişman olmaz. Yaklaşık 10 yıldır uygulamalarımızla bunu kanıtladık ve hep üreticimizin yanında olduk' şeklinde konuştu.

Birliklerin üreticilerin emeklerini piyasa şartlarında en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflediğini belirten Öztürk, 'Bir an için ürün alımlarında birliklerin devre dışı kaldığını varsayın, bu durumda tüccarın insafına kalan çiftçinin ne hale düşeceğini hesaplayın. Dolayısıyla biz sizleri düşünerek kesin değil, avans fiyat veriyoruz ama piyasalar yükseldiğinde farkını ödüyoruz. Sonuçta birliğe ürün teslim eden kazançlı çıkıyor. Çünkü tüccara malını veren farkını alamaz. Çiftçilerimizin bu bilinç içerisinde hareket etmesini diliyoruz' diye konuştu.

Öztürk, önümüzdeki günlerde açıklanacak ayçiçeği 'avans alım fiyatı'nın bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.