Tarımsal üretim bitebilir!

Prof.Dr.Taner Alagöz, ileri ki yıllarda küresel ısınmadan kaynaklı, kuraklık ve sellerin olacağını belirtti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Taner Alagöz, ileriki yıllarda küresel ısınmadan kaynaklı, kuraklık ve sellerin olacağını belirterek, 'Türkiye'nin su kaynağı 120 milyar metreküp, sulanabilir tarım arazisi de 30 milyon hektar civarında. Ama suyumuzun yarısından daha azını kullanabiliyor, toprağımızın sadece 5 milyon hektarını sulayabiliyoruz' dedi.

Türkiye'de, dünyanın beklediği büyük tehlikeye rağmen tarımsal kaynakların doğru kullanılamadığını söyleyen Alagöz, tarımsal üretimin sürmesi için yetkililerin acil değerlendirme yapmasını ve çözüm üretmesini istedi.

Türkiye'de üreticilerin tarımsal faaliyetlerini, bilimsel gerçeklere göre yürütemediğini ileri süren Prof.Dr. Alagöz, küresel ısınma tehlikesinin dünyayı sardığını, bundan kaynaklı su ihtiyacının çok önem kazandığını bildirdi. Çiftçilerin uyarılması ve eğitilmesi gerektiğini anlatan Alagöz, 'Bu gerçekleştirilirse su ve toprak kaynaklarımız ülkemiz için yeterlidir. Başka bir çare aramaya gerek yok' diye konuştu.

Tarımsal üretimin bitebileceği uyarısında bulunan Prof.Dr. Alagöz, şöyle devam etti:

'Türkiye'de çiftçilerimiz gelişen teknoloji , tarımda yaşanan ilerleme ve gelişen yöntemlere rağmen hala atadan kalma yollarla üretim yapmaya çalışıyor. Bu sorun yaratıyor. Tarımsal üretimimizin artması için bazı şeylerin değişmesi ve kaynakların doğru değerlendirilmesi gerek. Dünyada küresel ısınmadan kaynaklı tehlikelerin yaşanacağı düşünülüyor. Ülke olarak şimdiden önlem almalıyız. Tarımsal üretimin risk altında olduğu görülüyor. Su ve toprak kaynaklarımızın doğru kullanımı, ulusal tarım politikalarının yaşama geçirilmesi ve üretimin desteklenmesi için çareler aranmalıdır.'
TPOpdB7V.jpg

Ynt: Tarımsal üretim bitebilir!

cçr-*-s köylü kardeş eline şağlık bu işin bizim tarafımıza düşen çözüm yollrı nedir acaba... benim cahil aklıma bunlar geliyor (anıza direk ekim,sondaj la kuyu açma,tarla başlarını ağaçlandırma, hertarnanın tuncuna ortak ağaç dikme)bunlar çaremi başka neler yapmalıyızzz.... ??*-s ??*-s

anıza direkt ekimi bizler küçük alanlarda denedik.sıfır verim.yagışlı sulu bölgerlerde bilmiyorum.nohut olmadı.arpa çpk cansız oldu.biçerin deposona bile gelmedi.
su tek çare.vazgeçilmez.ama meclis açılınca sular devletin eline geçek yasa geçerse.
sınuır ve tunçlar kalkacak.aslında ben bu fikri tarım ve çevre bakkanına iki yıl önce yazdım.şansıma yollar çıktı.

köylü link=topic=46923.msg448179#msg448179 date=1317063500' Alıntı:
anıza direkt ekimi bizler küçük alanlarda denedik.sıfır verim.yagışlı sulu bölgerlerde bilmiyorum.nohut olmadı.arpa çpk cansız oldu.biçerin deposona bile gelmedi.
su tek çare.vazgeçilmez.ama meclis açılınca sular devletin eline geçek yasa geçerse.
sınuır ve tunçlar kalkacak.aslında ben bu fikri tarım ve çevre bakkanına iki yıl önce yazdım.şansıma yollar çıktı.

Kardeş bu yorumu biraz daha açıklayabilir misin tam olarak anlayamadım kusura bakma lütfen

anıza direkt ekime ben inanmıyorum.küçük alanlarda her yıl yani 3 yıldır denedik olmuyor.kuru tarımda olmuyor.sulu ve yagışlı yerlerde bilmiyorum.
tarlaların arsındaki AN-tunç_sınır ne deniyorsa yöreden yöreye bunlar kaldırılacak.tarlalar ya kare ya dikdörtgen şeklinde olacak yasa hazırlanıyor galiba.
ayrcıca agaç dikme olayını ben iki yıl önce tarım baknlıgına yazdım ama yolların kenarlarına dikmeye karar verdiler.
ben boş tarım yapılmayan arazilerin agaçlandırılmasını özel ormanların teşvik edilmesinide yazmıştım bu talep kısmen oldu.
tarlaların agaçlandırılması ikindi güneşine çok faydalıdır.verimi düşüren kuraklıgı ön plana çıkaran ikindi güneşidir. aslında fikirlerimiz örtüşüyor ama ne yapalım.......