Her bölgeden bir çiftçiye de bedava traktör

fft191_mf1651635.Jpeg

Türk Traktör’ün 600 bininci traktörünün banttan indirilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Başbakan Erdoğan Mustafa Koç ile hem yerli otomobil hem de bedava traktör pazarlığı yaptı.

Mustafa Koç'a 'başka bir baba yiğidin olduğunu sanmıyorum' diye seslenen Erdoğan, her bölgeden bir çiftçiye de bedava traktör talebini kabul ettirdi.
Başbakan Erdoğan yüzde yüz yerli otomobil hedefini bir kez daha tekrarladı. Erdoğan, otomotiv sektörüne 'Bu ülkede bu işe soyunacak bir baba yiğidin olduğunu düşünüyorum' sözleriyle seslendi. Yerli otomobil için geri sayım başladı. Sektör temsilcileri hazırladıkları raporu önümüzdeki günlerde hükümete sunacak.

KOÇ İLE TRAKTÖR PAZARLIĞI YAPTI

Erdoğan törende Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile de her üretilen her 100 bin traktör için bir çiftçiye bedava traktör verilmesi için canlı pazarlık yaptı. Erdoğan'ın teklifi kabul edilerek, kurayla yapılacak seçimden sonra her bölgeden bir çiftçiye bir adet traktör verilmesi kararı alındı. Başbakan Erdoğan, Ankara'da Türk Traktör'ün Ankara fabrikasında üretilen 600 bininci traktörün banttan indirilmesi töreninde konuştu.

S&P'NİN NOTUNU KIRDI

Erdoğan'ın gündeminde Türkiye'nin notunu geç artıran S&P vardı. Kredi derecelendirme kuruluşuna yönelik eleştirileri böyle sıraladı: 'Kriz döneminde, herhangi bir finans kuruluşuna kaynak aktarmak zorunda kalmayan tek OECD ülkesi Türkiye'dir. Yine geçtiğimiz hafta Standard and Poors, Türkiye'nin TL cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Biz böyle bir not artırımını zaten bekliyorduk. Hatta buna benzer kararların çok daha önce alınması gerektiğini düşünüyoruz. Standard and Poors, bizim notumuzu artırdı; ancak biz kredi derecelendirme kuruluşlarına, not artırımında geç kaldıkları için düşük not vermeye devam ediyoruz.

Ne olursa olsun, Türkiye yoluna devam ediyor, kredi derecelendirme kuruluşları da siyasi davranmaktan vazgeçmelidirler. Gerçekler neyse bu gerçeklere göre aynen notu artırmalı veya düşürmelidir. Acaba şu ne der, bu ne der yok. O ülkenin ekonomisi ne diyor buna bakmalı ve notunu da buna göre vermelidir. '

25 YAŞ ÜSTÜ TRAKTÖRLER HURDAYA ÇIKIYOR

Traktör sektörüne ve çiftçilere yönelik mesajlar veren Erdoğan, 25 yaş üstü traktörlerle ilgili aldıkları kararı kamuoyuyla paylaştı: '25 yaş ve üzeri traktörlerin hurdaya çıkarılması için bir çalışma yapacağız. Böylece hem traktör satışlarını artıracak, hem iş güvenliğini sağlayacak, hem de tarımsal üretimde verimliliği artırmış olacağız. Mesela otomotiv strateji belgemiz, yeni nesil elektrikli araçların ülkemizde üretimi ve kullanımıyla ilgili önemli eylemler içermektedir. Yine yerli bir otomobil markası oluşturmak, otomotiv stratejimizin önemli hedeflerinden birisidir. Türkiye, hemen her sektör için olduğu gibi, otomotiv sektörü için de çok önemli bir cazibe merkezidir. Sizlerle bazı rakamları paylaşmak isterim. 2002'de sadece 8 bin traktör satılan ülkemizde, bu yılın sadece ilk yarısında 30 binden fazla traktör satılmıştır. Tarım gelişiyor, insanımızın alım gücü yükseliyor, dolayısıyla traktör satışları da artıyor. 2003-2010 döneminde tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız 2 kattan fazla bir artış gösterdi. 2023 yılına kadar 8.5 milyon hektar alanı daha sulamaya açacak ve tarımsal ekonomik büyüklükte dünyada ilk 5 içine gireceğiz.

TRAKTÖRÜ KAPIDA BEKLETENLERE TEPKİ

Bu gelişmeler, doğal olarak traktör satışlarının da daha fazla artmasına neden olacaktır. Yalnız, burada çiftçilerimizi ilgilendiren bir hususu özellikle belirtmek istiyorum. Bakınız, Anadolu'da bazı köylerimizde köy arazisinin on misline, yirmi misline yetecek sayıda traktör bulunuyor. Her kapıda çalışmayan bir traktör olması israftır, doğru değildir. Aslolan kapıya getirilen traktörün arazide maksimum verim alacak şekilde kullanılmasıdır. Krediyle traktör alıp onu da arazide çalıştırmadan kapının önüne bağlamak doğru değildir. 'Benim de bir traktörüm var' deme lüksüne kimse sahip olmamalıdır.'

YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL ÜRETİLECEK

Yerli otomobil istediğini bir kez daha gündeme getiren Erdoğan, 'artık yerli bir otomobil yakışır' dedikten sonra yerli otomobil konusunda şunları söyledi: 'Otomobil satışlarının bu yıl 600 bini aşmasını bekliyoruz. Yakında bu rakamın 1 milyonu aşmasını hedefliyoruz. Bu gelişmelere artık yerli bir otomobil yakışır. Artık kendimize özgü bir model oluşturma zamanı gelmiştir. Daha önce TÜSİAD'ın toplantısında söylemiştim. Bunu başaracağız. Türkiye yüzde yüz yerli otomobilini üretecek.

Otomotiv Sanayicileri derneğimiz hazırladıkları raporu önümüzdeki günlerde bakanımla paylaşacak. Sektörle bir araya gelerek sorunları nasıl aşacağımızı konuşarak yerli markayı oluşturacağız. Yerli otomobil oluşturmanın topluma karşı borç olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede bu işe soyunacak bir baba yiğidin olduğunu düşünüyorum.

Ynt: Her bölgeden bir çiftçiye de bedava traktör

anam ben fordtan nası ayrılıcam.uzele yaklaşmış üretim rekoru 3 yılda kapatacak türktraktör .önder durmak yok üretime devam