1.5 ton ekti yüzde 30unu sattı

Yakınlarıyla birlikte Mardinden Muşa gelip karpuz ve kavun ektiğini söyleyen Aydın Özbahçeci isimli çiftçi, bu yıl 1,5 ton karpuz ektiğini ve bunun sadece yüzde 30unu satabildiğini söyledi.

Muş'ta bu yıl rekolte rekoru kıran karpuz tarlada kaldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen karpuz ekicileri, pazar sıkıntısı yaşadıkları için karpuzları çürümeye terk ettiler.

Yetiştirdikleri karpuzları satmakta sıkıntı yaşayan Mardinli çiftçiler Muş'u terk etmeye başladı. Yakınlarıyla birlikte Mardin'den Muş'a gelip karpuz ve kavun ektiğini söyleyen Aydın Özbahçeci isimli çiftçi, bu yıl 1,5 ton karpuz ektiğini ve bunun sadece yüzde 30'unu satabildiğini kaydetti. Kendisi gibi yakınlarının da aynı sıkıntıyı yaşadığını ifade eden Aydın Özbahçeci, 'Mardin'den Muş merkeze bağlı Mercimekkale köyünde dönümü 85 liradan tarla kiraladım ve 300 dönüm karpuz ekimi yaptım. Bundan yaklaşık 1,5 ton civarında karpuz elde ettim ve bunun ancak yüzde 30'unu satabildim. Geri kalan yüzde 70'ni ise satılmadığım için tarlada kaldı. Şu anda gerek sulama birliğine gerek akaryakıta ve gerekse işçilere 50 bin TL civarında borçlandım. Bu borçları nasıl ödeyeceğimi bilemiyorum. Benim gibi Mardin'den gelen yaklaşık 80 çiftçi burada karpuz ekimi yaptı ve hepsi karpuzları tarlada bırakarak Mardin'e dönmeye başladılar' dedi.

Muş Valisi Ali Çınar ise, tarlada kalan karpuzlarla ilgili birçok ille görüştüklerini ama olumlu bir sonuç alamadıklarını söyledi. Valilik olarak ticari faaliyetlere doğrudan müdahalelerinin doğru olmayacağını kaydeden Çınar; 'Ama burada yetiştirilen tarım ürünlerinin özellikle mevsim itibari ile karpuzun sadece Muş'ta satılması fiyatı çok düşürüyor. Bol miktarda olduğu için önemli olan bunun diğer illere gönderilmesidir. İstanbul, Adana ve Mersin gibi illeri aradık. Bu illerimiz ancak bir hafta sonra ihtiyaç duyulacağını söylediler. Bu illerimiz kendilerine yakın illerden ihtiyaçlarını temin ettiklerini belirttiler. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz bölgelerdeki hal yöneticileriyle görüştü. Şimdilik görüştüğümüz yerlerin bazılarından haber bekliyoruz' dedi.

Karpuz fiyatlarının geçen yıl yüksek olmasından dolayı bu yıl üreticilerinin fazla karpuz ektiklerini belirten Çınar; 'Ticari bir faaliyet olduğu için aslında önceden bir bilgi olsa çiftçi de ona göre ekim yapsa çok iyi olur. Fakat bu da her zaman mümkün olmuyor. Bakanlığımız ürün bazında çalışmalar yürütüyor ama geçen yıl karpuz fiyatlarının iyi olması nedeni ile üreticiler daha çok karpuz ektiler. Ürün fazla olunca fiyat düşüyor. Fiyat düşünce doğal olarak üreticiler de zaman zaman yakınmalar oluyor' diye konuştu
eTeAHv5h.jpg

ÇİFTÇİLİK BU İŞTE.......

Ynt: 1.5 ton ekti yüzde 30unu sattı

böyle saçmalık bi memleket bafra ovasın da bu sene sebzeden millet köşe oldu başta karpuz kavun salçalık biber vs 600-1000 gibi gitti kg fiyatı hemen hemen. tabi bi önceki sene tarlaya kattı millet

bizim burada pazarı kuruluyor önemli geçim kaynaklarından birizi senelerdir kavun ve karpuz hatta festivalida oluyor lakin bu sene buradada aynı şekildeydi satışlar zaten arap pazarı oluyor akrabamız 50 dönüm ekti 2.000 metre uzaklıktan suladı çokta güzel karpuz oldu 4ton verir dönüme römork hesabı 50-80 lira arasında satıyolar düşünün bir römork 2ton geliyor rezillik diz boyu..hatta komık pazarlıklar oluyormuş anlatıyolarda adam ne istiyon diye soruyomuş bizimki 300 lira diyo adam 70 lirayı verince görhayrını deyip veriyolarmış :D herkesin pisikolojısı bozuldu millet kavun pazarında sakız filan çiğnemeye başladı gülüyolar filan :D

ben bir sene ektim karpuz. satmak için adını bilmediğim köylere gittim .o sene bana karpuzun tek kazandırdığı bilmediğim köyleri öğrenmiş oldum gezmiş oldum.
çoğuda tarlada kaldı

anayurtlu 3105d link=topic=46963.msg448412#msg448412 date=1317146068' Alıntı:
bizim burada pazarı kuruluyor önemli geçim kaynaklarından birizi senelerdir kavun ve karpuz hatta festivalida oluyor lakin bu sene buradada aynı şekildeydi satışlar zaten arap pazarı oluyor akrabamız 50 dönüm ekti 2.000 metre uzaklıktan suladı çokta güzel karpuz oldu 4ton verir dönüme römork hesabı 50-80 lira arasında satıyolar düşünün bir römork 2ton geliyor rezillik diz boyu..hatta komık pazarlıklar oluyormuş anlatıyolarda adam ne istiyon diye soruyomuş bizimki 300 lira diyo adam 70 lirayı verince görhayrını deyip veriyolarmış :D herkesin pisikolojısı bozuldu millet kavun pazarında sakız filan çiğnemeye başladı gülüyolar filan :D
aynen hacı abi ya kavundan soğuttular bizi geçen senelerde alıcılar geliyodu yemin ederim aldıkları kavunu inek bile yemezdi şalak diye tabir ettiğimiz kavunları alıyolardı tabiri caizse çifçinin g*tün* öpüyolardı kavun almak için, ama şimdi kavun tarlada kaldı çürüdü gitti mazot parası cepten ödemeye kaldı amele parasını saymıyorum bile o zaten gitti

bu nasıl konuşma ne yutturması ben sadece düşüncemi söyledim lafını dikkatli kullan bende işin içindeyim bende kavun ektim sattım başta çok iyi satıldı ondan sonra hiç almadılar şimdi hiç değilse alıyorlar bunu kastettim ben yoksa çiftçinin ürettiği herşeyin fiyatı düşük

arkadaşlar konu ürünün bollugu.aslında.ama şunu de yazmadan geçmeyim hep böyle olmuştur oluyorda.köylü kavunu köylü karpuzu köylü patlıcanı biberi sanki digerleri uzayda yetişiyor veya marketlerde hazır .köylü üretici çiftçi tarlasındaki ürünün fiayat avntajını elinde tutmalı.örnegin traktörle arabayla pikapla kavun sebze satıyorlar köylerde tarlada çürüdü hala kilo hesabıyla satılıyor olmaz arkadaş sen üretcisin ucuzada verme ama bir pazarla marketle aranda fiyat farkın olsun yok kardeş pazar daha ucuz.birazda herkes suçu kendisnde aramalı.

1.5 ton karpuzu kara kazanmak icinmi ekmişler ondan sonra bunuda haber etmişler kavundan cok para vuranlar oldu burda ilk başlarda tabi ama şimdi düşük toptancısıda geldi ufak büyük demedi hepsini aldı gitti don yani :D

vale link=topic=46963.msg448536#msg448536 date=1317153442' Alıntı:
ben bir sene ektim karpuz. satmak için adını bilmediğim köylere gittim .o sene bana karpuzun tek kazandırdığı bilmediğim köyleri öğrenmiş oldum gezmiş oldum.
çoğuda tarlada kaldı
senin bu deneyimlerin şimdi güleceğim beraber geçirdiğimiz bir kaç saat aklıma geldide neyse.....abim benim anason ek...

vale link=topic=46963.msg448536#msg448536 date=1317153442' Alıntı:
çoğuda tarlada kaldı
ben o karpuzun cimcigini yedim de bidaha ekmem duva*-*0 anca yamelik 1 dönüm felan artanıda yüklüyom römorga dogru ahıra inekler bayram ediyo güçç*-*

dün yozagatta yerköyde birçok kavun tarllarını karpuz tarlalarını gördüm içler acısı.bir çogu dıskaro çekiyordu.karpuzlara kavunlara.çiçekdagına geldim traktörde tane 1 lira diye satıyorlardı.aralarında 3-5 km mesafe.tezat

Beyler bu soğukta kim yiyecek karpuzu ben yazın ortasında 5 dönümü 7 milyara sattım.Karpuz belli olmaz ama çok da geç kaldımı yenmez..

mustafagursacli link=topic=46963.msg450033#msg450033 date=1317591564' Alıntı:
senin bu deneyimlerin şimdi güleceğim beraber geçirdiğimiz bir kaç saat aklıma geldide neyse.....abim benim anason ek...
ne yapacan mustafa.çiftçilik kumar misali .ekiyoruz.çıkmıyo .çıkıyor dolu yağıyor.büyüyor hastalık oluyor.güçlükle mahsülü kaldırıyoruz.satıyoruz.parasını alamıyoruz..aslında en riskli iş çiftçilik bence.parayı toprağa saçıyorsun ,geri kaldırmak için toprağa bakıyorsun.