CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, Uzel hakkında söz aldı, meclis karıştı
03 Temmuz 2008 Perşembe 15:27
CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ' in, Ergenekon soruşturması kapsamındaki gözaltılara ilişkin sözleri, TBMM Genel Kurulunda 'Darbe' tartışmalarına neden oldu. İşte bu tartışmalar...

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ' in, Ergenekon soruşturması kapsamındaki gözaltılara ilişkin sözleri, TBMM Genel Kurulunda 'Darbe' tartışmalarına neden oldu.

Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında toplanan Genel Kurulda,
Uzel Traktör Fabrikasında yaşananlar hakkında gündemdışı söz alan
Sevigen, Cumhuriyet ile hesaplaşılan bugünlerde, Türkiye ' nin aydınlarının, ya darbe dönemlerinden önce ya da darbe dönemlerinden sonra görülen uygulamalarla, iddianame hazırlanmadan, ne olduğu belli olmayan davalarla gözaltına alındığını iddia etti.

Aydınların haklarındaki suçlamaları bilmeden aylarca içerde yattıklarını, gece yarısı evlerinden alınan gazetecilerin, 'Sanki terörist, birilerinin ırzına geçmiş katil gibi 10 metrelik mesafeye ellerine kelepçe vurularak götürüldüğünü' savunan Mehmet Sevigen, 'Tüpraş ' ı, Tekel ' i, Türk Telekom ' u, limanlarımızı satanlar bakan olarak bu koltuklarda oturuyorlar. Laik demokratik Cumhuriyet ' i savunanlar ise 'Mustafa Kemal' dedikleri için içerde yatıyorlar. Böyle bir ülkede
yaşıyoruz' diye konuştu.

'TARİH BUNLARI YAZACAK'

AK Parti ve DTP milletvekillerinin sıra kapaklarına vurarak tepki göstermesi üzerine, 'Neden, niye bağırıyorsunuz?' diye soran Sevigen, 'İddianameler çıkıncaya kadar insanlar suçsuzdur. İddianameler belli olmadan insanlara ceza kesiyorsunuz, insanları mahkum ediyorsunuz. Hem yargıç hem savcı oluyorsunuz. Tarih bunları yazacak. ' dedi. Gülpınar, Sevigen ' i söz aldığı konuda konuşması için uyarırken, AK Parti ' li bazı milletvekillerinin de 'Yazıklar olsun' diye bağırdıkları duyuldu.

CHP ' li Sevigen, 'Yargıya güvenin' diye laf atılması üzerine de yargıya güvendiklerini söyledi. Sevigen, 'Sonuna kadar güveneceğiz. Yargı
siyasallaşmadığı müddetçe, yargıya sonuna kadar güveniyoruz. Biz,
Avrupa ' da kapı kapı dolaşarak Türk yargısını şikayet etmiyoruz' diye
konuştu.

SEVİGEN-SAKIK DİYALOGU

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, kendisine, 'Darbeyi savunmak
size hiç yakışmıyor' diye laf atan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ' a, 'Sana hiç yakışmıyor' diye tepki gösterdi.

Sakık ' ın, 'Siz demokrasiyi savunmalıydınız' demesi üzerine Mehmet Sevigen, demokrasiyi savunduklarını, partisinin demokrasiyi savunan bir gelenekten geldiğini söyledi.

Uzel traktör fabrikasının kapanma noktasına geldiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Sevigen ' e, DTP ' li Sakık 'Darbecileri savunuyorsun' diye tekrar laf attı. Bunun üzerine Sevigen, 'Darbeyi savunan namerttir. Darbecilerden yana olanlar da namerttir' dedi. AK Parti ' li bazı milletvekillerinin de Sevigen ' e tepki gösterirken, 'Darbeci', 'Ergenekoncu' diye laf attıkları duyuldu.

UZEL MAKİNA ' YA HÜKÜMET EL ATSIN

Sevigen konuşmasında, Uzel Makina ' nın 2006 yılında 20 bin traktör ürettiğini hatırlatarak, 'Ancak aile içi kavgalar nedeniyle Avrupa ' nın en büyük fabrikalarından birisi kapanmak üzere.. Çalışanlar 3 aydır maaş alamıyor. Hükümet ve SPK konuya el atsın. Hükümet gerekirse aile arasında hakem olsun. Bu sorunu çözsün. Yoksa şirket gözgöre göre kapanacak ' dedi.