+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
22 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  29 Eylül 2009
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1,494
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Türkiye'nin yerli traktör üreticisi TÜMOSAN, tank motoru konusundaki çalışmalarına ilave olarak Türkiye'nin ilk yerli otomobilini üretmek için düğmeye bastı.

  Albayrak Grubu bünyesinde yer alan TÜMOSAN Traktör ve Motor Fabrikası'nın, üniversitelerle ortak çalışma ile üreteceği ve 3-4 farklı modelde yapılacak ilk yerli otomobili, dünya markaları ile rekabet edebilecek kalitede olacak

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil yapılması konusunda iş adamlarına yaptığı çağrı Anadolu'daki yatırımcıları harekete geçirdi. Traktör motorunu millileştirerek Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren TÜMOSAN Traktör ve Motor Fabrikası, yerli traktör motoru konusundaki deneyimlerinden yola çıkarak ilk yerli tank ve yerli otomobil üretmek için çalışmalarına hız verdi. Şu anda 3, 4 ve 6 silindir olmak üzere 6 farklı motor üretimini gerçekleştiren TÜMOSAN, İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışma ile şimdi de Türkiye'nin ilk yerli tank motorunu üretmek için bir proje yürütüyor. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, 'İstanbul Teknik Üniversitesi ile yerli motor tasarımı ve üretimi konusunda çok enerjik bir çalışma projesi başlattık. Traktör motoru konusunda çok önemli bir başarı sağladık. Aynı başarıyı tank motoru ve otomobil için de göstereceğiz' diye konuştu.

  ADETA MOTOR ÜSSÜ

  1976 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk motor fabrikası olan Türk Motor Sanayii'ni özelleştirme kapsamında 2005 yılında satın alan Albayrak Grubu, özellikle üniversiteler ile yaptığı ortak çalışmalar ile motor üretim ve tasarım teknolojisini hızla değiştirdi. 30 yılda 9500 traktör üretilen fabrikada, yaşanan bu değişim ile birlikte yıllık üretim kapasitesi 3 vardiya ile 120 bin motora çıkarıldı. Tek vardiya ile yılda 18 bin traktör üretimi yapan TÜMOSAN, aralarında Fransa'nın da bulunduğu 12 ülkeye ihracat yapıyor. 2005 yılında pazar payı sadece yüzde 1 olan TÜMOSAN, yüzde 93'ü yerli olan traktör motoru ile pazar payını yüzde 17'e çıkararak Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşları arasına girdi. TÜMOSAN, 3, 4, ve 6 silindirli motor üretiminin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak proje geliştirerek Türkiye'nin ilk tank motorunu üretmek için çalışmalarını sürdürüyor.

  OTO SANAYİİMİZ GÜÇLÜ

  Anadolu'da özellikle Bursa, Konya, Kocaeli ve Ankara'daki otomobil yan sanayiinin gücüne dikkat çeken Albayrak, 'Başbakan Erdoğan, yerli otomobil için çağrısını yaptı. Türkiye'de çok güçlü yatırım grupları var. Türkiye'ye yakışır, dünya ile rekabet edebilecek yerli otomobilimizi üretebiliriz. Otomobil yan sanayiimiz de çok güçlü. Konya, Bursa, İzmit, Ankara ve daha birçok ilde otomobil yan sanayiimiz çok güçlü. Sadece yerli otomobil değil, aynı zamanda dünya otomobil sektörünün de önemli tedarikçilerinden olduk. Biz de TÜMOSAN tecrübesiyle yola çıkarak bir süredir yürüttüğümüz milli tank motoru projemize yerli otomobili de ekliyoruz. 1 milyon 800 bin metre kare arazi ve 120 bin kapalı alandan oluşan üretim tesislerimize yapacağımız ek yatırımlarla birlikte TÜMOSAN'ı bir motor üssü haline getireceğiz. Buradan İstanbul Teknik Üniversitesi rektörüne ve bilim adamlarına teşekkür etmek istiyorum. İnanılmaz bir heyecan gördük. Karşılıklı katkılarımız ile traktör motorunu 6 farklı modele göre yeniden güçlendirdik. Çok iyi bir işbirliğimiz oldu. Aynı işbirliğini 6, 8 ve 10 silindirli 1500 beygir gücünde olacak tank motoru üretimi konusunda sağlıyoruz. Önemli bir aşama kaydettik ve yakında bunların sonuçlarını alacağız. Şimdi de yerli otomobil motoru üretimi konusunda işbirliğine gitmek istiyoruz' diye konuştu.

  HERŞEY HAZIR, GAZA BASMA ZAMANI

  Yerli otomobil üretimi konusunda bugüne kadar yeterli irade ortaya konulmadığını ve dışa bağımlı bir sanayi haline geldiğini belirten Ahmet Albayrak, bugün ise Başbakan Erdoğan'ın desteği, güçlü otomobil yan sanayii, üniversitelerin iştahlı çalışma arzusu ve güçlenen yatırım profili sayesinde yerli motor üretimi konusundaki engellerin aşıldığını kaydetti. Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  'TÜMOSAN'I aldığımızda yeni bir traktör model için İtalya ve uluslararası pazarlarda bunun maliyetinin 5-6 milyon avro tutacağı ve süresinin de 3-4 yıl alacağını öğrendik. Türkiye'de yürüttüğümüz çalışmaya göreyse, üniversitelerin verdiği önemli destek ile yeni traktör modelini 1 milyon avroya, üstelik 9 ay gibi bir sürede tamamladık. Bunu yerli beyin gücü ve kaliteli motor sanayiimiz sayesinde başardık. Şimdi aynı başarıyı otomobilde de sağlayabiliriz. Tüm imkanlarımız mevcut. Hükümetin bu konuda yatırımcıya sağlayacak desteği ile birlikte yerli otomobil motorumuzu da kısa sürede üreteceğiz.'

  DUYGUSALLIK GÜZEL AMA BU İŞ CİDDİYET İSTER

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'yerli otomobil' çağrısına Anadolu'dan arzulu ve duygusal bir tepkinin yükseldiğine değinen Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, 'Ancak bu konu duygusal değil, ciddiyetle ele alınmalı. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor' dedi

  Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Başbakan Erdoğan'ın 'yerli otomobil' çağrısı üzerine Anadolu'da çok arzulu ve duygusal bir tepkinin oluştuğunu ancak konunun duygusal değil ciddiyetle ele alınmasını gerektiğini söyledi.

  Otomobil sanayinin dünyada çok yüksek bir katma değer oluşturduğunu ve ülke ekonomisi için dinamo etkisi yürüttüğünü belirten Albayrak, 'Dışa bağımlı bir otomobil ekonomisi oluştu ve bunu değiştirmek için gerekli iradeler bir araya gelmedi. Ancak şimdi Başbakan Erdoğan'ın çağrısı ile konu yeniden gündeme geldi. Anadolu'da çok güzel tepkiler oluştu. Bunları takdir ediyoruz. Yine de konunun ciddiyetini vurgulamak gerekiyor. Yerli otomobil yapmak son derece ciddi ve zor bir süreç. Ciddi bir altyapı, mali kaynak ve ar-ge ihtiyacı var. Dolayısıyla konuya bu ciddiyetle ve samimiyette yaklaşıyoruz. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor. Gerek üretim kapasitemizin modernleştirme süreci, gerekse üniversiteler ile kurduğumuz ar-ge'ye dayalı yoğun işbirliği teknolojik altyapımızı güçlendirdi' diye konuştu.
  www.habervaktim.com

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Bunlara kafa yoracaklarına yollarda dolaşırken bölünen traktörleri için bi özür filan dilesinler...Bu insanlar afedersiniz öküz değiller...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  herşeyin bi ilki ve başlangıcı vardır başka firmalarda başlar hayırlı olur inş türkiyremize

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  tümusan yaparsa almam.ya şahin ya dogan yAda reno 12 gibi boş klasik bir araba yapar.tek bildikleri klasik neden böyle yapıyorsunuz deyince klasik talep çok.boş arabayı dacca da yapıyor.
  AYRICA ARAYIŞ İÇİNDE OLMALARI SEVİNDİRİCİ.FUARDA KONUŞMUŞTUK YETKİLİ BİRİYLE YENİ BİR LÜKS SERİ İLE ARGEMİZ DEVEM EDİYOR.SON AŞAMADA ÇALIŞMALAR DEMİŞDİ.
  tümosanlı yetkili klasik seride talep var bayi,ler öyle istiyor kırşehir kaman bayisi oradan atılıyor ve ben boş klasik seriyi isti,yorum çiftçinin lükse ihtiyAcı yok beN böyle istiyorum deyince tartıştık.tümosan böyle para azgını sonradan görmüş alt tabaka bayilerin FİKRİNİ DEGİL çiftçiye kulak vermeli.ben çakma vitesli tümosan satacagım diyen çakma bayilerle degil.
  tümosan görünüşde estedige,kaliteye yolda giderken bölünmeyen,güven veren az yakan çok çeken lüks bir traktör üretmeyi görev bilmeli.
  ÇAKMA BAYİ,LERLE BU İŞLER YOLDA GİDERKEN İKİYE BÖLÜNEN TRAKTÖR ÜRETİR.BU YÜZDEN ARABAYA SICAK BAKMIYORUM YOLDA İKİYE BÖLÜNÜR.ÇİNİ KINARKEN TÜMOSAN BAŞIMIZDA BİTTİ.KIRŞEHİR KAMAN BAYİSİ ZİHNİYETİYLE. yola devem derse çinin bile gerisinde kalır.aslında çin bile teknolijide çok çok üstün laf olsun.....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  17 Nisan 2010
  Şehir
  BALIKESİR
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Herkeze SELAM hayırlı günler hayırlı işler tümosan yaparsa en iyisini yapar motor devi bir kuruluş bunu herkez kabullensin 1500 hp tank motoruda kesinlikle başarılı olacak ve emsallerinin en iyisi olacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın.
  Ben şahsım adına çok gururlandım tebrikler TÜMOSAN. otomobilde de en iyisi olacaktır sabırsızlıkla bekliyoruz iyi çalışmlar çalışmalşarında başarılar TÜMOSAN ..... alk-*s

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  13 Ocak 2010
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  33
  Mesajlar
  356
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı ortaam link=topic=47023.msg449157#msg449157 date=1317332327 Nickli Üyeden Alıntı
  Bunlara kafa yoracaklarına yollarda dolaşırken bölünen traktörleri için bi özür filan dilesinler...Bu insanlar afedersiniz öküz değiller...
  evet sana eynen katılıyorum önce yaptkları iste basarıya ulassınlat kalite sıfır montaj sıfır bende istiyorum bir türk firması kalitede öncü denilmesini bu nedenlede 10 yıldan fazladır tümosan kullanmaktayım eski modellerine sözüm yok 2010 dan sonra iyice tozuttular bende 450 saatte 8280 var her yeri yag sacıyor..

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,634
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  bence türk bi traktörtör firiması araba işine girerse kendi alehine olur.onun yerine devlet yeni bi fabrika kurup orda üretse daha güzel olur.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı aksoylar link=topic=47023.msg449680#msg449680 date=1317556986 Nickli Üyeden Alıntı
  bence türk bi traktörtör firiması araba işine girerse kendi alehine olur.onun yerine devlet yeni bi fabrika kurup orda üretse daha güzel olur.
  Devletin işi araba üretmekmi kardeşim???

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,634
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  devletin tek işi araba üretmek degil.çevrendeki gelişmiş ülkelere bakarsan hepsinin milli bi araba markası oldugunu görürsün.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı aksoylar link=topic=47023.msg449685#msg449685 date=1317557303 Nickli Üyeden Alıntı
  devletin tek işi araba üretmek degil.çevrendeki gelişmiş ülkelere bakarsan hepsinin milli bi araba markası oldugunu görürsün.
  Milli araba markası neymiş bunlar ? sayarmısınız ? sen gerçekten 42 yaşında değilsin ya

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,634
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  audi yi alman hükümetinin kurdugunu biliyomusun.hem eçmişte bizimde bi örnegimiz var.adı devrim.benle adam gibi konuş sen ne biliyosun o zaman.bu ülkede devletten başkası araba yaparsa raya otutturamaz bi işi.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı aksoylar link=topic=47023.msg449690#msg449690 date=1317557587 Nickli Üyeden Alıntı
  audi yi alman hükümetinin kurdugunu biliyomusun.hem eçmişte bizimde bi örnegimiz var.adı devrim.benle adam gibi konuş sen ne biliyosun o zaman.bu ülkede devletten başkası araba yaparsa raya otutturamaz bi işi.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Audi buradan Audi markasını kimin kurdugunu ögrenebilirsin...!!! Devletin sana araba yapıp satma gibi bi zorunlulugu yok.devlet destekler özel sektör yapar kardeşim.bilmiyorsan ögren....

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,634
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  devlet destekler özel sektor b.k gibi yapar.koçta bu ülkede yerli otomobil fabrikasına b.k araba sattırır.ayrıca vw gurubunu hitlerin yaptıgını ve anlamının halk arabası oldugunu biliyomusun.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı aksoylar link=topic=47023.msg449702#msg449702 date=1317558208 Nickli Üyeden Alıntı
  devlet destekler özel sektor b.k gibi yapar.koçta bu ülkede yerli otomobil fabrikasına b.k araba sattırır.ayrıca vw gurubunu hitlerin yaptıgını ve anlamının halk arabası oldugunu biliyomusun.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/VW okumuşsun ama oradaki kelimeleri anlamamışsın yine.''Kurdurulan'' diyor kurdurulan nedemek anlam ifade ediyormu??

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,634
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  ben oradan okumadım.buna bilgi derler.hatta amaç ozamanki araba fiyatlarının pahalı olması nedeniyle halka uygun bi araba yaparak halkın begenisini kazanmak.o arabada kaplumba.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar
  493
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Alıntı aksoylar link=topic=47023.msg449714#msg449714 date=1317560040 Nickli Üyeden Alıntı
  ben oradan okumadım.buna bilgi derler.hatta amaç ozamanki araba fiyatlarının pahalı olması nedeniyle halka uygun bi araba yaparak halkın begenisini kazanmak.o arabada kaplumba.
  Kulaktan duyma bişeyler kalmış işte kafanda sende buna bilgi diyorsun.Asıl bilgi kaynagından okuyarak ögrenilir yukarıdan aç okuda boş boş gezme..

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Tümosan öncelikli olarak traktörlere baksa daha iyi olur bence

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  TEKİRDAĞ / ÇORLU
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2,075
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  bir Türk firmasının böyle bi işe kalkışması sewindirici. tümosan traktörü iyi ya da kötü üretiyıorlar satıyorlar. araba konusunda da bişeylere biyerlerden başlamaları çok güzel olur bence. hayırlısı olsun..

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  16 Mart 2011
  Şehir
  Bursa/mudanya
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,985
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  helal erkuntçular tümosana çoğunuz karşısınız ama erkunt böyle bişeye kalkışsa yorumlarınızla gökyüzüne kaldırırsınız erkuntu eğri oturup doğru konuşalım arkadaşlar asl desteklenmesi gereken bi kuruluş tümosan en azından toplama değil kendi bişeyler yapmaya çalışıyo motorunuda şanzımanınıda kendi yapıyo....

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tümosan yerli otomobil için düğmeye bastı.  Tamam konuyu uzatmayalım tatsızlık çıkmasın,herkes sakin olsun.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 'Okul meyvesi' için düğmeye basıldı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2014, 12:10
 2. Yerli elektrikli otomobil Etox
  Konu Sahibi n_cebeci Forum Teknoloji
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Ocak.2013, 09:01
 3. Bakanlık ucuz saman için düğmeye bastı...
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 15.Ocak.2013, 00:46
 4. Yerli otomobil 2012'de trafikte!
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Aralık.2011, 14:21
 5. yerli malı otomobil
  Konu Sahibi qarizmatiqa Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Haziran.2011, 13:56

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status