İşte En Zengin Kasaba

Kişi başına düşen milli gelirinin 22 bin dolardan fazla! Yarım milyonluk villalar bile var. Kasaba mobese ile korunuyor
30 Eylül 2011 Cuma, 12:03:16
Konya ' nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba kasabasında yıllık kişi başına düşen milli gelirin 22 bin dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Mobese ile korunan kasabada yarım milyon lira harcanarak yapılan villalar, bankalar, alışveriş merkezi ve sarraflar dikkat çekiyor.
İşte En Zengin Kasaba - Habertürk Ekonomi
Türkiye ' nin kişi başına düşen milli geliri 13 bin dolar iken Konya ' nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceobası kasabası halkının kişi başına düşen milli gelirinin 22 bin dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Kasabanın 30 yıl öncesine kadar sadece tarıma dayalı ekonomiyle yaşantısını sürdürdüğünü belirten Yeniceoba Belediye Başkanı İlyas Kara, 'Konya ' nın belki de Türkiye ' nin en geniş ve verimli arazilerine biz sahibiz. 30 yıldır tarımın yanı sıra yurt dışında çalışan işçilerimizin gönderdiği dövizlerle ticaret çok hareketlendi, canlandı. Kasabamızın ekonomisine büyük katkı sağladı. Nüfusumuzun ciddi bir kısmı özellikle Danimarka ' da yaşıyor. Bunun yanı sıra İsveç, Norveç, Hollanda, Almanya ve İsviçre ' de de çok sayıda kasabalı vatandaşımız çalışıyor. Hatta Danimarka ' da bizim bir kardeş şehrimiz var, düzenli olarak karşılıklı ziyaretlerimiz oluyor' dedi.

EĞİTİM ORANI DA YÜKSEK
Kasabanın resmi nüfus sayımına göre nüfusunun 7 bin 665 olduğunu ifade eden Başkan Kara, 'Yaz aylarında bu nüfusun ciddi oranda arttığını, 15 ile 20 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü nüfusumuzun ciddi bir kısmı yurt dışında olmakla beraber eğitim öğretim amaçlı başta Konya ve Ankara ' da yaşayan ailelerimiz var. Ekonomik seviyenin yüksek olmasından dolayı varlıklı ailelerimiz çocuklarını büyük şehirlerde okutuyor. Kasabamızda eğitim oranı çok yüksek. Tespitimize göre şuana kadar 2 bin üniversite mezunumuz var. Her sene ciddi oranda üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz mevcut. Bu yıl sadece tıp fakültesine 5 öğrenci yerleştirdik. Ekonomisi yüksek olduğu için nüfusun büyük bir bölümü Konya, Ankara ve yurt dışında yaşıyor' şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre kasabada kişi başına düşen milli gelirin 22 bin dolar olduğunu tahmin ettiklerini vurgulayan Kara, 'Tarım, hayvancılıktan çok ticaret sürekli hale getirildi. Çok ciddi oranda inşaat sektörünün oluştuğu kasabaya yatırımların yapılması gelir seviyesini arttırıyor. Bunun yanı sıra alışveriş merkezleri, sarraflar ve sağlık merkezleri sürekli çalışıyor' diye konuştu.

YARIM MİLYONLUK VİLLALAR VAR
Mobese ile korunun kasabada banka, sarraf, sağlık merkezi, alışveriş merkezleri, restoran ile çok sayıda ticarethane bulunuyor. Yolların parke taşlarla kaplandığı kasaba meydanında da havuz ve kamelyalar yer alıyor. Kasabada ilgi çeken bir başka şey ise villalar. 150 bin lira ile 500 bin lira harcanarak yapılan çok sayıda villa yer alıyor. İki çocuğunun Danimarka ve Avusturya ' da olduğunu belirten kasaba sakinlerinden 5 çocuk babası Osman Kalkan, 'Şuan da yeni yaptırdığımız villaya 450 bin TL harcadık. Her şeyini zevkimize göre ayarladığımız için bu kadar masraf yaptık' dedi. Benzer onlarca villanın bulunduğu kasaba bir şehri andırıyor.

Ynt: İşte En Zengin Kasaba

Bizim köyde türkiye genelinde iyi sayilir herhal. Millet ciftciligi zevk icin yapar..))) Su son 5 senede 20 ye yakin villa yapildi. Hele baska bir köy varki tatil merkezlerinde öyle villalar yok. Her hafta sonu ankaradan tam dolu otobüs gider gelir. Emekli cenneti oldu resmen..

Yurtdışında çalışanları fazla olan bir kasaba olduğundan söz ediliyor. Paralar hep buraya kaymış, Avrupanın neden bomlama tehlikesi içinde olduğunu da daha iyi anlamış olduk böylece. :)

dolcevita link=topic=47030.msg449358#msg449358 date=1317409600' Alıntı:
ok-*-s besici bi kayın peder bulsan :D
seyit sen yakınsın. bi ön araştırma yap. trakklupten evlenecek çoğaldı. aklı kıt, parası çok bi kaç kayınpeder bak.
trakklup ün ihtiyarları olarak levent abi, nail muhtar, ben dünürcübaşı oluruz.
birde parası çok olup yön veremeyenlerdende bul. paraya iyi yön veririz. :D

ramazan14 link=topic=47030.msg449448#msg449448 date=1317456751' Alıntı:
bizim ilçeninde nüfusu az ama gelir kişi başına 25 den aşagı dğildir.sonunca türkiyenin en yüksek geliri boluda kişi başı 89 bin ile
ramazan kardeşim kişi başına gelire bakma. eşit dağılım varmı ona bak. maşallah bu ilçede gelir dağılımı eşit gibi.

mete26 link=topic=47030.msg449454#msg449454 date=1317458037' Alıntı:
seyit sen yakınsın. bi ön araştırma yap. trakklupten evlenecek çoğaldı. aklı kıt, parası çok bi kaç kayınpeder bak.
trakklup ün ihtiyarları olarak levent abi, nail muhtar, ben dünürcübaşı oluruz.
birde parası çok olup yön veremeyenlerdende bul. paraya iyi yön veririz. :D
abi fazla yardımcı olamam da elimden geleni yaparım ama ben 2 inciye bakıyorum ordan :) villası olan :D

akcaorenli link=topic=47030.msg449475#msg449475 date=1317466359' Alıntı:
bizim köyde hep avrupada kime ne fazyadası var gelip 150.000 liraya ev yaptırıyolar yılda 1 ay bile zor geliyolar herkez kendi cebine baksın :)
aynen bizdede öyle istanbula almanyaya gidenler, köye villaları yaptırdı yazın biz çalışıyoruz, onlar köyde tatil yapıyor. köyde ikamet eden nüfus 1200, istanbulda 1600 almanya da var daha yazları köy nüfusu 2500 olur.

Muhabbet kaymış hayallere, toprağım bendemi düşünsem acaba yeniceobalı bir ikinci hanımı ;D zuha-*-s neyse hanım görmesin yazımı şaka ;D zuha-*-s Bizim ilçede avrupada çalışan pek yok olanda pek zengin değil zaten Aksarayın Gülpınar,Güzelyurt tarafındada avrupalı zenginler çok.