Gübre altın gibi oldu

Karatay Ziraat Odası Obruk Delegesi Ahmet Bestil, gübre satış fiyatının geçen yıla göre yüzde 55- 80 oranında arttığını savunarak, bu artışın üreticide tedirginliğe neden olduğunu belirtti. Bu tedirginliğin tüketicinin gübreden uzaklaşmasına ve dolayısıyla da verim ve kalite düşüşüne sebep olduğunu iddia eden Bestil, artışların devam etmesi halinde verilen desteğin gübredeki KDV’yi dahi karşılayamayacağını kaydetti. “Artışı yapanları bir kez daha düşünmeye davet ediyorum” diyen Bestil, “Ticaret Borsası’nda bugünkü buğday fiyatları 60 kuruş, unun fiyatı 100 kuruş, kepeğin fiyatı 50 kuruş, küspenin fiyatı da 120 kuruştur. Sanayici büyüyor, çiftçi küçülüyor.

Bir örnek daha vermek gerekirse, 50 kg toz şeker 100 TL iken 50 kg gübre 80 TL’dir. Çiftçimiz yüksek maliyetlerle üretim yaptığından, tarıma verilen destek yetersiz olduğundan dolayı çiftçimizin tarımsal sulamadaki kullandığı elektriğin yarısının devletimiz tarafından karşılanmasını temenni etmekteyiz. Ayrıca damla ve yağmurlama sistemlerinden, tarım ekipmanlarından ve zirai ilaçlamada hep KDV ödüyoruz. Çiftçi KDV almadığı halde çiftçi ürününü Ticaret Borsası’nda satışını yapar, parasını cebine koymadan spodaj vergisini verir.

Ynt: Gübre altın gibi oldu

bugün sordum 20,20 kompoze 62 tl DAP =80 tl elektrik ve doğal gaza zam olduğu için %25 de zam kapıda.ihtyacı olan acele etsin diyorum.tabiki bu benim görüşümdür.inşallah yanılıyorumdur ve fiyat düşer.

Ynt: Gübre altın gibi oldu

Akil insanlardan hiç kimse gübrenin niye pahalı olduğunu gerçek sebebini bilmiyor.Bilen lerde nedense halka duyurmuyor.2009 da da böyle oldu 4-5 ay sonra birden düşmüştü.O zamanda tam ne olduğunu bilen yoktu.İşin kolayı hemen sistem suçlanıyordu.2009 da ki gibi yine Dünya da ekim alanları artığı için mi bilen yetkili varsa duyursun bilelim.