Dünya Organik Tarım Kongresi 2014'te Türkiye'de

Ynt: Dünya Organik Tarım Kongresi 2014'te Türkiye'de

Herkes kendinden sorumludur arkadaşlar, babalar hariç. Baba olanlar çocuklarından da sorumludur. Gübresi bol atılmış ıspanakla tepeleme bir tencere yemek yaparsınız 3 tabak gübre kokulu yemeğiniz olur. Hayvan gübreli ıspanaktan bir tencere yemek yaparsınız 5 tabak mis kokulu yemeğiniz olur. Tercihiniz hangisi ise onu yaşarsınız.

malkaralı yusuf biz üreticiyiz anlamıyorsun bizi sana diyoruz ki gübre ilaç atmasan olmuyor atsan ilaçlasan öyle aç mı kalalım somaliye mi dönelim ayrıca üreticiye değil iktidara söylicen söylemene gerek yok türk milleti olarak aşırı sahteker olduğumuz için iki yakamız bi araya gelmiyor zaten kredi veriyor ödeyen yok fakir fukaya maaş veriyor beğenen yok çoklarını emekli etti sorsan ben çalıştım emekli oldum bi s..t..r git diyorum başka bi şey demiyorum..... ayrıca devlet malı deniz yemeyen keriz gözüyle baktığımız için ilerleyemiyoruz basit bi örnek vereyim hayvan kredisi ve destekli hayvan veriyorlar normal vatandaş alıp ödemiyor bunu. devlette 100 lerce küçük çifçiyle uğrşacağına büyük firmalara veriyor yani suç gene bizim anlıcanız yanlışları çok oma iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım 80 yıldır yenen bi ülkede 10 yılda bu kadar olur çifçiye bi b..... vermese de yapılanları görmeyecek kadar da kör değiliz herhalde zaten 50-60 dönümle çifçilik yapanda hata gerçi benim o kadar da yok........... organik tarıma geçtik emoğlu sen rahat rahat ıspanağını ye...keser döner sap döner bizede bir gün elbet gün doğar çifci olarak o zaman ıspana nası yersin allah bilir genel olarak sade senin için demiyorum ayrıca bu ülkede hayvan krizi nasıl çıktı bak fakirim et yiyemiyor dedi baştaki bende diyorum fakir an... a... yesin millet damızlık hayvanlarını ineklerini kestirirken nerdeydi beyfendi 3 kuruş ufak çifçi kar edecek kes önünü ne güzel dünya be...yem fiyatları akaryakıt 0 tohum gübre girdileri yüzünden pahalı dur diyen yok destek veriyormuş 4000 tl ye mazot alıyoruz utanın be utanın verdiğiniz desteğin ...........daha neler var neler anlatılacak sayfa yetmez anlatmaya yazmaya vs vs.... noo*-*-

Ben geiin organik tarım yapın çok para kazanın demiyorum demem zaten. Bu kimyasallara karşıyım. Basit olarak söyleyeyim üzerinde ' zehirlidir ' yazıyor. Tohumun genetiği ile oynayanlar günü kurtarmak isteyen düzenbazlar. Dünyanın heryerinde var. insanoğlu kadar iyi ama bir o kadar düzenbaz karşısındakini aldatmak için kafasını çalıştıran başka bir canlı yoktur kainatta. Allah iyi insanları karşımıza çıkarmayı nasip etsin. Ben yarın şişli ekolojik pazara gideceğim kısmetse. Kendim için değil çocuklarım için. Hepinize hayırlı cumalar dilerim.

Ben, şu an için organik tarım yapma kararı almış olsam, ne genetiği değiştirilmemiş bir tohum,ne de toprağında ilaç kalıntısı bulunmayan bir tarlam var.Genleri kırık tohumlar ve ilaç kalıntılı topraklarla da bu iş hiçbir zaman olmaz. Günümüzde, organik ismi verilmiş olan bu tarım şeklini babam hatırlıyor, akbaşak ismi verilen o günün yerli buğdaylarını ekip, bu buğdaylardan da kışlık unlarını ve hayvan yemlerini çıkardılarmı satıpta para kazanma gibi başka bir beklentileri olmuyormuş. O dönemlerde meralar yeni sürülmüş ve tarla vasfını yeni kazanmış olduğundan toprağın gübreye de ihtiyacı yokmuş.Zaten kimyasal gübre bulunmadığı gibi tabiki toprağa atılan hiçbir ilaç da yokmuş... Yıllar geçtikçe şartlar bizi şimdiki zamanımıza getirmiş. Günümüzde, hiçbir şeyde olamayacağı gibi bu konuda da geriye gitme gibi bir şansımız yok. Dünya nüfusunun çoğalmasına paralel olarak bu nüfusun beslenmesi yönünde bitkilerin ve hayvanların daha fazla verimli olmaları konularında yapılan çalışmalar hala devam etmekte...... Benim düşüncem, organik tarım dedelerimizin zamanında yapılmış, zamanımız koşullarında mümkün değil. noo-*-s

Yazlıktaki şeftali 35 adet verdi 2.yılında bu kadar mı güzel olur, kayısı ve edremitte çok bulunan tüysüz nektarin öyle. Şekil ve albeni yok ama lezzet şahane. Biber patlıcan domates ektik bahçesine, sadece su ve 24 çuval keçi gübresiyle bütün yaz yedik patlıcan yemekten bıktık artık komşulara verdik. Ben kendi çapımda çabalıyorum. Satmak için yapacağım ben bu işi diyen olursa düşünmesini söylerim. İstanbul ' da işin son kısmındayım tüketici kısmında ve pazara geçen sene yaza kadar her cumartesi sabahı gittim Kar yağmur yılbaşı sabahı dinlemedim. O pazardan aldığım pırasanın emek ve gönül işi olduğunu bilerek yedim ziyan etmeyerek. Bunu bir yaşayış şekli olarak yapmaya çalışıyorum. Avrupa Ve Komplo teorileri beni ilgilendirmiyor. Saygılarımla.