macar fiği

Ynt: macar fiği

valla bu macar fiğden bende cok cekdim..kilosunu 3500 aldım tohumun geri o yıl hasat zamanı 750 kuruşa satana kadar imanım gevredi..hem bi önceki yıl desdeklemesi 50 tl diydi benim ekdigim yıl 30 tlye düşdü hem tohum darbesi hem desdek darbesi cok zor durumda kaldım bayada bi yer ekmişdim..180 dönüm kadar..3 yıl filan önce..

Ben kendi tohumumu çıkartıyorum, artan kısmı yem oluyor, yeşil biçtiklerimde balya oluyor.. Aynı şekilde saman yapıp tohumunu ayırdım, zaten satamadım sattıklarımda parasını ödemedi.:)

nailyetek link=topic=47169.msg451368#msg451368 date=1317919697' Alıntı:
Ben kendi tohumumu çıkartıyorum, artan kısmı yem oluyor, yeşil biçtiklerimde balya oluyor.. Aynı şekilde saman yapıp tohumunu ayırdım, zaten satamadım sattıklarımda parasını ödemedi.:)
Sayın muhtarım, geçen seneden bana bir yem borcun vardı unutma :))

nailyetek link=topic=47169.msg451376#msg451376 date=1317920217' Alıntı:
:):) Lafımı olur, sen başla bu işlere bulup buluşturuz seni macar fiğ ile..
Geçen yıl köye gittim. Macar fiği aradım bulamadım. Seninde bundan haberin oldu sonradan. Yerli bulunca mecburen onu ektim. İşte yerli diye aldığım tohumlardan yarım çuvalı diğerlerinden oldukça iri idi kuşkulandım.
Dedim, bu sakın macar fiği olmasın?
Onu ayırdım ve başka yere ektim. Gerçekten otuda başka oldu taneside oldukça iri demekki macar fiği imiş :)) doğrumu?
İşte onu ayrıca tohuma koydum ama bu sene ekmeği düşündüğüm tarlayı dolduramıyor.
Eksigi giderebilirsek iyi olucak. Saygı ve sevgi ile

n_cebeci link=topic=47169.msg451384#msg451384 date=1317921282' Alıntı:
Geçen yıl köye gittim. Macar fiği aradım bulamadım. Seninde bundan haberin oldu sonradan. Yerli bulunca mecburen onu ektim. İşte yerli diye aldığım tohumlardan yarım çuvalı diğerlerinden oldukça iri idi kuşkulandım.
Dedim, bu sakın macar fiği olmasın?
Onu ayırdım ve başka yere ektim. Gerçekten otuda başka oldu taneside oldukça iri demekki macar fiği imiş :)) doğrumu?
İşte onu ayrıca tohuma koydum ama bu sene ekmeği düşündüğüm tarlayı dolduramıyor.
Eksigi giderebilirsek iyi olucak. Saygı ve sevgi ile
Macar fiğ güzlük ekiliyor ve beyaz çiçek açıyor.. Sen ne zaman ektin bilemiyorum da, tohumları çok iri taneli değil veya bendeki öyle, boy ise bu sene beni geçenler var, hala köy odasında asılı duruyordu 1 kök.

nailyetek link=topic=47169.msg451390#msg451390 date=1317921960' Alıntı:
Macar fiğ güzlük ekiliyor ve beyaz çiçek açıyor.. Sen ne zaman ektin bilemiyorum da, tohumları çok iri taneli değil veya bendeki öyle, boy ise bu sene beni geçenler var, hala köy odasında asılı duruyordu 1 kök.
Ben baharda ektim. Valla çiçeğinide görmedim.

Taban gübresi olarak 10 kg/dekar DAP. Baklagiller azotlu gübre istemediğinden, ' ' yüz gübresi ' ' kullanmıyoruz. Tahıllarla karışımda (1 su verildiğinde) kuru ot olarak yaklaşık 700-800 kg/dekar, soldurulmuş silaj olarak 1700-2000 kg/dekar.