EN İYİ GÜBRE SERPME MAKİNASI HANGİSİDİR?

Ynt: EN İYİ GÜBRE SERPME MAKİNASI HANGİSİDİR?

aaabuzer link=topic=47185.msg452087#msg452087 date=1318096483' Alıntı:
burun büktüğünüz gavurun malını kullanın ondan sonra konuşalım
Gavura para veriyosan bari gerekli şeyler için ver körü körüne her bulduguna bununki daha iyidir diye atlama diye uğraşıyoruz bilinçlendirmeye çalışıyoruz ama yok...

ortaam link=topic=47185.msg452089#msg452089 date=1318096835' Alıntı:
Kardeşim anlamamakta ısrar ediyorsun kendi kendine bahaneler üretiyorsun avrupada dökülmüyormu o gübre yola sen tarlada hızlı gidersen lakada vurdurursan heryerde dökülür...Eşit dağıtma konusunda makinenin serpme mantıgı üzerine azıcık kafa yorsan anlayacaksında senin kafanda işin kolayı var avrupalı yapmış onunki daha iyidir...
Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı.. diyelim kapansın bu konu. Tamammı Abicim. ok-*-s

nailyetek link=topic=47185.msg452100#msg452100 date=1318098454' Alıntı:
Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı.. diyelim kapansın bu konu. Tamammı Abicim. ok-*-s
:D yok abicim yaptıgımız işin mantığını düşünelim ona göre harcama yapalım diyelim öyle kapansın...düşünmek gerekir...

para var huzur var emmoğlu en iyisini alır adam türklerde mantık aramak biraz gereksiz şefim damarlarımızda ki asil kandan ancak başka bi yerimiz faydalanıyor mantık arama herkeste ki düşünce farklı neye göre mantık arıcan senin işini yerli malı görüyor diğerinin işinide görüyor ama memnun değil para var huzur var

• Beğen
Tepkiler: osmanli

EFE YUSUF link=topic=47185.msg452106#msg452106 date=1318099046' Alıntı:
para var huzur var emmoğlu en iyisini alır adam türklerde mantık aramak biraz gereksiz şefim damarlarımızda ki asil kandan ancak başka bi yerimiz faydalanıyor mantık arama herkeste ki düşünce farklı neye göre mantık arıcan senin işini yerli malı görüyor diğerinin işinide görüyor ama memnun değil para var huzur var
Ulan avrupalıda dönen diskin üzerine gübre döküyo onu savuruyor senin malında aynı işi yapıyor...Anlamadan attın yine yorumu ortaya...

ortaam link=topic=47185.msg452109#msg452109 date=1318099319' Alıntı:
Ulan avrupalıda dönen diskin üzerine gübre döküyo onu savuruyor senin malında aynı işi yapıyor...Anlamadan attın yine yorumu ortaya...

Benim için gübre atımı sadece ' ' dönen diskin üzerine gübre döküp onu savurmak ' ' değil. Bildiğiniz gibi, mesele gübreyi bütün iş genişliğine aynı miktarlarda dağıtmaktır. ' ' Gavurlar ' ' -çoğu tarımsal ekipmanda olduğu gibi- gübre serpme makinalarını da bu çerçevede teste tabi tutarlar ve sonuçlarını tarımsal dergilerde vs yayınlarlar. İlgi duyarsanız konu ile ilgili birkaç web adresi yazabilirim.

atila link=topic=47185.msg452128#msg452128 date=1318100346' Alıntı:
Benim için gübre atımı sadece ' ' dönen diskin üzerine gübre döküp onu savurmak ' ' değil. Bildiğiniz gibi, mesele gübreyi bütün iş genişliğine aynı miktarlarda dağıtmaktır. ' ' Gavurlar ' ' -çoğu tarımsal ekipmanda olduğu gibi- gübre serpme makinalarını da bu çerçevede teste tabi tutarlar ve sonuçlarını tarımsal dergilerde vs yayınlarlar. İlgi duyarsanız konu ile ilgili birkaç web adresi yazabilirim.
Sen tarlada dolaşıyorsun kardeşim oldugun yerden tarlanın ortasından atmıyorsun gübreyi böylelikle eşit dağılmış oluyor zaten.Allahım ne kafa var abi biraz yorun boş boş gezdirmeyin...

konu başlığına göre ayrıca avvupayla ilgilenmiyorum türk çifçisi olarak en az 20 sene geriyiz onlardan onlarla biz tofaş doğan la mersedes arsındaki fark gibiyiz bi kaç özellik olabilir bizde onlarla aynı olan oda %10 a tekabül eder interneti bırak 80 küsür model traktörlerin de buçuk vites var nh 2012 modellerde bile yok onu da geç 80 lerde almanya giden bi komşum orda domuz çifliklerin de kalmış ta ozamanın ekipmanı çalışma sistemi türkiyede hala yok

Bosuna kendinizi yormayin, ortaam in dedigi gibi. Burayla oranin farki yok. Belki diger mekanik aletlerde öyle ama gübre makinasinda yok. Hasan benim icin bi konu acmisti. Erinmez bakarsaniz 416 vario yla mf 240 in yaptigi isin ayni oldugunu fark edersiniz. Tek fark onlar ekimde biraktiklari izden hic korkmadan saatte 50 km ile gübre atarlar biz ama söyle aman böyle diye yavas atariz.

satocan sen avrupa toprakların da yaşıyorsun galiba almanyanın sivasında mı yoksa fransanın mı sen 240 la anca türkiyenin sivasın da aynı işi yaparsın gübre atmayla mı bu işler bitiyor tek fark 50 km hız hiç bişey değil ufak bi özellik senin ekipmanlar 3 m genişliği geçmez en büyüğü adfamların 4 m den başlıyor en ufakları hiç bi fark yok öylemi biz boşuna ağlıyoruz ozaman avrupayla fark yok zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s ;)

satocan58 link=topic=47185.msg452142#msg452142 date=1318101351' Alıntı:
Bosuna kendinizi yormayin, ortaam in dedigi gibi. Burayla oranin farki yok. Belki diger mekanik aletlerde öyle ama gübre makinasinda yok. Hasan benim icin bi konu acmisti. Erinmez bakarsaniz 416 vario yla mf 240 in yaptigi isin ayni oldugunu fark edersiniz. Tek fark onlar ekimde biraktiklari izden hic korkmadan saatte 50 km ile gübre atarlar biz ama söyle aman böyle diye yavas atariz.
Hak vermelerini beklemiyorum da en ufak bi yanılgıları olabileceğini kabullenemiyorlar...Bu işte fark yok kardeşim pulluk de bilmem ne de saç kalitesidir piston kalitesidir anlıcam da bunda attıgın gübre değiştiremezsin....

EFE YUSUF link=topic=47185.msg452146#msg452146 date=1318101779' Alıntı:
satocan sen avrupa toprakların da yaşıyorsun galiba almanyanın sivasında mı yoksa fransanın mı sen 240 la anca türkiyenin sivasın da aynı işi yaparsın gübre atmayla mı bu işler bitiyor tek fark 50 km hız hiç bişey değil ufak bi özellik senin ekipmanlar 3 m genişliği geçmez en büyüğü adfamların 4 m den başlıyor en ufakları hiç bi fark yok öylemi biz boşuna ağlıyoruz ozaman avrupayla fark yok zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s ;)
bu ara bana muhalifligin tuttu. senin yüzünden ufak mesajlarimi makaleye cevirecem.)))ben sadece mantik ayni dedim. topraga gübre düsüyo, isleme degil, ekim degil, mekanizma toprak üstü calistigi icin fark yok demek istedim. yoksa 240 la fendt i karsilastirdigimdan deeel...bu arada ben almanyada yasayan sivasin baaarindan gopup gurbete düsmüs kara yagiz bir anadolu genciyim(arada baglamayla fon müzigi olsa cok acikli olacakti)

• Beğen

yok muhalif olmak deil fikirler uyuşmadı sadece ayrıca biz avrupadan çok geriyiz çok bi de bizden gerileri de var afrika kıtası onların yaptığı işte aynı öküzle sürüm elle atım allah vergisi yağmur bunlarda var onların yaptığı iş de aynı maksat kalp kırmak değil gırgır

EFE YUSUF link=topic=47185.msg452154#msg452154 date=1318102397' Alıntı:
yok muhalif olmak deil fikirler uyuşmadı sadece ayrıca biz avrupadan çok geriyiz çok bi de bizden gerileri de var afrika kıtası onların yaptığı işte aynı öküzle sürüm elle atım allah vergisi yağmur bunlarda var onların yaptığı iş de aynı maksat kalp kırmak değil gırgır
birak yaw. beni burda üz, kalbimi kir sonra yok efenim fikirler uyusmamis.. : ' (

• Beğen

gübre deyip geçmeyin,hepimiz gübreyi atarken,ayarı buluncaya kadar ,7-8 t0rba gübre tarlaya atılıy0r..bende dönder marka 500lt var..şemaya bakıy0rum,yazmış 6 km şu kadar 5km de şu kadar,ayarla ayarlayabilirsen,s0nuçta gübre gerçekten ç0k pahalı bir girdi..k0nya fuarında amaz0n gübre makinasını s0rmuştum.özellikleri anlatmayla bitmiy0r,ç0k yönlü bir makina,sen kaç km hız la gidersen git ayarladığın ölçüde gübreyi veya t0humu atabiliy0r dedi görevlisi..ama fiyatı bizim paramızla 20- 25 milyar :) 0da 0lmayacağına göre herkes kendi ayarına göre üç aşağı beş yukarı devamm :D

• Beğen

samsunbafra link=topic=47185.msg452163#msg452163 date=1318103161' Alıntı:
gübre deyip geçmeyin,hepimiz gübreyi atarken,ayarı buluncaya kadar ,7-8 t0rba gübre tarlaya atılıy0r..bende dönder marka 500lt var..şemaya bakıy0rum,yazmış 6 km şu kadar 5km de şu kadar,ayarla ayarlayabilirsen,s0nuçta gübre gerçekten ç0k pahalı bir girdi..k0nya fuarında amaz0n gübre makinasını s0rmuştum.özellikleri anlatmayla bitmiy0r,ç0k yönlü bir makina,sen kaç km hız la gidersen git ayarladığın ölçüde gübreyi veya t0humu atabiliy0r dedi görevlisi..ama fiyatı bizim paramızla 20- 25 milyar :) 0da 0lmayacağına göre herkes kendi ayarına göre üç aşağı beş yukarı devamm :D
Her yıl gübre değişiyor özkütlesi,tane yapısı değişiyor ondada yapacaksın aynı ayarı abicim...

ortaam link=topic=47185.msg452011#msg452011 date=1318069270' Alıntı:
Merak etmeyin savurma yapanların hepsi aynı mantıkla çalışıyor amazone aramanıza gerek yok dönderde kullansanız farketmez..
Bu kadar inatla savunduğuna göre amazone da kullandın yerli makinaları da kullandın,bu kadar emin konuştuğuna göre...

Gaspardonun fiyatını bilmiyorum ama amazone nun çok pahalı olduğunu biliyorum ki bence kendini amorti etmesi için epeyce bir süre geçmesi lazım.Dönder kullanıyoruz,bir sıkıntı yaşamadık bunca süredir,ben açıkçası yerli bilindik markalar arasında çok fazla kalite farkı olduğunu da düşünmüyorum.Ama gübre hakikaten altın değerinde artık çiftçi için,belki de gerçekten daha hassas davranılması lazım bu konuda.

• Beğen

Çağrı link=topic=47185.msg452641#msg452641 date=1318198905' Alıntı:
Bu kadar inatla savunduğuna göre amazone da kullandın yerli makinaları da kullandın,bu kadar emin konuştuğuna göre...

Gaspardonun fiyatını bilmiyorum ama amazone nun çok pahalı olduğunu biliyorum ki bence kendini amorti etmesi için epeyce bir süre geçmesi lazım.Dönder kullanıyoruz,bir sıkıntı yaşamadık bunca süredir,ben açıkçası yerli bilindik markalar arasında çok fazla kalite farkı olduğunu da düşünmüyorum.Ama gübre hakikaten altın değerinde artık çiftçi için,belki de gerçekten daha hassas davranılması lazım bu konuda.
Benim inatla savunduğum aynı mantıkla çalışan bir makineyi uzaydanda getirsen aynı işi yapar aynı gübreyi aynı şekilde atar hassas davransanda kaba davransanda sonuçta varacağın nokta aynıdır...emin konuştugum konudan eminimdir sıkıntın olmasın bana laf dokundurmana gerek yok...

bu sene amazone tipi DÖNDER 1200 litre gübre serpme makinası aldım adamlar amazone benzetmeye çalışmışlar titreşim hariç gayette denk atıyor bu tarlaraya gübreyi denk atmak tamamen kullanıcının marifetidir makina en iyiside olsa ayarlayamadıktan sonra gerisi boş ben 4200 e aldım amazone alsam en az 4 5 katı fazla para verecektim buda denk attığına göre fazla para vermeye hiç gerek yok