ekin ekmek

arkadaşlar ekinleri ekme zamanı geldi bildiğiniz gibi ekinleri en fazla kaç cm derine ekmeliyiz benim düşüncem derin olursa fazla su ihtiyacı olmaz en azından çabuk su istemez
bu konu hakkında görüşlerininzi bekliyorum şimdiden teşekkürler yorumlar için

Ynt: ekin ekmek

ramazanpullu link=topic=47218.msg452184#msg452184 date=1318105484' Alıntı:
arkadaşlar ekinleri ekme zamanı geldi bildiğiniz gibi ekinleri en fazla kaç cm derine ekmeliyiz benim düşüncem derin olursa fazla su ihtiyacı olmaz en azından çabuk su istemez
Valla Ramazan şimdi Konya lı olupta bunu bize sorman biraz garip.. Bizde derinlik olayı tam belli olmazki, zaten güç bihal ekime hazırlıyoruz. Kimi yerde mibzer diskleri yarıya kadar batar, kimi yerde yüzeyde kalır.. Kitaplardan okudum kadarı ile 5-7 cm arası denilir..Sonuçta buğday saçak köklü bir bitki, mantık olarakta yağıştan falan faydalanması için çok derin olmaması lazım..Çok yüzeyde olursa; sizdeki kayse, bizdeki ' Göverçile ' denilen yüzeysel donma olayından etkilenmemesi için 8-10 cm arası uygun gibi.

Şimdi biz her sene şu yöntemi uygulardık. Toprağa 8-10 cm derinliğinde, dekara 18 kg olmak üzere tohum atardık. Ve ekildikten hemen sonrada merdane çekerdik. Aldığımız verimlerde sulamasız flamura 85 için 500 kg. Allah herkese bol bereket versin

doganbey1 link=topic=47218.msg452189#msg452189 date=1318106266' Alıntı:
Şimdi biz her sene şu yöntemi uygulardık. Toprağa 8-10 cm derinliğinde, dekara 18 kg olmak üzere tohum atardık. Ve ekildikten hemen sonrada merdane çekerdik. Aldığımız verimlerde sulamasız flamura 85 için 500 kg. Allah herkese bol bereket versin
Bu sene yapmıyacanızmı aynı işi.:S

tavsiye edilen derinlik 4 buğday boyu diye biliyorum derinde kalan tohumun çürüyüp çıkamama sorunu oluyor .hiç gömülmese sadece yüzeyde bile kalsa karınca toplamazsa eğer aynı verimin olduğunuda gözlemlemiş bulunmaktayız .

Bence çok derine atıldığında yeryüzüne çıkmak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyar.tohumdaki güç yeryüzüne çıkmak,ilk gövde ve kök başlangıcı için gerekli.ilk etapta bütün enerji biterse diğer uzuvlar zayıf olur bence. çerezlik ayçiçeğinde gördüm.derine ektim.yağmur yağdı.toprak mühre tuttu.derinden gelirken bitkinin gücü tükendi ve yeryüzüne çıkamadı.

Tarladan tarlaya değişir die düsünüyorum... Tav tabanda ise 7 cm e kadar inilebilir... Ama tav yüzeyde iste yukarıya ekilir bence... Ha bu arada size Bisey sormak istiyorum ekin 88 cm e kadar inebilirmi??

omerfarukkoc link=topic=47218.msg452202#msg452202 date=1318107405' Alıntı:
Tarladan tarlaya değişir die düsünüyorum... Tav tabanda ise 7 cm e kadar inilebilir... Ama tav yüzeyde iste yukarıya ekilir bence... Ha bu arada size Bisey sormak istiyorum ekin 88 cm e kadar inebilirmi??
Bence hayır..88 cm baya bi derinlik,

Buğday derine ekilmeyi sevmeyen bir bitki. 5 cm derinlik yeterli... 88 cm derine inebilirmi konusunda ben inebileceğini duymuştum. Hatta boyu yukarı ne kadar uzar ise kök te aşağıya doğru o kadar derine gider diye aklımda kalmış. Demekki kılcal kökler derinlere gidebiliyor herhalde. :)

Bence 10 cm derinlik yeterli. Ayrıca ekildikten sonra sıkıştırılmalı ve tohumun hava ile teması kesilmeli ki çabuk patlayabilsin. Tohum ne kadar erken çıkarsa gelişimi o kadar kolay olur. Ayrıca kar suyunu toprağın altında değil de üstündeyken yemesinde fayda vardır.

ramazanpullu link=topic=47218.msg452184#msg452184 date=1318105484' Alıntı:
abi bitki toprağa çıkamaz eski mibzerler derin eker ekin olmaz...

nailyetek link=topic=47218.msg452190#msg452190 date=1318106374' Alıntı:
Bu sene yapmıyacanızmı aynı işi.:S
Nail abi bu gidişle ne olacağı belli değil. Anannem kuru tarım için 100 lira gibi bi para istiyor dkar başına. Millette 70 lira falan diyor. Sonra anannem diyo desteklemeyi de adam alacak. o zaman biz zararlı çıkacaz. :D arab saçına döndü iş. ben diyorum bayramda arefe günü tüm tarlaları bitiririm goble çekerim. Sonrada 1 aysan bi tırmık ek gitsin diyorum :D

doganbey1 link=topic=47218.msg452251#msg452251 date=1318114382' Alıntı:
Nail abi bu gidişle ne olacağı belli değil. Anannem kuru tarım için 100 lira gibi bi para istiyor dkar başına. Millette 70 lira falan diyor. Sonra anannem diyo desteklemeyi de adam alacak. o zaman biz zararlı çıkacaz. :D arab saçına döndü iş. ben diyorum bayramda arefe günü tüm tarlaları bitiririm goble çekerim. Sonrada 1 aysan bi tırmık ek gitsin diyorum :D
eskiden burada kiralar, kuru mahsul ekersen dekara 7 ölçek buğday yada arpa pancar ekersen tarlanın verimine göre 1,2 ton arası pancar dı.

şimdi çeşitli mahsul ekiyoruz.halamın 45 dekar yeri 30 dekarı tapulu ve desteklemeler benim 5000 tl ye kiraladım.amcamın 45 dekar yer tapusuz 4500 e kiraladım.Allah bana verecek bende onlara.hayırlısı olsun.

TT 55 link=topic=47218.msg452266#msg452266 date=1318139740' Alıntı:
eskiden burada kiralar, kuru mahsul ekersen dekara 7 ölçek buğday yada arpa pancar ekersen tarlanın verimine göre 1,2 ton arası pancar dı.

şimdi çeşitli mahsul ekiyoruz.halamın 45 dekar yeri 30 dekarı tapulu ve desteklemeler benim 5000 tl ye kiraladım.amcamın 45 dekar yer tapusuz 4500 e kiraladım.Allah bana verecek bende onlara.hayırlısı olsun.

sen çok pahalı tutmuşsun abi ben 55 dönüm yeri 1500 tl ye tuttum hambat ovasından ki yüksek verimli araziler dekar hesabını bilmiyorum kaç dekar yer yaptıgını

Valla bizde kimse böyle seylere kafa yormaz. Mayisda pulluk, mazota kiyan bi haziranda bide ekimden önce kultuvatör ceker. Kiymayan sadece ekimden önce ceker. Bizim gibi mazota parasi cok olan ekim basi kultuvatör, üstüne diskaro ceker sonra eker. Pas bilmez bizim ekinler, kök bogazi hic bilmez, süne zaten ekin böcüügüdür, zararsizdir. Ekin olurda aslinda her sene ya soguk olur ya ters yel eser ya bilmem ne olur.. Ekin cikmaz, o sene ne olduysa ona suc atilir...

Uygun Ekim Zamanı
İç Anadolu Bölgesinde Toprak Sıcaklığı Yönünden Kışlık Tahılların Uygun Ekim Tarihleri

Kışlık tahıllarının ekim zamanının belirlenmesinde en önemli kriterler, çimlenme dönemindeki tohum yatağındaki toprak sıcaklığı ve toprakta çimlenmenin başlamasına imkan sağlayacak suyun bulunmasıdır.

Serin iklim tahıllarının kışlık ekimlerinde, bitkilerin ilk gelişme devresinde çim köklerinin iyi bir şekilde gelişmesi ve derine gitmesi, toprak üstü organlarının ise az gelişmesi istenir. Sonbaharda ekim derinliğindeki toprak sıcaklığının 5-8 °C olması, bu ortamı sağlayan en uygun ekim zamanı olduğu kabul edilir. Böylelikle toprağın alt kısımlarına doğru sıcaklık arttıkça çim kökleri daha sıcak bir ortama girmekte, çim köklerinin daha fazla gelişerek toprağın derinlerine inmesi sağlanmaktadır.

Bu araştırmada Devlet Meteoroloji İşleri Genel müdürlüğüne ait İç Anadolu bölgesindeki 48 adet büyük klima istasyonuna ait son 30 yıllık 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığı ortalamaları kullanılarak kışlık tahılların ekim zamanlarının belirlenmesine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.

Buna göre Orta Anadolu’da toprak sıcaklığı yönünden buğday ekiminin yapılabileceği tarihler (şekil 1) incelendiğinde, bölgede en erken tarihin 26 Ekimde Kangal ile başlayıp, 27 Ekimde Pınarbaşı, 28 Ekimde Sarız, Çerkeş, 29 Ekimde Tomarza ve Nevşehir ile devam ettiği görülmektedir. Konya ve Ankara gibi en fazla ekim alanına sahip illerle birlikte Orta Anadolu’nun büyük kısmında en uygun zamanı 6-10 Kasım tarihleri arasında değişmektedir. Bölgede en geç ekim, 18 Kasımda Nallıhan’da yapılabilecektir.
Ekim Zamanı

Şekil 1. 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığının uzun yıllar ortalamasının 8 °C ve üzerinde olduğu son günler
Ekim Zamanı

Şekil 2. 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığının uzun yıllar ortalamasının 5 °C ve üzerinde olduğu son günler

Orta Anadolu’da toprak sıcaklığı yönünden şekil 2’de görülen tarihlerden önce serin iklim tahıllarının çimlenmesi sağlanmalıdır. Bu tarihlerden sonrası, serin iklim tahıllarının ekimi için uygun değildir.

Araştırma sonuçlarına göre İç Anadolu bölgesinde kışlık tahıllar için toprak sıcaklığı yönünden ekim zamanının başlangıç tarihi yüksek kesimlerde 25 Ekim, alçak kesimlerde ise 18 Kasım olarak belirlenmiştir. Bölgede yüksek kesimlerde 4 Kasım, alçak kesimlerde ise 28 Kasım tarihlerinden önce çimlenme olacak şekilde ekimler bitirilmelidir. Başlangıçta belirtildiği gibi kışlık tahılların ekiminde en önemli faktörlerden biride toprak nemi olup, bununla ilgili olarak DMİ Genel Müdürlüğü’nün uzun vadeli yağış tahminlerinin izlenmesi tavsiye edilir.

NOT: Tüm Türkiye için kışlık tahılların uygun ekim zamanının belirlemesi çalışmaları devam etmektedir.
Meteorloji Genel Müdürlüğünün ziraat başlıklı ve uygun ekim zamanı başlığından alınmıştır.