td100 12 tonluk veya 18 tonluk tir tipi cift dingil romorku cekebilir mi?

Ynt: td100 12 tonluk veya 18 tonluk tir tipi cift dingil romorku cekebilir mi?

cift dingillide sorun yok, bizim td85 7,5 tonla gayet güzel gidiyo. bu ara cift dingillide degil. yokuslarda bile 3 den asagi inmiyo, td100 öttürür 12 tonu, 18 ton icin bisey diyemem...

TL100 le 6500 kilo tek dingil arkasına 4 teker 6000 kilo yokuş rampa gidiyorum hertürlü arkasına bir okadar daha takarım Td100 neden cekmesin ama 18 tonluk cift dingilliyi çeki oku çekmeye bilir.

savaser link=topic=47262.msg453109#msg453109 date=1318272955' Alıntı:
Ceki oku mu yamulur onumu kalkar? tir tipi cift dingil palazoglu sitesine bakin anlarsiniz
çok uzun değilmis benım 2 teker 4 metre buda 5.5 çeker bence çift dingil nede olsa

demirciler_14 link=topic=47262.msg453114#msg453114 date=1318273389' Alıntı:
Römorku yapan adam neyin ne kadar yük çekeceğini de hesaplamıştır zannımca...
hesaplamış olması gerekıyorda nedenhep ihmal ediyorlar bazı şeyleri özdöken aysan kultuvatör aldım merdaneyı 4 cıvata ıle tutturmuslar saseye kestı cıvataları yenı taktım gene kestı en son yasaye dıreklerden gerirme attım da kurtardık :)

Valla Erdal sende benim birader gibisin galiba. O da 2 sene önce kaza yaptı L300 ile kaportacıdan arabayı alırken bakmamış sağına soluna araban kayar kapıların biri içerden açılıyordu diğeride sadece dışardan açılıyordu. Sende onun hesap ustaya sormadan alırsan olacağı odur. Ben kepçe yaptırdım sanayide profil kolların kalınlıklarını dahi göz önünda tutarak adamla pazarlık ettim, eğer olurda tomrukta eğilip bükülme yada çatlama geri iade diye. Zaten denemeden de vermem parasını. Ne olursa olsun para verip aldığın herşeyi yükü çeker mi çekmez mi eğilip bükülürmü diye sorarak al. Adam çeker desede sen hep şüphe ile yaklaşki adamın hatalarını bulabilesin. Yoksa ömrümüz sanayide usta peşinde geçecek.

demirciler_14 link=topic=47262.msg453124#msg453124 date=1318273902' Alıntı:
Valla Erdal sende benim birader gibisin galiba. O da 2 sene önce kaza yaptı L300 ile kaportacıdan arabayı alırken bakmamış sağına soluna araban kayar kapıların biri içerden açılıyordu diğeride sadece dışardan açılıyordu. Sende onun hesap ustaya sormadan alırsan olacağı odur. Ben kepçe yaptırdım sanayide profil kolların kalınlıklarını dahi göz önünda tutarak adamla pazarlık ettim, eğer olurda tomrukta eğilip bükülme yada çatlama geri iade diye. Zaten denemeden de vermem parasını. Ne olursa olsun para verip aldığın herşeyi yükü çeker mi çekmez mi eğilip bükülürmü diye sorarak al. Adam çeker desede sen hep şüphe ile yaklaşki adamın hatalarını bulabilesin. Yoksa ömrümüz sanayide usta peşinde geçecek.
ben yaklaşıyorum dedım adamı arada özdökeni bülent sanırım patronu dedım bu kırılır bak cekmez tmm dedım kılırsa ben hemen cozecem kırıldı 2 gunde velasıl servısı gelecektı goya ama ısım acele ıdı hıc ugrasmadım zaten malı gormeden aldım ama sımdı hal oldu 30 lıra demır aldım deldırdım kestırdım uzerıne kendım kaynattım fabrıka bundan kacmıs onu anlams oldum :)

SmhGwz link=topic=47262.msg453725#msg453725 date=1318363564' Alıntı:
http://www.palazoglu.com/tr/romork105.php
bundan mı bahsediyoruz?
bence 150 bg ve üstü gerekli diye düşünüyorum
:D
sana katılıyorum, sadece tonaja göre matematik yapılmamalı, motorun ağırlığı frenleri, römorka bağlanacak aksamının kapasitesi de önemli bence. bi motor bizim orda 3,5 tonu ancak çekiyo konyada ise 4 5 tondan fazla çekiyo. arazi yapısı da önemli.

basit bir hesap yapın arkadaşlar 1 hp 75 kg lik bir kütle yi rahat sürükler 100 hp 7500kg lik bir kütleyi sürükler teekerlek üzerine binince yükün kolaylaşştıgı için 7500x2=15000 kg yapar inişede yokuşada götürür daha fazlasını düzde belki ...fakat rampada can ve mal güvenligi için iyi olacagını zannetmiyorum

12 neyse de 18 pek olmaz gibi :) gerçi bizim çevrede hep tek dingil kullanılır,o da en büyüğü 5 tonluk onun için tam bir fikrim yok ama 18 ton da çok fazla :)

grnt019d.jpg

bizim traktör bu römork 8 9 ton yük indirir 7 ton da yukarı çeker römork ağırlığı boşken 1.5 2 ton civarı. lastik ebatı büyütülüp 285 70 56 gibi 4x4 traktörlerle 12 tona kadar yük indiriliyor. 54 beygir motor indiriyorsa bu yükü 100 hp lik motor kompresyonu daha güçlü olur bide yeni nesil abs havalı fren ile . ama yine de denemekde fayda var az eğimli kontrollü biyerde kapasiteyi aşmadan bi test imkanı olsa iyi olur. bakalım motoru ne kadar itiyor.