Hastayım şu makinaya...

Ynt: Hastayım şu makinaya...

Bizim pancar ektiğimiz yıllarda ortada makina falan yoktu.En ilkellerinden yakın köylerde vardı diyelim.Kazmasından nefret ederdim.tabi çocukluk yıllarımıda kapsıyor söylediklerim.sabahtan gider traktörle sürersin.öğlene kadar kesersin.öğle yemeğini yiyince yaba altı ile doldurmaya başlarsın.yalnız başına römork doldururken canın çıkar.terlersin.kantara yetişip dökmek için acele ve telaş ile.bağzen yağmur yağar traktör batar.kantarda bir sürü sıra.akşam erken gelip işçiyi evine dağıtmak için acele edersin.

birkaç kerede tarlada pancarımız kaldı .üzerine kar bile yağdı.tabi böyle şeyleri yaşamayana çoğu şey komik geliyor.pancar size bronşit bel fıtığı gibi herdiyeler bırakmadıysa.

gerçekten hasta olunacak makina,,ama türkiyede bundan sayılıdır herhalde .çok pahalı olduğunu biliyorum,eskiden neler çektik , gerçekten çok zor şartlarda kazım yapıyorduk 135lik traktörle kelebek gibi 10 tonluk römork takardık kantara varıncaya kadar canı çıkardı o yıllardan bende de hatıra olarak, romatizma kaldı

en üstteki makineden bizim komşu köyde 4-5 tane var holmer marka mükemmel bir makine biz 2 senedir ona söktürüyoruz pancarları geliyor 1 saatte halledip gidiyor hemde firesiz yapıyor en güzel olanı o

üstünde 480 bg lik man motor u var inanılmaz dev gibi bi makine

Bu makinaya çiftçinin gücü yetmez.arada istisnalar vardır.Bence fabrika her kantara bir tane alacak.

makina kirasını da pancar parasından düşecek.böyle birşey yapsa süper olur.

TT 55 link=topic=47270.msg453354#msg453354 date=1318324338' Alıntı:
Bu makinaya çiftçinin gücü yetmez.arada istisnalar vardır.Bence fabrika her kantara bir tane alacak.

makina kirasını da pancar parasından düşecek.böyle birşey yapsa süper olur.

yok ya 350 bin tl civarında filan geçen birisi 300 bine almış mesela ama bakım yapacakmış biraz öyle olunca 350 bini buluyor herhalde bizim buralarda 450 500 dönüm pancar eken adamlar var öyle olunca onlara normal oluyor

rahimavci link=topic=47270.msg453355#msg453355 date=1318324829' Alıntı:
yok ya 350 bin tl civarında filan geçen birisi 300 bine almış mesela ama bakım yapacakmış biraz öyle olunca 350 bini buluyor herhalde bizim buralarda 450 500 dönüm pancar eken adamlar var öyle olunca onlara normal oluyor

bizim buralarda çiftçi şeker pancarından soğudu.eskiden 30 000 ton pancar alan kantar şimdi 4500 5000 tonda kalıyor.

TT 55 link=topic=47270.msg453363#msg453363 date=1318326441' Alıntı:
bizim buralarda çiftçi şeker pancarından soğudu.eskiden 30 000 ton pancar alan kantar şimdi 4500 5000 tonda kalıyor.

bizim burada konya şeker çok güçlü ve çiftciye çok bakınca ekime devam hatta kotalar sınırsız dese varya bugday yerlerine bile ekeriz iyi parası var bizim burada
öbür taraftan pulluk kobra her nevi tarım aletini temin edebiliyoruz çok düşük vade farkı ve taksitlerle tohum desen hakeza aynı yiyecek içecek bile var konya şekerde çikolata bayram şekeri verir torku peynir zeytin yag yogurt :D

Bizde tarlaya kamyon sokmak için 100 tl toprak bastı parası var.geçmiş yıllarda koop.dışında kamyona pancar saranı tehtit ediyorlardı.(adam kendi kamyonuna bile korka korka pancar yüklüyordu.)kamyonu yüklüyordun baktılar koop. kamyonu değil limit doldu diye yükleme vermiyordu kantar.üstünün pancarı ile bir iki gün beklersin.çavuşla aran iyi değilse söküm alamazsın.ben kartlı küspe konusunda çavuşla tartıştım.sökümü iptal ettiler.kantar kapanırken bile zor alabildim sükümü.2008 de oldu.
bizde polar ölçümü tarladan değil kantardan olur.senin şeker oranın yüksek olsun.komşun turp satsın aynı para.kantardaki numune şansa kalmış nasıl çıkarsa bütün üreticiler aynı para. devletin verdiği tohumu ekmek mecburi.şeker oranı yüksek tonajı az pancar tohumu o da.üretici zaralı çıkıyor fabrika kazanıyor..

TT 55 link=topic=47270.msg453368#msg453368 date=1318327299' Alıntı:
Bizde tarlaya kamyon sokmak için 100 tl toprak bastı parası var.geçmiş yıllarda koop.dışında kamyona pancar saranı tehtit ediyorlardı.(adam kendi kamyonuna bile korka korka pancar yüklüyordu.)kamyonu yüklüyordun baktılar koop. kamyonu değil limit doldu diye yükleme vermiyordu kantar.üstünün pancarı ile bir iki gün beklersin.çavuşla aran iyi değilse söküm alamazsın.ben kartlı küspe konusunda çavuşla tartıştım.sökümü iptal ettiler.kantar kapanırken bile zor alabildim sükümü.2008 de oldu.
bizde polar ölçümü tarladan değil kantardan olur.senin şeker oranın yüksek olsun.komşun turp satsın aynı para.kantardaki numune şansa kalmış nasıl çıkarsa bütün üreticiler aynı para. devletin verdiği tohumu ekmek mecburi.şeker oranı yüksek tonajı az pancar tohumu o da.üretici zaralı çıkıyor fabrika kazanıyor..

polar olayı çok adaletsizmiş bizde herkes polarına göre para alır pancar 115 tl iken biz 200 ü geçtigini bile gördük