Ekeceğin Yeri Sür

Ynt: Ekeceğin yeri sür

avrupada mısır sulaması gibi bir sorun yok sürekli yağmur toprak hep tavlı, direk ekim rahatlıkla uygulanabilir bizim ülke şartlarında durum biraz farklı olur.denenmesi gerkli.

Arkadaşlar neden olmasın ki? Olumsuz yaklaşmayalım. Bakın orada patlatma ayaklarından var. Nereden baksan 20 cm den aşağı işliyor. Sıra şeklinde ekim yapılacak bitkiler için olabilir. Adamlar hesap yaparak bu işi yapıyor. Bizim gibi direk sürerek değil. Aslında burada zamandan ve mazottan kazanıyorlar. Verim belki çok çok yüksek olmaz ama zaten zamandan ve mazottan kat ve kat çıkarırlar. Eline sağlık agacım

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

OekoSem 2010

valla benim anlamadığımda şu; şimdi biz traktörlerle alabildiğine sürüyoruz ekime kadar toplam 2-3 defa sürüp hazırlıyoruz, gübre atıyoruz, ilaç atıyoruz her bi haltı atıyoruz ama öküz devrinde bundan daha iyi verim alınıyormuş,adamlar tohumu serpip sürüyorlarmış neredeyse adam boyu ekinler oluyormuş. toprağın üstüne fazla düşmeyecen arkadaş bu toprak kız gibi fazla ellemeye oynamaya gelmiyor galiba.

ot ilacı attıgımız ürünlerde özellikle baharlık ürümlerim ilac etkisini azaltmıyor bugdayda olumsuz etkileri oluyor toprak işlendigi zaman etki azalıyor paylaşım icin tşk

Gerçek direk ekim makinaları bunlar ve yaptıkları iş çok güzel. Türkiyede uygulanabilirliğine gelince kendi adıma konuşayım, yerlerin asla çamur olmaması gerekir, bunun içinde çok erken kuruya ekmek lazım tohumu (bazı yıllarda buğdayı erken ekmenin sakıncaları olsa da). Ayrıca bu durumda çıkmak için hazırda bekleyen yabancı otlar ilk yağmurla büyüyüp ekini basıyor, attığın ilaç ekini sersemletiyor hatta bazen 2.ilacı atmak zorunda kalıyorsun. Yine de bu makinaları denemek ve sonuçlarını görmek lazım diye düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

aslında bıze ters bi ekım gibi gözuksede turkiye sartlarında en uygun ekım boyle olmalı..mısırda felan veya cekırdek ekımlerınde..düşüncem şu dur ki; ot nazaran komple surup ekım yapımından daha az cıkacaktır.ve aradakı bozulmayan yerler daha verımlı olacaktır cunku toprak bozulmadıgından sıkı ve mınarel bakımından daha ıyı durumdadır..(benim düşüncem)

delikanlim06 link=topic=47273.msg710298#msg710298 date=1361995641' Alıntı:
aslında bıze ters bi ekım gibi gözuksede turkiye sartlarında en uygun ekım boyle olmalı..mısırda felan veya cekırdek ekımlerınde..düşüncem şu dur ki; ot nazaran komple surup ekım yapımından daha az cıkacaktır.ve aradakı bozulmayan yerler daha verımlı olacaktır cunku toprak bozulmadıgından sıkı ve mınarel bakımından daha ıyı durumdadır..(benim düşüncem)

Katılıyorum, Geleceğin ekim teknolojisi 1. Anıza Doğrudan Ekim (Toprak İşlemesiz Tarım) 2. Ekeceğin Yeri Sür(Minimal Toprak İşleme)