Ekeceğin Yeri Sür

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

1_5.jpg

Strip-till Orthman 1tRIPr in France

Ynt: Ekeceğin yeri sür

bizim topraqgımızda çapa olmasa mısır, pancar, ayçicegi kavun karpuz büyümezki bide bununla hiç sürmeyeceksin ektigin yerin etrafı ham duracak bence geçerliligi olmayan bir makine iş yapmaz yani

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Direkt anıza ekim makinaları da var ama.... büyük çiftçileri bilmem ama bizlerde uygulanabilirlilikleri pek mümkün değil gibi. Toprak yapısı kumsal olan topraklar için belki ama bizim buralarda bulunan yağlı kara kepir topraklarda bu makinalar yürümez gibi sanki... noo-*-s

768 link=topic=47273.msg453315#msg453315 date=1318317049' Alıntı:
Direkt anıza ekim makinaları da var ama.... büyük çiftçileri bilmem ama bizlerde uygulanabilirlilikleri pek mümkün değil gibi. Toprak yapısı kumsal olan topraklar için belki ama bizim buralarda bulunan yağlı kara kepir topraklarda bu makinalar yürümez gibi sanki... noo-*-s

evet belki kumsal alanda olabilir

n_cebeci link=topic=47273.msg453617#msg453617 date=1318353525' Alıntı:
Ellerinze sağlık güzel bir paylaşım.Bizde zaten hersene anıza ekiliyor, tarlayı süren anız eden kim ?

sağolasın. bu şekilde ekim ikinci mahsul için birebir diye düşünüyorum. fazla işçilik yok ve tavı kaçmaz toprağın

anayurtlu 3105d link=topic=47273.msg453635#msg453635 date=1318354949' Alıntı:
bu adamlar çılgın yaw :)

çılgınlıktan ziyade adamlar arayış peşindeler gibi geldi bana

marmara591 link=topic=47273.msg453766#msg453766 date=1318367683' Alıntı:
traktörün önündeki klavuza dikkat edeniniz olmadımı

kılavuz sıra araları düzgün çıksın diye. yani bu sürme işlemini eker gibi yapıyor

tabikide uyguLanır uyguLanmaz oLurmu heç ama bizim 2-3 tane uyanık tüccarımız getirir bu makinadan istedikLeri fiyata satarLar. meseLa rotövatörde oLdugu qibi benm hangi çiftçim 10000 Lira veripde o maLzemeden aLabLir şu qünün darLıqında ... : ' ( :S

Toprağın müsait olduğu arazilerde kullanılabilir ama çok yıllık kullanılmaz diye düşünüyorum. 2 yılda bir bulluk ile sürüm yaparak sapı toprağa karıştırmak gerekli. Yoksa toprağın beslenmesi ve havalandırılması konusunda sorun yaşanır diye düşünüyorum.

Çiftçilikte yeni yöntem ve usullere açık olmak gerekiyor ama medeniyet 4000 yıldır kara saban ve pulluk kullanıyorsa bir sebebi vardır.