BUĞDAY???

Ynt: BUĞDAY???

evet erdal arkadaşımız doğru söylemiş baharda yağmurlarda önce merdana çekeceksın yada dedegı gıbı koyun kecı falan söyle bı uzerınden gecıreceksın o zaman kardeşlenme fazlasıyla artar

valla arkadaşım her ilaçcıya gittiginde birşeyler veriyor ama ne kadar etkili bilemiyoruz ilaçcılara gitsen yardımcı oluyorlar ama sen önce toprak analizini güvenilir yerde yaptır toprak düzenlemeye çalış önce sonrasında bunlar daha kolay olur diye düşünüyorum

yaf bende dagdaki ekinimi okadar koyunlarimdan korudum yemesinler diye dikkat edin arkadaslar koyun falan sokmayın bnce koyun gidfimi kökünden söker 100 koyunu falan ekine sokunca hakından gelmek mesele :) merdane cek koyun işi sakat kaş yapayim derken göz cikartirsin :)

fatih0388 link=topic=47274.msg453901#msg453901 date=1318417272' Alıntı:
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim tavsiye edebileceğiniz denenmiş etkili bir ilaç yokmu
hı anladım sen yeni nesil çözüm iştiyorsun sorununa.. kolay kadeş.. dasol radıksol diye ithal bir gübre var 1 kiloluk 5 kiloluk ve 2,5 kiloluk kagıt kutukarda ilacı temin edeceğin yerde nero tarım hasan bey var sana yardımcı olur googleye nero tarım yazınca da çıkıyo telefonları falan orda yazıyor ben geçen sene kullandım kardeş buğdayların hepsi tek kalem oluyor 8 kardeşe kadar çıkıyor anayı kardeş ten ayıramazsın .. 1 ton buğ daya 1,5 veya 2 kiloyukarıştıracaksın buğdayı hafif ıslatırsan ilaç üzerine yapışır.fiyatını unuttum geçen sene kullandım kalanını da bu sene kullandımğım için yenisini almadım fiyatını bilmiyorum ama pek pahalı deildi... başka bi ilaç ta kullan madım sanırım bu bilgiler işne yararr.. sadece buğda değil arpa da da kullanabilirsin ok-*-s ok-*-s ok-*-s

umut71 link=topic=47274.msg454588#msg454588 date=1318527638' Alıntı:
hı anladım sen yeni nesil çözüm iştiyorsun sorununa.. kolay kadeş.. dasol radıksol diye ithal bir gübre var 1 kiloluk 5 kiloluk ve 2,5 kiloluk kagıt kutukarda ilacı temin edeceğin yerde nero tarım hasan bey var sana yardımcı olur googleye nero tarım yazınca da çıkıyo telefonları falan orda yazıyor ben geçen sene kullandım kardeş buğdayların hepsi tek kalem oluyor 8 kardeşe kadar çıkıyor anayı kardeş ten ayıramazsın .. 1 ton buğ daya 1,5 veya 2 kiloyukarıştıracaksın buğdayı hafif ıslatırsan ilaç üzerine yapışır.fiyatını unuttum geçen sene kullandım kalanını da bu sene kullandımğım için yenisini almadım fiyatını bilmiyorum ama pek pahalı deildi... başka bi ilaç ta kullan madım sanırım bu bilgiler işne yararr.. sadece buğda değil arpa da da kullanabilirsin ok-*-s ok-*-s ok-*-s
umut kardeş bahsettiğin ilacı kullanmadan önceki verim ve kullandıktan sonraki verim ne kadar arttı ? bilgi için teşekkürler

valla kardeş son iki senedir yağmur bol yagıyor verimler hep üst düzey ama şunu gözlemledim kardeş sayısını çoğalmak önemli ama asıl önemli ve kilit nokta o kardeşleri yaşatmak beslemek baharın iyi beslemezsen kardeşleri kaybı çok oluyor özellikle soguktan ve ençok kayıpta arpada yaşanıyor ..oyüzden kardeş artırmak tan ziyade onu yaştmak çok önemli özellikle soğuktann.korumak bunu bizzat yaşadım sende baharın ekin arpa yeni kelle ye davrandıgın da topraktan yolup çıkar hatta ekin biçildikten sonra bile kalan sapı topraktan yol orada ölen kardeşleri görebilirsin ve sanki ailenden birini kaybetmişin gibi üzülüyor insan ...özellikle nisan ve mayıs çok soğuk geçti şimdi diyeceksin tamam anladıkta çözüm ne diye çözüm bol azot uygulamak uyguladıgın azotu 2 ye 3 e bölüp tabii yagış devam ettikçe uygulamak ha asıl sorduğun soruya gelince ilacı kullandığım seneler dediğim gibi bol yağış olduğu için birşey söyleyemem ama yandaki tarla komşularıma göre herzaman benim ekin daha canlı duruyor hasattata hep onlarınkini geçiyor birde diğer gözlemim ilacın kalan kısmını (ekimde tohum kaplamada kullandığım dasol radikson) holderle ilaç atarken su ile özeyip humuk asitle karıştırıp uyguladıgım kısımda ekin daha yeşil daha canlı durdu geç saradı hatta bazı yerlerde yatmalar oldu aynı olay ilacı kullanmadığım yerde gözlemlemedim... özet olarak kardeşleri yaşatması daha önemli bahar soğuk olunca yağışa paralel azot uygula( erken uygulamada üre .. diğerlerinde33 lük 26 lık gübre) 5 kio 3 kilo olsun ama uygulaa...