Besi danası kilo ve yaş hesabı

Merhabalar,

Bundan 6 ay önce burda sizlerden yardım alarak besi danalarımızı satın aldık. Şimdi Allah kısmet ederse satmayı düşünüyoruz. Hayvanların yaşı ve kilosunun tahmin edilmesine ilişkin bir kaç yönetem olduğunu biliyorum ama bunları birde sizlerin tecrübesi ile teyid ettirmek istiyorum. Öncellikle kilo tahmini yaparken göğüs çevresi ölçülerek tespit edilebildiğini duymuştuk ve buna ilişkin internete birçok tablo bulduk. Ancak bu tablolar ne kadar gerçek onu bilemiyorum. Bizim hayvanların ğöğüs çevresi 170-176 cm arası(Ön ayakların hemen arkasından ölçüldüğünde) bu hayvanlar yerli ve bazıları kırma.. bunların kilosu sizin tecrübelerinize göre kaç kilodur bizim elimizdeki tablolardan bakıldığından 400 üzeri gibi görünüyor ama hayvana baktığımda(hiç bir tecrübem yok) 400 etmez gibi duruyor, tabiki benim göz hesabım ne kadar doğrudur oda ayrı.. Sizce bu bilgiler doğrultusunda elimizdeki hayvanların kilosu kaçtır?

Ayrıca yaş için alt ön iki dişi büyümüşse mi 2 yaşındadır yoksa düşmek üzereyse mi? Bazı yerlerde düşmek üzereyse 2 bazılarında 2,5 diyor..

Özellikle forumun duayenleri Nailyetek, ağırabi ve diğer saygıdeğer arkadaşların bu konudaki görüşlerini rica ediyorum.

Ynt: Besi danası kilo ve yaş hesabı

Pek tecrübem olmamakla beraber gözlemlediğim bazı olayları paylaşayım. Geçen kurban bayramlarından birinde bir düve satın almıştık. Kapak açmış bir hayvandı fakat boyu o kadar yoktu tahminimize göre et olarak 130 kg falan gelir dedik. Fakat hayvan kesildi dinlendi ve et olarak 201 kg geldi. Sahibine sorduğumuzda hayvanın etlerinin sıkı olduğunu yani gösteriş yok ama et var dedi. 3 kişi kesmiştik baya bi çıkmıştı :) Bir diğer taraftan çok iri hayvanlarda da bazen tahmin edilen olmuyor. Hayvan kemikten ibaret oluyor

ortaam link=topic=47279.msg453388#msg453388 date=1318332770' Alıntı:
Cevap verirdim ama vermicem sana duayenler versin cevabı :D :D

Onlardan çok yardım aldığımdan isimlerini özellikle belirttim ama dikkat edersen diğer saygıdeğer üye arkadaşlarında yorumunu almak isterim diye belirttim :)
Sende o saygıdeğer arkadaşlardan birisin :) Bilgilerini paylaşırsan sana müteşekkir olurum :)

Şaka yapıyorum kardeşim o alt ön 2 dişi düşmüş hayvanın dinimizce de kurban olması mümkün olan hayvandır yani 2 yaşındadır...Hayvanların 400 kilo olması biraz zor yani 400 kilo hayvan kendini gösterir siz bu hayvanları tahminen 1 yaş civarında almışsınızdır 1 senede bakmış olsanız 300 350 arası gelir ha çok aşırı durum olur 400ü bulabilir ama dediğim gibi 400 kilo olduğunu tahmin etmeniz zor olmayacaktır..

onu bunu geçelim şu diş atmanın asıl şeyi ne bizim bi dana var lan bırı gelio diş atmışsa kesılır diğeri kesilmez dıo :) la işte dana alacaksanız alın dıom hepsı bayrama 10 kala dıo :)

teşekkürler ' ortaam ' peki göğüs çevresi bize bir ipucu veremez mi yani ordan bir yere varamazmıyız? Elimizde kantar olmadığından ve göz hesabı yapamadığımızdan soruyorum.Sizin bu yönde bir denemeniz olmuş mudyu?

gatech link=topic=47279.msg453398#msg453398 date=1318333941' Alıntı:
teşekkürler ' ortaam ' peki göğüs çevresi bize bir ipucu veremez mi yani ordan bir yere varamazmıyız? Elimizde kantar olmadığından ve göz hesabı yapamadığımızdan soruyorum.Sizin bu yönde bir denemeniz olmuş mudyu?
Yok kardeşim zaten 300 400 kiloluk hayvan pek zannetmiyorum orasını burasını ölçtürsün bizde kasaplar gelir bizde aşagı yukarı tahmin ederiz ona göre pazarlık...

valla bu işi yapmaya niyetin varsa öyle göğüs çevresi kafadan tahmin ile uğraşmayacan. Yapacaksan alacan koyacan. Satmaya niyetin varsa da tartacan sonra da kafana göre bir fiyat belirleyecen ister ayaktan verecen ister kantardan. Bu iş böyle yapılırsa sağlıklı olur

Kardeşim öncelikle hayırlı müşteriler bol kazançlar ilk önce kilo hesabından bahsedelim kilo hesabı bnce en iyi ve net kantar yardımıyla anlaşılır bu işi sürekli yapacaksan aylık periyodik tartım ile hayvanın aylık kılo artışını gözlemleye bilirisiniz bnce bu kantar işini ihmal etmeyin derim şimdi elimdeki hayvan ölçüm mezirosunda dedğin gibi 170,176cm arasında yazan yerin karışında 400 ve üzeri rakamlar yazıyor bu işi en iyi hayvan alıp satan cambazlar veya kesim yapacak kombinacılar bilebilir

doganbey1 link=topic=47279.msg453444#msg453444 date=1318338290' Alıntı:
valla bu işi yapmaya niyetin varsa öyle göğüs çevresi kafadan tahmin ile uğraşmayacan. Yapacaksan alacan koyacan. Satmaya niyetin varsa da tartacan sonra da kafana göre bir fiyat belirleyecen ister ayaktan verecen ister kantardan. Bu iş böyle yapılırsa sağlıklı olur
Öyle karşıdan nekadar basit söyledin sen onu doğan :D yıllardır alıp satıyon galiba :d

Kantar almayı düşünüyoruz ama bu sene 13 hayvan alarak bir deneyelim istedik çok şükür kendi çapımızda başarılıda olduk diyoruz. Bir sonraki alımda allah kısmet ederse kantarda alacağız ve aylık ölçümlerimizide yapacağız. Ama şu an için maalesef elimizde kantar olmadığından bu şekilde ölçüm yapmaya çalışıyoruz. Akşama inşallah resimlerinide koyacağım buraya :)

yok yıllardır ben bu işi yapmadım efe ama rahmetli dedemin tecrübelerinden derlediğim kadarı ile ve gözlemlerim ile bu sonuca vardım :D dedem eski cambazlardan olduğu için baya bi anlardı

gatech link=topic=47279.msg453451#msg453451 date=1318339007' Alıntı:
Kantar almayı düşünüyoruz ama bu sene 13 hayvan alarak bir deneyelim istedik çok şükür kendi çapımızda başarılıda olduk diyoruz. Bir sonraki alımda allah kısmet ederse kantarda alacağız ve aylık ölçümlerimizide yapacağız. Ama şu an için maalesef elimizde kantar olmadığından bu şekilde ölçüm yapmaya çalışıyoruz. Akşama inşallah resimlerinide koyacağım buraya :)

Resimleri net bir şekilde çektiysen buradan tahmin eder nail abi :) bekliyoruz ;)

doganbey1 link=topic=47279.msg453454#msg453454 date=1318339123' Alıntı:
yok yıllardır ben bu işi yapmadım efe ama rahmetli dedemin tecrübelerinden derlediğim kadarı ile ve gözlemlerim ile bu sonuca vardım :D dedem eski cambazlardan olduğu için baya bi anlardı
deden cambazsa kardeşim kantara filan gerek duymamıştır alım satımını yaparken...3 kilo 5 kilo farkla tahmin etmiştir ve karda etse zararda etse o alışverişinde kalmıştır.Bu işin adabı budur dedesi cambaz kardeşim...300 kiloluk danadan bahsediyoruz öyle her zaman o kantar bu kantar diye gezdirmek mümkün değil...Hee kilo hesabı anlaşırsın zaten hayvanın kesildikten sonra sadece kemikli eti girer kafası ve iç organları girmez...Her dana gösterdiği gibi kilo yapmayabilir ama bu bazen alıcıya yarar bazen satıcıya o yüzden işin içine öyle kantardı hesap makinesiydi sokmak çokda mantıklı değil...

Göğüs çevresini ölçme tablolarına göre bu güne kadar sağlıklı bir tahmin yapamadık. Hayvanların bazıları uzun, bazıları kısa,bazılarının kaburgalarının içleri daha etli,ne tür yem ile beslendiğinin bile etin sıkılığı ile alakası vb.sonuç üzerinde değişiklik etkisi yapabilecek birçok olasılık var. Gün geliyor cambazlar bile doğru tahminde bulunamıyor, onun için en iyisi arkadaşların da değidi gibi , KANTAR . Ayaktan vermeyip kestirirsiniz. Neyse o, ne şiş yanar ne kepap. :)

Kantar en güzeli ama göğüs çevresi de tahmin veriyor genellikle bizim hayvanlarda 10-15 kiloluk oynamalarla tahmin edebiliyoruz,göğüs çevresi için de 4-5 cam aralıklarla birkaç ölçüm yapıp da ortalamasını alırsan daha sağlıklı bir sonuç olabilir çünkü göğüs çevresinden ölçerken yanlış yer olunca yanlış kilo çıkıyor haliyle.Bir de göğüs çevresi tablolarıdna besili ve normal kısımları vardır,oraya da dikkat etmeniz gerekiyor.