DEPREM:(:(ve benim memleketim simav

http://www.haberturk.com/yasam/haber/678278-deprem-uyarisi

Deprem uyarısı!
Prof. Dr Berkan Ecevitoğlu, Simav depreminin nadir karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi ve ekledi, 'Simav'da tekrar büyük bir depremle karşılaşılabilir'
11 Ekim 2011 Salı, 10:52:24

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Uydu ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü Yer Bilimleri ve Mühendisliği Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin dünyada nadir karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ecevitoğlu, 19 Mayıs'ta Simav'da 5,9'luk deprem olduğunu anımsatarak, normal depremlerin artçılarıyla 3 ay içinde söndüğünü belirtti.

Ecevitoğlu, şu bilgileri verdi: ''Marmara depremi 48. gününde artçı yaptıktan sonra söndü. Erzincan'da da yaklaşık bir ay önce 5,6'lık deprem oldu ve söndü. Depremlerin normal davranışı bu. Simav'daki olay çok farklı. Bu kadar zaman geçmesine karşın aktivite hala sönmeden devam ediyor. Bu normal ve beklenen bir durum değil. Bu aktivitenin nedeni anlaşılmalıdır. Bazı arkadaşlar depremin nedenini yağışlara bağlıyor. Bazıları, aşağıda bir magmatik sokulumun varlığından bahsediyor. Bu deprem normal bir tektonik hareket değil. Bunun incelenmesi çok önemli. Simav'da derin sismik yansıma çalışması planlıyoruz. Bunu birkaç güçlü kurumun ortaklığıyla yapacağız. Simav'daki depremin altından tektonik nedenler değil de başka nedenler çıkarsa bu durum 5'lik, 6'lık depremlerin sık sık olacağını gösterir. Simav'ın fay kırığının ötesine taşınması söz konusu olabilir. Simav'da standart tektonizma olsaydı, bu deprem çoktan sönerdi. Simav ara sıra tekrar canlanıp kükrüyor. Simav'da bugüne kadar 2 binden fazla deprem meydana geldi.''

'TEKRAR BİR DEPREMLE KARŞILAŞILABİLİR'
Kandilli'nin deprem kayıtlarında her gün mutlaka bir-iki Simav depreminin çıktığını belirten Prof. Dr. Ecevitoğlu, şunları söyledi: ''Orada depreme neden olan olayların farklı olduğunu düşünüyoruz. Orada çalışırken onlarca kilometreye inmemiz gerekiyor. 30 kilometre gidip gelebilecek sismik dalgalar üretebilmemiz lazım. Bunun için Türkiye Kömür İşletmeleri'nden yardım istedik. Simav'da deprem üreten faya dikine yaklaşık 30 sondaj yapacağız. Her sondaj yaklaşık 14 metre derinliğinde olacak. Dinamitle patlatmalar yapacağız. Sismik yansıma yöntemiyle yerin altını dinleyeceğiz. Simav'daki deprem dünyada nadir karşılaşılan bir durum. Çalışma sonucunda 'şu beldeler güneye veya kuzeye taşınsın' diyebiliriz.''

Ynt: DEPREM:(:(ve benim memleketim simav

ne bılek ya napsak bilinmez adamın eli kolu bağlı böle durumlarda zamanında gölü kurutanlar düşünsün ekolojik dengeyı bozanlar şimdi mezarlarında vesınler bunun cevabını ne dıyelım ALLAHın işine karısılmaz herşeyde bır hayır vardır..

alakazem_43 link=topic=47304.msg454240#msg454240 date=1318463105' Alıntı:
ne bılek ya napsak bilinmez adamın eli kolu bağlı böle durumlarda zamanında gölü kurutanlar düşünsün ekolojik dengeyı bozanlar şimdi mezarlarında vesınler bunun cevabını ne dıyelım ALLAHın işine karısılmaz herşeyde bır hayır vardır..
gölle ne alakası var sadıç. valla benim dünyadan haberim yok neler dönüyo burlarda

sadıc sımdı bızım bundan 60-70 sene öncesıne kadar bir gölümüz varmış SİMAV GÖLÜ burayı kurutup arazı ye donsturunce ıster ıstemez ekosistem bozuldu..ben kendı kanımca göle baglıyorum olayı ama benımkı varsayım işte:D

alakazem_43 link=topic=47304.msg454244#msg454244 date=1318463542' Alıntı:
sadıc sımdı bızım bundan 60-70 sene öncesıne kadar bir gölümüz varmış SİMAV GÖLÜ burayı kurutup arazı ye donsturunce ıster ıstemez ekosistem bozuldu..ben kendı kanımca göle baglıyorum olayı ama benımkı varsayım işte:D
:S Sadıç olabilir bak..
aksazli link=topic=47304.msg454245#msg454245 date=1318463650' Alıntı:
gölü biliyomda sadıç depremle alakasını kuramadım ondan yanii. ama görüşüne de hak veriyorumm.
Niye lmasın, suyu yeraltına verdiler, şimdi sandal gibi sallanıyonuz..:)