Yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil üreten üreticilere kilogram başına destekleme fark ödemesi için müracaatların başladığı bildirildi.

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2010-2011 üretim döneminde ekilişi yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf bitkilerinin fark ödemesi desteği kapsamına alındığı bildirildi.

Açıklamada, bu ürünleri üretip satan çiftçilerin fark ödemesi desteğinden yararlanmaları için, ürünün faturası, her faturaya ait bir adet fotokopi, müracaat sahibi çiftçinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve onaylı borsa tescil beyannamesi ile 30 Nisan 2012 tarihine kadar, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) bulunduğu İl-İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerektiği belirtildi.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre Aksaray da üretimi yapılan ve destekleme kapsamında ürünlere ödenecek destekleme miktarlarının kilogram başına, buğday için 5, arpa, çavdar, yulaf için 4 kuruş olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, destekleme prim ödemelerinin, bakanlıkça belirlenecek ödeme takvimine bağlı olarak, çiftçilerin hesaplarına doğrudan aktarılacağı vurgulandı.