BAZI BÖLGELERDE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR VE YAĞIŞ -TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI YETKİN: - ' ' ÖZELLİKLE EGE VE AKDENİZ BÖLGELERİNDE YOĞUN YAĞIŞLARDAN DOLAYI HEM SERALARDA HEM DE EKİLİ ALANLARDA CİDDİ HASARIN OLUŞTUĞU ORTAYA ÇIKTI ' ' - ' ' ÇİFTÇİLERİN DEVLETE OLAN BORÇLARININ ERTELENMESİ GEREKMEKTEDİR ' '


Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, yurdun bazı bölgelerinde etkili olan kuvvetli rüzgar ve yağıştan zarar gören çiftçilerin devlete olan borçlarının ertelenmesi gerektiğini belirtti.

A.A muhabirine bilgi veren Yetkin, dünkü ve bugünkü yağışlarla yurdun bazı bölgelerindeki tarım arazilerinin çok ciddi biçimde zarara uğradığını söyledi.

Yetkin, ' ' Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun yağışlardan dolayı hem seralarda hem de ekili alanlarda ciddi hasarın oluştuğu ortaya çıktı. Bize göre, çiftçilerin devlete olan borçlarının ertelenmesi gerekmektedir. Bu erteleme, faizlerin ödenerek, anaparanın ötelenmesi biçiminde olmalıdır. En başta Ziraat Bankası ' na ve tarım kredilerine olan borçların gözden geçirilerek, ertelenmesi gerekmektedir ' ' diye konuştu.

Tarım sigortalarının kuruluşu olan TARSİM ' in bu konudaki çalışmalarının olumlu olduğunu vurgulayan Yetkin, ' ' Zarar ziyan tespitleri yapılmaktadır. TARSİM ' in kendi üzerine düşen görevi yaptığına inanıyorum. Fakat, TARSİM ' in inisiyatifi dışında olan arazi mülkiyet sorunlarından dolayı özellikle Akdeniz ' de Antalya bölgesindeki seralarda ciddi biçimde zarar olduğu hepimizin malumudur. Buradaki anlaşmazlıktan dolayı üreticiler, çiftçiler, seralara ilişkin karşılaştıkları zararları telafi edememektedirler. TARSİM ' e kayıt olamamaktadırlar. Onun için bu bölgedeki zarar ziyan tespitlerinden sonra ayrıca Bakanlar Kurulu kararı ile, buraya özel biçimde Afet Bölgesi ilan edilerek, bu bölgedeki üreticilerin borçlarının ertelenmesinde fayda görmekteyiz ' ' şeklinde konuştu.

Bölgedeki arazi mülkiyet ihtilaflarının kaldırılarak, o bölgede yaşayan üreticilerin de TARSİM kapsamına alınmasının önemine değinen Yetkin, şunları söyledi:

' ' Dolayısıyla böyle bir zarar karşısında yetkililerin bu konuya ciddi biçimde eğilmeleri zaruridir. Daha büyük zararların oluşmaması, Türkiye ' deki tarımsal üretimin olumsuz yönde etkilenmemesi en büyük dileğimizdir. Yağışların tarımsal üretimdeki üretim miktarını daraltıcı boyutlarda olmaması en büyük temennimizdir. Zarar gören çiftçilerimizin bu zararlarını kurtaracak tedbirlerin biran önce alınması gerekmektedir