Miras anlaşmazlığı yaşayan Uzel ailesi, bu kez de Önder Uzel ' in, holdingin Uzel Makina ' daki çoğunluk hisselerini Londra ' da satmasının ardından karıştı
Uzel holding yönetiminin 28 Mart ' ta Londra ' da Uzel Makina ' daki çoğunluk hisselerini satması yargıya gidiyor. Satışın ' yetkisiz ve mal kaçırma amaçlı ' olduğunu öne süren kayyum Hızır Tarakçı ' nın ticaret mahkemesine gitmesi bekleniyor.
Aileye yakın kaynaklar satışa karşı çıkan anne Türkan Uzel ve Şafak Kibar ' ın yanı sıra şirket yönetiminde aktif olarak görev alan Serdar Uzel ' in de davada müdahil olabileceğini belirtti.
Önder Uzel, Uzel Holding ' in Uzel Makina ' daki yüzde 83.2 ' lik hissesini yönetim kurulu kararıyla 165.1 milyon dolar bedelle geçen hafta Hollanda ' da kurulu Uzel Agri N.V şirketine satmıştı. Satışın ortaya çıkmasının ardından İMKB, önceki gün Uzel Makina ' nın borsadaki işlem sırasını kapatmıştı.
Satışın iptali için açılacak davada satışın ortaklar arasındaki mutabakatla yapılmadığının öne sürüleceği öğrenildi.
Bu arada Önder Uzel de kayyumun yetkisiz mahkemece atandığı argümanıyla kayyum atamasının iptali için yargıya itiraz etti. İtirazla ilgili duruşma 18 Nisan ' da yapılacak.
Kayyumun dün İMKB ' ye yaptığı bildirimde ise 'Söz konusu satış işlemi yetkisiz ve hukuka aykırıdır ve şirketten mal kaçırmaya yönelik suç teşkil eden bir işlemdir' denildi. Uzel Makina ' daki satışlarla ilgili olarak holdingden dün borsaya gönderilen açıklamada, hisse devir sözleşmesinin 28 Mart ' ta Londra ' da imzalandığı, satış kararının ise 26 Mart tarihinde alındığı belirtildi.
Holdingden gelen yazıda kayyum atamasının şirkete tebliği 29 Mart ' ta yapıldığı için satışın usüle uygun yapıldığı belirtildi. Hisse satışının bedeli ise Mart 2008 ' e kadar ödenecek. Açıklamada Uzel Agri N.V ' nin ise hisselerinin tamamının Hollanda ' da yerleşik Uzel Corporation NV ' ye ait olduğu, yeni yapılanmanın amacının tarım makineleri sektöründeki büyüme hedeflerini gerçekleştirmek, stratejik ve finansal ortaklarla sermaye yapısını güçlendirmek olduğu belirtildi.


Uzel Holding ' in ortaklık yapısı
Pay sahibi Payı (%)
İ. Önder Uzel 24.99975
Serdar Uzel 24.99975
Türkan Uzel 24.99975
Şafak Kibar 24.99975
Ahmet Uzel Vakfı 0,001
Uzel Makina ' nın ortaklık yapısı
Pay unvanı Sermaye Payı (%)
Uzel Holding A.Ş. 83.04
İ. Önder Uzel 0.34
A. Serdar Uzel 0.34
Diğer 16.28

Ailede 9 yıllık miras kavgası

AKP ' nin Veri Koordinatörü Cüneyt Zapsu ' nun dayısı merhum bestakâr Ahmet Uzel ' in eşi olan Türkan Uzel, eşi Ahmet Uzel ' in ölümünün ardından oğullarıyla miras kavgası yaşıyor.
Anne Türkan Uzel ' in açtığı dava üzerine Uzel Holding ' e mahkeme kararıyla 29 Mart ' ta kayyum atanmıştı. Uzel grubundaki kavga 1998 yılında vefat eden baba Ahmet Uzel ' in eşi Türkan, oğulları Önder, Serdar ve kızı Şafak Kibar ' ın (Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar ' ın eşi) miras üzerinde anlaşmazlığa düşmesiyle başladı.
Türkan Uzel 2003 ' te, oğulları Önder Uzel ve Serdar Uzel ' in şirketin yönetimini hileyle ele geçirdikleri iddiasıyla dava açmıştı. Kızı Şafak Kibar ' la birlikte mahkemeye başvuran Türkan Uzel, 'İki oğlum, beni ve kızım Şafak Kibar ' ı, şirket yönetiminden uzaklaştırdılar' demişti. Şirkete yakın kaynaklar Türkan Uzel ve Şafak Kibar ' ın holdingdeki paylarının korunduğunu söyledi