Buğday Yeri Hazırlama :)

19.05.2008
11,882
800
Edirne

Değerli dostlar;
Dedem vefat ettiği için işler bana kaldı. Tarlaları da hicara vermekten vazgeçtik. Bu sene de yerlere buğday ekecez. Ayçiçek yerleriydi. Ben diyorum ki tarlaya enine ve boyuna tam çapraz goble çekip ardından bi aysan ve tırmık çekip ekmek istiyorum. Sizce nasıldır? Ayrıca tarlaya ne gibi ilaçlar ve gübre atmalıyım ekimden önce. Ve bu atacağım ilaç ve gübreyi hangi aşamadan sonra atmalıyım. Sizlerden tarlayı hazırlamadan biçimine kadar, buğday için hangi işlemlerin ne zaman aralığında yapılması gerektiğini yazmanızı istiyorum. Eğer bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca hersene Flamura-85 cinsi buğday ekerdik. Bu sene biraz farklı tohum denemek istiyorum. Bizim Trakya bölgesine hangisi iyi gider. Hangisini tüccar tutar ? 2 seneden beri buğday ekmediğimiz için piyasayı bilmiyorum.

Ynt: Buğday Yeri Hazırlama :)

Çekirdek yerine birbirinin diine çift goble + kazayak çektik biz,çok güzel oldu.Aysan kazayak üç aşağı beş yukarı aynı görevi görüyor sanırsam,tırmıgı da sanırım çekirdek sapları için çekiyosun.Belki tırmığa gerek kalmayabilir de tabi saplar kuru olur da iyice parçalanırsa.Ekerken biz bu sene ekin gübresi denen gübreden attık,tonu 1200 lira ama DAP ' a göre daha fazla atmak gerekiyor sanırım.Eğer para durumu sıkışıksa DAP ' la aynı miktarda atıp en azından biraz kar etmiş olabilirsin şimdilik.Biz ektikten sonra merdane çekiyoruz,faydasını da gördük.İlaç gübre konusunda bölgeden bölgeye farklılık oluyor,sanırım trakyada 2 kere atanlar oluyor gübre biz sadece 33lük atıyoruz,mart ayının ortası geçtikten sonra uygun bir zamanda,özellikle yağmur öncesine denk gelebilirse.İlaç da nisan ayı gibi,ilaç tavsiyetsi olarak mustang ve granstarı tercih ediyoruz biz.Mustang daha pahalı granstara göre,çok etkili bir ilaç.Granstar daha uzun sürede etki gösteriyor ama iyi bir ilaç.Geçen sene corvette kullandık,randıman alamadık.İlaç zamanı olarak da özellikle kamışa kalkmadan atılmak zorunda.Ondan sonra da süne var,bir de pas olabiliyor ona dikkat etmek lazım.Tohum konusunda birşey diyemeyeceğim,bölge farkı var sonuçta,İnşallah hak edebilirsin de istediğin verimi alırsın,ekim işini bi şekilde ayarlarsın da uzakta olup gübre ve ilaç işini ayarlamak zorlar seni hava durumdan ötürü,başka da bir sorun olacağını sanmıyorum.

Eğer vize vs olmazsa tabi hava şartlarıda müsade ederse ben hafta sonu gidip atarım. Olmazsa parasını verip attırırız. Para konusunda pek sıkıntı yok. Ama ben şunu istiyorum. Her sene 500 kg verim alıyorduk. Ben bunun 600-650 olmasını istiyorum Allahın izniyle :) yani bunu başarmak istiyorum. Onun içinde masraftan kaçınmak istemiyorum. Yapılacaksa adam gibi yapılsın diyorum.

doganbey1 link=topic=47331.msg454216#msg454216 date=1318459238' Alıntı:
Eğer vize vs olmazsa tabi hava şartlarıda müsade ederse ben hafta sonu gidip atarım. Olmazsa parasını verip attırırız. Para konusunda pek sıkıntı yok. Ama ben şunu istiyorum. Her sene 500 kg verim alıyorduk. Ben bunun 600-650 olmasını istiyorum Allahın izniyle :) yani bunu başarmak istiyorum. Onun içinde masraftan kaçınmak istemiyorum. Yapılacaksa adam gibi yapılsın diyorum.
İşte bu işler vize falan dinlemiyor,bir hafta sallarsın bi yağmur tamam ondan sonra zaman bul bulabilirsen :) Ama parayla atan falan olabiliyorsa sizin oralarda,para da olduktan sonra problem yok :D

doganbey1 link=topic=47331.msg454210#msg454210 date=1318458443' Alıntı:
Değerli dostlar;
Dedem vefat ettiği için işler bana kaldı. Tarlaları da hicara vermekten vazgeçtik. Bu sene de yerlere buğday ekecez. Ayçiçek yerleriydi. Ben diyorum ki tarlaya enine ve boyuna tam çapraz goble çekip ardından bi aysan ve tırmık çekip ekmek istiyorum. Sizce nasıldır? Ayrıca tarlaya ne gibi ilaçlar ve gübre atmalıyım ekimden önce. Ve bu atacağım ilaç ve gübreyi hangi aşamadan sonra atmalıyım. Sizlerden tarlayı hazırlamadan biçimine kadar, buğday için hangi işlemlerin ne zaman aralığında yapılması gerektiğini yazmanızı istiyorum. Eğer bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca hersene Flamura-85 cinsi buğday ekerdik. Bu sene biraz farklı tohum denemek istiyorum. Bizim Trakya bölgesine hangisi iyi gider. Hangisini tüccar tutar ? 2 seneden beri buğday ekmediğimiz için piyasayı bilmiyorum.

bence birde rotatil çekmen iyi olur eğer imkan varsa, çekirdek saplarının iyice kıyılması için, yoksa hem ekerken mibzerin kanallarına girerek ayarsız atmasına neden olabilir, hemde tohumların açıkta kalıp uçmasına neden olabilir. Tabi en iyisini kendin bilirsin. Kolay gelsin.

doganbey1 link=topic=47331.msg454220#msg454220 date=1318460424' Alıntı:
Ah o bende olsa bi goble bi rotatil bide tırmık çekip ekerim kum gibi toprak yapardım ama ne rotatil var nede onu çekecek motor var. :D rotavatör olsa gene çekerim :)

neyse hayırlısı olsun, rotatilin de olur İnşallah zamanla. ok-*-s

bende bu sene çekirdek yerlerine buğday ekicem tohumluk olarak bölgenizde hangi cins buğday uygundur bi bilgim yok ama buğday yerlerini hazırlarken ben önce çekirdek saplarını kıyması için rotovatör çekicem sonra pullukla sürüp tırmıklayıp ekicem.gübreyi ekerden mibzerle vercem.ben taban gübresi olarak 20.20.0 atcam hem bizim topraklar potas bakımından zengin hem DAP da kireç karışımı varmış bizim topraklarda orta kireçli çıktı onun için 20.20.0 kullancam.sana tavsiyem toprak tahlili yaptırmadıysanız 4-5 senedir bu sene yetişmezse seneye bi toprak tahlili yaptır derim.Allah işini rast getirsin.

realmmt link=topic=47331.msg454226#msg454226 date=1318461895' Alıntı:
bende bu sene çekirdek yerlerine buğday ekicem tohumluk olarak bölgenizde hangi cins buğday uygundur bi bilgim yok ama buğday yerlerini hazırlarken ben önce çekirdek saplarını kıyması için rotovatör çekicem sonra pullukla sürüp tırmıklayıp ekicem.gübreyi ekerden mibzerle vercem.ben taban gübresi olarak 20.20.0 atcam hem bizim topraklar potas bakımından zengin hem DAP da kireç karışımı varmış bizim topraklarda orta kireçli çıktı onun için 20.20.0 kullancam.sana tavsiyem toprak tahlili yaptırmadıysanız 4-5 senedir bu sene yetişmezse seneye bi toprak tahlili yaptır derim.Allah işini rast getirsin.
çok sağol usta. valla toprak tahlili yaptırtabilirsem eğer söyleyecem yapsınlar. ona göre gübre kullanırız en azından. tahlil olmadan karara göre kullanmak yanlış olur