Uzel Holding ' de çıkan miras kavgası, dolandırıcılık davasına dönüştü.
05 Temmuz 2008 Cumartesi 09:57
MASSEY Ferguson traktörleri ile diğer zirai makine üretiminde dünyanın en büyük 10 firması arasında gösterilen Uzel Holding ' de çıkan miras kavgası, dolandırıcılık davasına dönüştü.

Daha önce adli mercilere başvuran anne Türkan Uzel, oğulları İbrahim Önder Uzel ve Ahmet Serdar Uzel ' in, şirketteki yüzde 25 ' lik hissesini hile ile üzerlerine geçirdikleri iddiasıyla kayyım atanmasını istemişti. Ancak, daha sonra Ahmet Serdar Uzel, miras kavgasında anne Türkan Uzel ile abla Şafak Kibar ' ın (Uzel) tarafına geçmişti.

Hisseler dışarıya

Ailenin iddiasına göre, Uzel Holding ' in kurucusu Ahmet Uzel ' in ölümünden sonra İbrahim Önder Uzel ' in, Uzel Holding A.Ş ' ye ait Uzel Makine, Uzel Sanayi Yatırım A.Ş., Uzel Traktör Ltd. Şti. adlı şirketlerin hisselerini merkezi Luxemburg ' ta bulunan Uzel Agri ve Capital Jersey adlı firmalara devretti. Anne ve oğullarını karşı karşıya getiren kavgaya son noktayı Eyüp Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü ve Eyüp 1 ' inci Asliye Ceza Mahkemesi koydu. Soruşturma kapsamında Savcı ' nın hazırlattığı bilirkişi raporunda, İbrahim Önder Uzel, şirketin yönetim kurulu üyesi Mehmet İzzet Kalaycı ve Murahhas üye Bedirhan Çelik ' in yurt dışına hileli yollarla para transfer ettikleri, böylece güveni kötüye kullandıkları belirtildi.

Mallarına tedbir

Bu nedenle Türkan Uzel, Serdar Uzel ve Şafak Kibar ' ın talebi üzerine, 3 şüphelinin taşınmazlarına, kara, deniz ve hava ulaşım araçlarına, banka ve diğer mali konulardaki her türlü hesaplarına, kıymetli evraklarına, kiralık kasa mevcutlarına tedbir kondu. Ayrıca şüphelilere, kaçma ihtimalleri göz önüne alınarak yurt dışına çıkış yasağı konarak, adli kontrol altına alındı.

Ağır cezada yargılanacak

Öte yandan ceza soruşturmasını tamamlayan Savcı Gökalp Kökçü, İbrahim Önder Uzel, Mehmet İzzet Kalaycı ve Murahhas üye Bedirhan Çelik hakkında, zincirleme şekilde nitelikli dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanmak suçundan fezleke hazırladı. Fezleke, daha sonra Bakırköy Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi ' ne gönderildi. Hazırlanacak iddianamenin ardından şüpheliler Ağır Ceza Mahkemesi ' nde yargılanacak.