Çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatı 2008 yılı için, geçen yıla göre yüze 10 artırılarak kilogramda 2,20 YTL ' ye çıkarıldı. 2007 yılında çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatı kilogramda 2 YTL olarak açıklanmıştı.
Bakanlar Kurulunun, Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Kararı, Resmi Gazete ' nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karar, 1 Temmuz 2008 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, 2008 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatının kilosu 2,20 YTL olarak belirlenirken, 2009 yılı mahsulü haşhaş kapsülü alımı fiyatları ilan edilinceye kadar, Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO) yeni mahsul, 2008 yılı fiyat ve şartlarıyla satın alınacak. Daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde, bu miktar üreticiye ödenecek.
TMO, haşhaş tohumunun alımı ve satımına ilişkin fiyat, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarını belirleme konusunda tek yetkili olacak.
Haşhaş ekim, kontrol, kapsül alım, depolama, muhafaza, sevk ve imalat işlemlerinin modernizasyonu için gerekli tarımsal ve teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarını yapmakla da görevlendirilen TMO ' nun diğer yetkileri de şöyle belirlendi:
'Haşhaş ekimi ve kontrolü için her türlü işlemi yapmak için ihtiyaç duyulan malzeme, demirbaş eşya, araç ve gereçleri satın alacak, kiralayacak, gerektiğinde ithal edecek, geçici veya daimi işyeri açacak veya kapatacak. Ayrıca, depo ve arazi kiralayacak.
Haşhaş ve alkaloid (bitkideki kimyasal bileşik) konulan gereği ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman, yedek parça, kimyasal madde ve ikmal malzemelerini ithalat edecek.
Üreticiye bedelsiz tohum
Kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde üreticilerle sözleşme yapacak, ekim bölgesi dışında da sözleşmeli çiftçi yoluyla tohumluk üretecek, tohumluk üretiminde, seleksiyondan dolayı oluşabilecek verim kaybını karşılayacak. Üreticiye bedelsiz tohumluk dağıtacak, maya, avans (gübre, çapa, seyreltme, sulama, hasat vesaire işlemler için) verecek. Kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde haşhaş ekiminde münavebe sistemini uygulayacak, ekim izni verilen alanlarda TMO tarafından üretilmiş kaliteli tohumluk kullandıracak. Gerektiğinde de, gıda ve süs bitkisi amacıyla haşhaş ekimi yaptırmak üzere üreticilerle sözleşme yapacak.'

Görev zararı
Öte yandan, haşhaş ekimini teşvik edici tedbirlerin alınması, kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılan ıslah çalışmaları, tohumluk üretimi, kapsülün muhafazası ve depolanmasıyla, satın alınan ürünlerin değerlendirilmesindeki maliyet artışları dikkate alınarak, TMO ' ca haşhaş kapsülü ve kapsülden elde edilen morfin ve türevleriyle, haşhaş tohumunun iç ve dış satışlarından, tohumluk üretim ve dağıtımından doğabilecek zararlar görev zararı sayılacak ve Hazine tarafından karşılanacak.

Haşhaş ekimi yapılacak il ve ilçeler
2008 yılı sonbaharından itibaren Afyonkarahisar, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak illerinin tamamı ile Balıkesir İlinin Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri, Eskişehir İlinin Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi, Sivrihisar ilçeleri, Konya İlinin Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Seydişehir, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçeleri, Manisa İlinin Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimi serbest olacak