+ Konuya Cevap Yaz
17 sonuçtan 1 ile 17 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Et üreticide 16, markette 50 lira…  Kurban bayramı öncesinde Türkiye bir kez daha yükselen et fiyatını tartışıyor. Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ülkede yeterince kurbanlık hayvan olduğunu bu nedenle bir sıkıntı yaşanmayacağını açıkladı. Besiciler maliyetinin altında canlı hayvan satmaktan şikayetçi olurken, tüketiciler ise yüksek et fiyatı nedeniyle et alamamaktan yakınıyor.
  Et ve canlı hayvan ithalatında uygulanan gümrük vergi oranının sık sık değiştirilmesi, dolar ve Avro’daki hızlı yükselme ithalatta da ciddi sıkıntılara neden olurken, hükümet Fransa ve Almanya’dan kasaplık canlı hayvan ithalatına izin vererek fiyatları kontrol altında tutmaya çalışıyor.

  Dünyada kırmızı et üretimi yetersiz
  Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, artan nüfusun talebini karşılayacak kırmızı et üretiminin olmadığını bu nedenle önümüzdeki 10 yıl dünyada kırmızı et fiyatının yükselme trendi içinde olacağını söyledi.

  Kurban kesimi yerine bağış
  Kurban fiyatının yüksek olması, yeterli kurban bulunamaması nedeniyle kurban kesimi yerine bağış tercih ediliyor. Bu nedenle kurban kesimi azalacağı için bayramdan sonra et fiyatında düşme beklenmiyor.

  Ali Ekber Yıldırım
  İZMİR- Yaklaşan kurban bayramı öncesinde Türkiye, yükselen et fiyatını tartışıyor. Geçmiş yıllarda kurban kesimi nedeniyle bayramdan sonra et talebinin azalması nedeniyle yaşanan fiyat düşüşü bu yıl beklenmiyor. Dövizdeki artış hem yerli hem de ithal etin fiyatını artırdı.
  Avro’daki artış Avrupa’dan yapılan canlı kasaplık hayvanın fiyatını artırırken, dolardaki artış ise özellikle Uruguay, Avustralya’dan yapılan ithal karkas ette fiyat artışına neden oldu. Dövizdeki yükselme dolaylı olarak yerli etin fiyatını da artırdı. Yem hammaddelerinde dışa bağımlı olan Türkiye, dövizdeki artışa bağlı olarak daha pahalıya ithalat yapmaya başladı. Yem firmaları bu artışı fiyata yansıtınca yerli besicinin maliyeti yükseldi ve et fiyatı arttı. Son bir ayda karkas etin kilosu 13 liradan 16 liraya kadar yükselirken, perakende satışlarda etin kilosu türüne göre 30 ile 50 lira seviyesine çıktı.
  Fiyatları kontrol altına almak için hükümet iki önlem aldı. İlk olarak kasaplık canlı hayvan ithalatında alınan gümrük vergi oranını yüzde 30’dan yüzde 15’e indirdi. İkinci önlem olarak Türkiye’ye yakın olan ve yeterli miktarda hayvanı olan Fransa ve Almanya’yı ithalata açtı. Bu iki önlem fiyat düşüşünü sağlamadı ancak muhtemel fiyat artışını engellemiş oldu.
  Yeni bir fiyat artışı beklenmiyor
  Kurban bayramına odaklanan hayvancılık sektörü yakın zamanda et fiyatında yeni bir artış beklemiyor. Temmuz ayı başında karkas et ithalatında gümrük vergisinin yüzde 60’tan yüzde 75’e çıkarılması ve dövizdeki artışa bağlı olarak son 3 ayda kademeli olarak artan et fiyatında yakın zamanda yeni bir artış beklenmiyor. Piyasada halen yerli etin kesim fiyatı kilo başına 14-17 lira arasında değişirken karkas ithal etin kilosu 16 lira civarında. Besilik dananın canlı fiyatı ise 11 lira civarında.
  Yeterli kurban var
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de herkese yetecek kadar kurbanlık olduğunu belirterek, kurbanlık sıkıntısı yaşanmayacağını açıkladı. Trakya Bölgesi’nin şaptan ari bölge olması nedeniyle Anadolu’dan buraya hayvan geçişinin yapılamadığını ve sıkıntı olmaması için bir miktar kurbanlığın Trakya’ya ithal edileceğini belirten Eker, Türkiye’nin 11,5 milyon sığır varlığının yüzde 30’nun kasaplık olduğunu, koyun varlığının da 30 milyon civarında bulunduğunu, bunun da yaklaşık yarısının kasaplık olduğunu , Türkiye’nin ihtiyacı kadar, hatta ihtiyacından daha fazla hayvan sayısına sahip olduğunu sözlerine ekledi.
  Et ve Balık kurbanlık ithal edecek
  Et ve Balık Kurumu Trakya Bölgesi’nde kurbanlık sıkıntısı olmaması için 16 bin büyük baş kurbanlık ithal edecek. Ürdünlü Hicazi firmasının getireceği canlı hayvanların kilosu 5.07 dolardan ( yaklaşık 10 lira)alındı. Geçen yıl 450 kilonun üzerindeki kurbanlıkları satamayan Et ve Balık Kurumu bu yıl hem yerli hem de ithal kurbanlıklar için 450 kilo sınırı koydu. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kurban bayramına bir hafta 10 gün kala ihalesini yaptıkları 16 bin büyük baş ithal kurbanlıkların Lüleburgaz’a geleceğini belirterek: “ Trakya Bölgesi’nin özel durumu nedeniyle, vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması için bu ithalatı yapıyoruz. Ayrıca yerli besicilerimizden de kurbanlık hayvanı kilosu 9 liradan alıyoruz. Lüleburgaz’a getiren her besiciden kurbanlık alacağız. Anadolu’da kurban alımımız yok” dedi. Vatandaşın iri hayvanları almak istemediğini geçen yıl 6 bin civarında kurbanlığı iri olması nedeniyle satamadıklarını hatırlatan Ulubaş: “Biz vatandaşın talebi doğrultusunda hayvan alımı yapıyoruz” diye konuştu.
  Et ve Balık Kurumu’nun dövizdeki artış ve karkas et fiyatındaki artışa bağlı olarak et ürünlerine 1 ile 4 lira arasında zam yapmak durumunda kaldığını hatırlatan Bekir Ulubaş,besiciden kilosu 14 liradan karkas et aldıklarını, Et ve Balık Kurumu ile sözleşme yaparak üretim yapan besiciye kiloda 30 kuruş fark ödediklerini söyledi. Karkas etteki fiyat artışının et ürünlerine yansımasının doğal olduğunu ancak yakın zamanda ette yeni bir fiyat artışı olmayacağını söyleyen Bekir Ulubaş, kurban bayramı sonrasında da et fiyatında ciddi bir düşüş beklenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
  Doğu’da yeterli hayvan var
  Ankara Çubuk’ta besicilik yapan Özkan Acar, son bir haftada Erzurum, Kars, Ardahan ve bölgedeki tüm besicileri gezdiğini ve bölgede yeterli hayvan olduğunu belirterek, besilik dananın kilosunun 11 lira civarında satıldığını söyledi. Buradan aldıkları hayvanları 10 ay besledikten sonra kilosunu 14 liradan sattıklarını anlatan Özkan: “Yemdeki fiyat artışları nedeniyle bu işten para kazanmamız mümkün değil. Fakat kullandığımız banka kredilerini sürdürebilmek için bu işi yapıyoruz. Biz üreticiden 11 liradan alıp besliyoruz ve kilosunu 14 liraya satıyoruz. Bizim 14 liradan sattığımız et marketlerde 30- 40 liraya hatta 50 liraya satılıyor. Et fiyatındaki artışın nedeni kesinlikle üretici değil. Üretici ucuza satıyor. Zararına satıyor. Marketlerin fahiş fiyattan satarak yüksek karlar elde etmesi nedeniyle tüketici de pahalıya et almak zorunda kalıyor. Bu işin çözümü marketlerin denetlenmesinden geçiyor. Marketlerde denetim yapılarak aşırı kar hırsı engellenirse et fiyatı düşer. Ayrıca besicilerin yemde desteklenmesi gerekir. Asıl sorun yem fiyatındaki artış ve marketlerin yüksek kar yapması.”diye konuştu.
  Almanya ve Fransa’dan besi hayvanı ithal edilmeli
  İzmir Tarım Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Özşenoğulları, geçen hafta Kars’ta olduğunu ve burada 70-80 bin baş dana olduğunu ancak fiyatın çok yüksek olduğunu söyledi. Üreticinin besilik danayı canlı olarak 11 liradan sattığını hatırlatan Özşenoğulları: “Bu fiyata danayı alan besici ciddi zarar eder. Dananın canlı fiyatı 9 lirayı geçmemesi lazım. Birde araya 3-4 aracı girince fiyat otomatikman artıyor. Kimse maliyet hesabı yapmıyor. Besicide karkas etin fiyatı 14 ile 16 lira arasına sıkıştı. Bakanlık, Fransa ve Almanya’yı kasaplık canlı hayvan ithalatına açtı. Fakat, besilik hayvan ithalatına izin verilmiyor. Besilik hayvan ithalatına açılmazsa fiyatların aşağı çekilmesi çok zor” diye konuştu. Yem maliyetinin çok yükseldiğini vurgulayan Hüseyin Özşenoğulları, canlı besilik dananın kilosunu 11 liradan alan besici 7 ay besledikten sonra dana karkas etin kilosunu 16 liranın altında satamaz duruma geldiğini söyledi. Bu fiyattan alınan karkas etin tüketiciye perakende de yüksek fiyatla ulaştığını bu nedenle yem maliyetinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Besicilere kısa bir süre ödenen hayvan başına 300 liralık desteğin de tekrar verilmesi gerektiğini vurgulayan Özşenoğulları küçükbaşta bıçak kesim fiyatının 23 lira civarında olduğunu söyledi. Özşenoğulları: “Kuzu bulmak çok zor. Konya ve bölgesinde koyunların ağırlığı 40-50 kilo. Bunların satılması çok zor. Hicazi firması bu hafta bir gemi ile 70 bin koyun getirdi. Bu ithalat küçükbaş hayvan etinde piyasayı bir miktar dengeler. Fakat kuzuda çok ciddi problem var ve bu konuda hiçbir adım atılmıyor.”dedi. Özşenoğulları, vatandaşın kurbanda danadan yana tercihini kullanacağını, bu nedenle danaya talebin yüksek olacağını, daha şimdiden kapora yatırıp dana kestirmek için sıraya girenler olduğunu sözlerine ekledi.
  Fransa ithalatı rahatlattı
  Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aydos Et ve Gıda Ticaret ve Sanayi Ltd. Şirketi Sahibi Mustafa Albayrak, kurban bayramı öncesinde et fiyatında yükselme beklemediğini belirterek DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “Dünyadaki fiyat artışı Türkiye’yi çok etkilemez. Çünkü Türkiye’de et fiyatı zaten çok yüksek. Etin 3 dolar olduğu bir ülkede 4 dolar olması Türkiye’yi etkiler mi? Etkilemez. Türkiye’de zaten 9-10 dolar. Türkiye’de et fiyatını içerde alınan kararlar etkiler. Temmuz’daki yüzde 15 vergi artışı ve ayrıca Avro’daki artış et fiyatını artırdı. Vergi düşüşü ile karkas etin fiyatı 14.5 liradan 16 liraya çıktı. Hükümetin eş zamanlı olarak Fransa’yı ithalata açması ve canlı kasaplık hayvan ithalatında vergiyi yüzde 30’dan 15’e düşürmesi piyasayı biraz dengeledi. Et fiyatının düşmesini sağlamasa bile fiyat artışını durdurdu. Biz firma olarak ihtiyacımızın yüzde 80’nini Fransa’dan karşılıyoruz. Türkiye’nin Fransa pazarına girmesi orada da fiyatı artırdı. Fakat, Fransa çok büyük pazar.” Üreticinin elinde yeterince hayvan olmadığını bu nedenle İstanbul ve diğer büyük kentlere yeterli sayıda kurban gelmeyeceğini vurgulayan Albayrak: “ Ülkemizde hayvan varlığı olması gerekenden düşük. Bu nedenle köylünün elinde yeterli hayvan yok. Kurbanlık olarak büyük kentlere daha az hayvan gelecek. Bu nedenle kurban kesimi yerine bağışlar daha fazla olacak. Bu nedenle Kurban Bayramı’ndan sonra bir fiyat düşüşü olmaz. Bu seviyelerde devam eder.” diye konuştu.
  Dünya kırmızı et üretimi yetersiz
  Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, artan nüfusun talebini karşılayacak kırmızı et üretiminin olmadığını bu nedenle önümüzdeki 10 yıl dünyada kırmızı et fiyatının yükselme trendi içinde olacağını söyledi. Dünya sığır varlığına bakıldığında artan nüfusa cevap vermesinin zor olduğunu bu nedenle önümüzdeki yıllarda kırmızı et fiyatında artışın kaçınılmaz olduğunu anlatan Görener: “Dünya nüfusu 9 milyara çıktığında daha fazla tarım arazisine ve daha fazla sulanabilir araziye ihtiyacımız olacak. Fakat böyle bir artış çok olanaklı değil. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda dünyanın atanol politikası değişmezse ve insanlara, hayvanlara yedirilmesi gereken tarım ürünleri arabalara yedirilirse dünya kırmızı et fiyatı hep artacak.”görüşünü dile getirdi.
  Türkiye’de de dünyadakine benzer bir süreç yaşandığını hatırlatan Görener sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin nüfusu 20 yılda 57 milyondan 75 milyona geldi. Kişi başına milli geliri 2 bin dolardan 8 bin dolara geldi.Artan nüfusu ve artan gelir protein ihtiyacını artırdı. Tavuk eti üretimi aynı dönemde 260 bin tondan 1.5 milyon tona yükseldi. Ama kırmızı et üretimi 500-600 bin tonda demirledi kaldı. Nüfusa göre yeterli hayvan yok. Hayvan varlığı her yıl biraz daha azalıyor. Bu nedenle Türkiye’nin bir miktar hayvan ithal etmesi gerekiyor. İthalatın 4 yolu var. Kemikli et, kasaplık hayvan,besi materyali( 200-300 kilo ağırlığındaki dana) ve buzağı (80-100 kilo ağırlığı olan ).Türkiye kemikli et ve kasaplık canlı hayvan ithal ederek bu sorunu çözemez. Bu et fiyatlarını da düşürmez. Yapılması gereken besi materyali ama özellikle buzağı ithalatı olmalı. Bu hem ülkenin et ihtiyacını karşılar hem de katma değer ülkede kalır.”

  Dana karkas et kesim fiyatı/ İstanbul(TL/Kg)
  Tarih Dana Karkas
  5 Ocak 14.00
  22 Mart 14.50
  15 Mayıs 14.00
  7 Haziran 14.50
  19 Haziran 13.75
  17 Temmuz 15.00
  14 Ağustos 16.00
  24 Ağustos 16.50
  5 Eylül 17.00
  25 Eylül 17.50
  2 Ekim 18.00


 2. #2
  Göktürk- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Ekim 2010
  Şehir
  Amasya,55 y
  Mesajlar
  980
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Marketler etten çok kazanıyor doğru.Ama asıl kağıttan kazanıyorlar.Elli liralık eti çok kalın ve büyük kağıda sararak 3 liralık kağıdıda 50 liraya satıyorlar.En az satan günde 10 kg kağıt satıyor.Çifte kavrulmuş...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Aralık 2009
  Şehir
  Bolu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,179
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  O zaman her üretici bi kasap dükkanı açmalı.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Çare olarak hemen 16 liralık eti 10 liraya düşürmeye çalışırlar,marketteki et de bir hafta 40 liraya düşer sonra geri aynı fiyatına gelir,olan da eti üretene olur.Kimsenin aklına nedense üretilen mal neden 3 katına satılıyor diye gelmiyor

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  11 Ağustos 2008
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  kesim fiyatları kırklareli bölgesinde 16 civarı başka bölgelerde ne kadar arkadaşlar

 6. #6
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı tolga link=topic=47375.msg455227#msg455227 date=1318613552 Nickli Üyeden Alıntı
  kesim fiyatları kırklareli bölgesinde 16 civarı başka bölgelerde ne kadar arkadaşlar
  15,500 afyon

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  bayram geliyor he
  herkese hayırlı satışlar bi tanede benım dana war hayırlısınla satacam :S

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  11 Eylül 2010
  Şehir
  kırşehir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3,896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  hangi markette et 50 lira

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2009
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  559
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  marketleri bilmem bizim burada kasapta kemiksiz et 24 lira kesim kırşehir bölgesi için yağlı 16 yağsız 17.5 lira .

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,814
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Et üreticinden çıktıktan sonra , katlanarak gidiyor , büyük parakende zincirlerindeki reyonlarda markalı % 100 dana eti sucuklar 40-50 arasından satılıyor kg si , maret ' in tek satılaın vakumlu kangalı yaklaşık 300 gr civarı geliyor hafızam beni yanıltmıyorsa 1 kangal 12-15 arasında , 300 gr civarı geliyor bu , siz hesap edin kaça geldiğini.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Arkadaşın birisi dün Tekirdağ mezbahasında dana kestirmişti. Mezbahanın bahçesinde onlarca ithal angus,semental,şavrele falan karışık birsürü dana vardı dedi. Tekirdağ a bir gemi dana daha gelmiş demekki. Burada kesilip başta İstanbul olmak üzere çeşitli illere gidiyormuş... Bu değirmen, taşıma suyla daha ne zamana kadar dönebilecek bakalım.???

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı 768 link=topic=47375.msg456131#msg456131 date=1318789995 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşın birisi dün Tekirdağ mezbahasında dana kestirmişti. Mezbahanın bahçesinde onlarca ithal angus,semental,şavrele falan karışık birsürü dana vardı dedi. Tekirdağ a bir gemi dana daha gelmiş demekki. Burada kesilip başta İstanbul olmak üzere çeşitli illere gidiyormuş... Bu değirmen, taşıma suyla daha ne zamana kadar dönebilecek bakalım.???
  Kimsenin derdi zaten cark döndürmek degil levent abi. Besi isinden anlamam, ama yemin 50 lira, meranin yetersiz, samanin bile 5 tl oldugu bir ülkede üretici zaten ancak cok beslerse sürümden kazaniyor, risk almak zorunda kaliyor. Üzerine birde araci kari girince zaten tüketici üretici arasinda 200% lere yaklasan orantilar cikiyor. Ortada bir zincir var, biri üretecek, birileri para kazanacak ve halk et yiycek. Halk eti yiyor, kar edende ediyor, ama bu kesinlikle ahirinda 10 15 hayvan besleyen köylü degil. Kasaplara sorsan onlarda agliyor. Mal pahali diyor, eee ben mali pahali veremiyomki. Sonra bakamayan cikip hayvanimiz yeterli, ithalat olmuycak diyor, 3 gün sonra bilmem kac bin hayvanin gelecegi haberi cikiyor. Bugün destekler artti diyor 2 hafta sonra 3/1 oraninda düsüyor. Herkes bir yerlerde sizlaniyor, ama ortaya cikip yetti ulan diyecek kimse yok. Kral ciplak, ama o cocuk hala ortaya cikmadi.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  29 Ocak 2011
  Şehir
  TEKİRDAĞ
  Mesajlar
  501
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı ufukk link=topic=47375.msg456126#msg456126 date=1318789813 Nickli Üyeden Alıntı
  Et üreticinden çıktıktan sonra , katlanarak gidiyor , büyük parakende zincirlerindeki reyonlarda markalı % 100 dana eti sucuklar 40-50 arasından satılıyor kg si , maret ' in tek satılaın vakumlu kangalı yaklaşık 300 gr civarı geliyor hafızam beni yanıltmıyorsa 1 kangal 12-15 arasında , 300 gr civarı geliyor bu , siz hesap edin kaça geldiğini.
  Böyle adaletin ben...Haram para yiyo böyle şerefsizler.Asıl alın terinle çiftçiler para kazanıyo oda hakkının yarısını vermiyolar.Danaya 1-2 sene bakıcan yedircen 5 milyarlık yem 5 milyara satıcan ne anlıcan bu işten bırak para kazanıp yatırım yapmayı emeklerinin karşılığını bile alamıyon..Herşeye zam kdv ötv mtv bitek çiftcinin ürünlerine zam yok mazot 1.50 Tl idi buğday 60 krş. 2011 mazot 3.80 buğday hala 60krş.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı satocan58 link=topic=47375.msg456134#msg456134 date=1318790404 Nickli Üyeden Alıntı
  Kimsenin derdi zaten cark döndürmek degil levent abi. Besi isinden anlamam, ama yemin 50 lira, meranin yetersiz, samanin bile 5 tl oldugu bir ülkede üretici zaten ancak cok beslerse sürümden kazaniyor, risk almak zorunda kaliyor. Üzerine birde araci kari girince zaten tüketici üretici arasinda 200% lere yaklasan orantilar cikiyor. Ortada bir zincir var, biri üretecek, birileri para kazanacak ve halk et yiycek. Halk eti yiyor, kar edende ediyor, ama bu kesinlikle ahirinda 10 15 hayvan besleyen köylü degil. Kasaplara sorsan onlarda agliyor. Mal pahali diyor, eee ben mali pahali veremiyomki. Sonra bakamayan cikip hayvanimiz yeterli, ithalat olmuycak diyor, 3 gün sonra bilmem kac bin hayvanin gelecegi haberi cikiyor. Bugün destekler artti diyor 2 hafta sonra 3/1 oraninda düsüyor. Herkes bir yerlerde sizlaniyor, ama ortaya cikip yetti ulan diyecek kimse yok. Kral ciplak, ama o cocuk hala ortaya cikmadi.
  Satılmış dostum,dediklerine katılıyorum. Kralın çıplak olduğunu söyleyebilecek bir çocuk çıkmış olsa bile çıplaklığı kabul ederlermi ki? Demek ki Kralın hiç dostu da yok, dost acı söyler ama gerçeği söyler. Kral benim düşmanım olduktan sonra, isterse donsuz gezsin banane der çıkarsın, belki de içten içe sevinirsin bile... Geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılığımızla kendi kendine yeterli ülkeler arasında bulunmamızdan dolayı gurur duyduğumuz şu ülkemizin bugünkü haline bir bak, ithal edilmeyen hiçbirşey kalmadı...

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı feuer_frei link=topic=47375.msg456136#msg456136 date=1318790733 Nickli Üyeden Alıntı
  Böyle adaletin ben...Haram para yiyo böyle şerefsizler.Asıl alın terinle çiftçiler para kazanıyo oda hakkının yarısını vermiyolar.Danaya 1-2 sene bakıcan yedircen 5 milyarlık yem 5 milyara satıcan ne anlıcan bu işten bırak para kazanıp yatırım yapmayı emeklerinin karşılığını bile alamıyon..Herşeye zam kdv ötv mtv bitek çiftcinin ürünlerine zam yok mazot 1.50 Tl idi buğday 60 krş. 2011 mazot 3.80 buğday hala 60krş.
  Buğday 60 kuruş oldumu yoksa?? bizim tüccarlar da o fiyat yok.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  29 Ocak 2011
  Şehir
  TEKİRDAĞ
  Mesajlar
  501
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı 768 link=topic=47375.msg456148#msg456148 date=1318791705 Nickli Üyeden Alıntı
  Buğday 60 kuruş oldumu yoksa?? bizim tüccarlar da o fiyat yok.
  lafın gelişi dedim git gide artcağına düşüyo bile ne kadar orda 540 falan mı?

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Et üreticide 16, markette 50 lira…  Alıntı feuer_frei link=topic=47375.msg456149#msg456149 date=1318791824 Nickli Üyeden Alıntı
  lafın gelişi dedim git gide artcağına düşüyo bile ne kadar orda 540 falan mı?
  Evet, en fazla okadar.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarlada 44 kuruş markette 2.5 TL
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Kasım.2014, 17:58
 2. Çiftçiler, ürünlerini bu markette satacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Ekim.2014, 13:04
 3. BAHÇEDE 35 KURUŞ MARKETTE 6 LİRA!
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Ocak.2013, 21:44
 4. Havuç Üreticide 50 Kuruş, Tezgahta 2 Lira
  Konu Sahibi MrTeneKe Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ekim.2010, 17:06
 5. jd 8230
  Konu Sahibi sevyanli Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Şubat.2009, 11:04

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status