Buğday desteği 11,5 kuruş desteğiini 5 kuruşa indirmiş....!

Ynt: Buğday desteği 11,5 kuruş desteğiini 5 kuruşa indirmiş....!

11,5 kuruşken mazot desteği vermeeyeceklermiş şimdi 5 kuruşa düştü mazot desteği vereceklermiş.bence bizi kandıryorlar.hakkımızı nasıl arayacağız. :S

bence vermesin neden mi şimdi şu yönden gübre geçen sene 31 liraya aldığım 20-20-0 şimdi ise 60 liraya aldım dediğim tarih TEMMUZ ayı vermesin ötv yi kaldırsın üretim amaçlı kullanılan yerlerde.mazot ise malüm ben 2 senedir almıyorum mazot kendi ürettiğim mazotu kullanıyorum. bence şimdiki fiyatlar düşük vermedim vermem pancar fiyatından haberiniz varmı 5 senedir aynı girdi aynı çıktı 5 kat yükseldi kimin iktidat hesabıı yaptığı var.ben buğday faturamı verdim ne gelirse bereket ama verdiğini iki katını alıyor.arkadaşlar yalvarıyorum az ekin temiz bakın.çok dikmekle çocuk çok olmaz.160 dk yer imar ediyorum 55-56 ve 70-66 traktör var ama herkes değiştirdi diye herkes lüx yaşam yaşıyor benim veya bir başkasının sıfır traktör alması bence mantıksız delilik çeşit çeşittir o yüzden benim fikirlerim sizin kafanıza yatmaz sizin fikirleriniz beniz kafama yatmaz.Allah kolaylık versin

tekin0003 link=topic=47376.msg455943#msg455943 date=1318765900' Alıntı:
bence vermesin neden mi şimdi şu yönden gübre geçen sene 31 liraya aldığım 20-20-0 şimdi ise 60 liraya aldım dediğim tarih TEMMUZ ayı vermesin ötv yi kaldırsın üretim amaçlı kullanılan yerlerde.mazot ise malüm ben 2 senedir almıyorum mazot kendi ürettiğim mazotu kullanıyorum. bence şimdiki fiyatlar düşük vermedim vermem pancar fiyatından haberiniz varmı 5 senedir aynı girdi aynı çıktı 5 kat yükseldi kimin iktidat hesabıı yaptığı var.ben buğday faturamı verdim ne gelirse bereket ama verdiğini iki katını alıyor.arkadaşlar yalvarıyorum az ekin temiz bakın.çok dikmekle çocuk çok olmaz.160 dk yer imar ediyorum 55-56 ve 70-66 traktör var ama herkes değiştirdi diye herkes lüx yaşam yaşıyor benim veya bir başkasının sıfır traktör alması bence mantıksız delilik çeşit çeşittir o yüzden benim fikirlerim sizin kafanıza yatmaz sizin fikirleriniz beniz kafama yatmaz.Allah kolaylık versin
arkadasim senin topragin müsaittir belki kaliteli ürün üretmeye, ama bizimki öyle degil. zaten biz zengin olma derdinde degiliz. kendi yagimizda kavrulalim, hayvanimizinda kislik yeygisi ciksin. biri demis iste gecen 2020 ile bu senin arasinda 30 küsür fark var. gecen sene 535 den verdigimiz bugdayi 500 den verdik. simdi iklim ve topragimiz müsait degil diye herseyin yükünü bizmi cekelim. biz hadi diyelim 250 kilo aliyoz dekara kurtarmiyo diye agliyoz, konyada 800 alan arkadaslarda yeterince kazanamakdan sikayetci. demekki neymis, deveye diken insana.....yaranirmis. bi dahaki secime mazot 10 tl olur, gübre 150 olur bugdayda 700 olur. bu güne kadar hersey kat kat artarken ürün enflasyon degerlerine göre bile artmiyo. ama bakiyon markette süt dünya para. bunlar birilerini iyi besliyo, ama bizleride ha bire dibe götürdü...

biz zaten doğru dürüst destek alamıyoruz.bağzı yerler tapusuz.bağzı yerlerde miras yoluyla bölünmüş.kır köylerde adamın 300-500 dönüm kıraç yeri varsa desteklemeyi süpürüyor.bizim burada ağa dedin mi adamın 100 dekar tarlası vardır.onunda 50 dekarı tapulu çıkar.amma bizim yerler tabandır.biz topraktan kalkanla yetiniriz.destek azdır.

açıklanan 11,5 krş/kg destek mazot,gübre,toprak analizive müstahsil desteklerinin toplamıydı zaten.yani inme falan yok.buğdaya 5 krş destek geçen sene 4,5 krş tu.

Heryıl işimiz zorlaşıyor , Allah bugünlerimizi aratmasın. 2 sorunumuz var girdilerimiz kontrolsüz yükseliyor , mazot , gübre , ilaç , tohum , bunlara bir çare lazım , diğer sorunumuz ürettiklerimiz neredeyse heryıl aynı para , biz devletten sadaka istemiyoruz , yadi şu kadar destek olsun , şu kadar para vrsin , biz ürünümüzü tücarra 3-5 kuruşa satmayalım , tücaar bizi ezmesin sadece bunu istiyoruz , zaten bunu yapınca insanlar kendi yağı ile kavrulacak.

FİL HİKAYESİNİ BİLİYORMUSUNUZ ARKADAŞLAR.birgün padişah elindeki fillerin birisine bir bakıcı aramış.yalakalık her tarihte revaşta tabi köyün biri talip olmuş bu göreve.vesselam epewy bakmışlar hayvana.fil bu az olanla doymaz , köylü dayanamaz gerri vermeye karar alırlar.padişahla konuşacak birde aralarında sözcü seçerler.giderler saraya.çıkarlar huzura.oda neee, sözcü arkasına bir bakar kimse yok.yanlızkalır garibim.eee padişah bu hayvanına bakmıyoruz demek sıkar biraz.padişah sözcüye sorar.söyle ne istiyosun der.sözcüde padişahım siz bakım için bizlere bir fil vermiştiniz , yanlızlıktan fil rahatsız yanına bir eş istiyoruz DER.YANİ DEMEM OKİ BUNLARIN YAPTIĞI BİZLERE AZ GELİYORDA BİZ O YUZDEN CIYAKLIYORUZ BUNLARIN YANINA EN AZ BUNLAR KADAR DAHA YAPACAK BİRİSİ OLURSA ANCA KURTARIR BİZİ. hiç kimse cıyaklamasın.seçimin birinde %60 diğerinde % 50 ile geldiler.bu oyların çoğuda bizimgibi kırsalda yaşayanlar verdi. PAYI MAYI YOK BUNLAR BİZLERE AZ GELDİ YANLARINA ÖLE BİR ORTAKDAHA LAZIM .ANCA KESER BİZİ.

İçindeki durumuzda baştaki siyasal iktidara suç bulmak bizim için en kolayı , daha öncedende hep böyle yaklaştık. Bundan önce ecevit e suç bulduk , ondan önce mesut yılmaz , erbakan , demirel vs. Zaen önceki yıllardada seçim zamanı harman sonuna rastlarsa bayram ediyorduk , bunu bilen siyasiler bir parmak bal çalıyordu ağzımıza , yıllarca böyle avuttular bizi. Sağ-sol hiç farketmez bunu yaptılar bize. Oy deposu olarak gördüler bizi. Benim şikayetim tarım ürünlerinin pazarlama konusunda yapısal yani sistemle ilgili bir sıkıntı var , bu çiftçiyi , tücara ezidrmeyecek , girdileride bu kadar kontrolsüz yükseltmeyecek bir sistem mutlaka olmalı , zaten bu sistem düzgün olsa kim gelirse gelsin iktidara sisteme müdahale etsede sistem kendi düzgünse bizi mağdur edemez.