Çiftçinin ocağını söndürdüler!

Kahramanmaraşın Andırın ilçesinde çiftçilik yapan Süleyman Çınkır, 55 büyükbaş hayvanını dolandırıcılara kaptırdı.

225 bin TL zarara uğrayan ve ahırı bir günde boşalan köylünün elinde, sadece bir tane inek kaldı. Çaresiz vatandaş, dolandırıcıların peşine düştü, ancak bir sonuç alamadı.

Olay, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Darıovası köyünde yaklaşık 3 hafta önce meydana geldi. Geçen seneye kadar kamyon şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan Süleyman Çınkır, İngiltere'de bulunan ağabeyinin de teşvikiyle hayvancılık yapmaya karar verdi. Tarım Kredi Kooperatifi'nden de destek gören köylü, 55 tane büyükbaş hayvan aldı. Kooperatife olan yaklaşık 120 bin TL borcunu ödemekte zorlanan Çınkır, elindeki hayvanları satıp, süt hayvancılığı yapmak için kolları sıvadı.

Hayvanlarını satmak için Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki bir kasap ile anlaşan Çınkır, 225 bin TL değerindeki hayvanları için 74 bin TL'yi belirtilen tarihte peşin, geri kalan miktarının da çek ile karşılanması için kasapla el sıkıştı. Ancak Çınkır, kâğıt üzerinde hiçbir hukuki anlaşma yapmadı. Kasap, aynı köyde bulunan bir başka çiftçiden de 4 büyükbaş hayvanı aldı. Fakat parayı ödeme günü geldiğinde, hayvanları satın alan kasap ortadan kayboldu. Mağdur çiftçi, Kadirli ilçesine kadar gitti. Hayvanlarını sattığı kasabın 3 dükkânı da kapatıp kayıplara karıştığını öğrenince ikinci bir şok yaşadı. Kayıp kişilerin izini araştırmaya başlayan Çınkır, elindeki delilleri de jandarmaya sundu ancak şuana kadar herhangi bir netice alamadı.Dolandırıcılık olayı karşısında büyük şok yaşayan Andırınlı çiftçi, aynı kişilerin başkalarını da dolandırdığı yönünde duyum aldığını söyleyerek, yaşadığı durumun bütün köylülere ders olması gerektiğini vurguladı.

Kendisini dolandıran şahıslardan hukuki yollarla şikâyetçi olduğunu kaydeden mağdur çiftçi, 'Enver Köse, Yunus Akdeniz ve Fazilet Ambarcıoğlu isimli kişilerden şikâyetçiyim. Benim ocağımı söndürdüler. Eğer vicdanları varsa, devletin şefkatli kollarına sığınsınlar. Bizim mağduriyetimizi gidersinler. Cezalarını çeksinler. Yine insan gibi içimize karışsınlar. Bizim tek isteğimiz bu. Biz devletin polisine jandarmasına güveniyoruz. Bunların bir an önce bulunmasını istiyoruz.' diye konuştu. Peşlerinden gittiği kayıp kişilerin kendisini daha sonra telefonla aradığını da aktaran Çınkır, 'Ben onların Kıbrıs'ta olduğuna dair duyum aldım ve oraya da gittim. Ancak bulamadım. Bana daha sonra bu şahıslardan telefon geldi. Kadirli'de kendilerinden haraç alan kişilerden dolayı kaçtıklarını söylediler. Kendilerine 2-3 ay mühlet vermemizi, paramızı ödeyeceklerini belirttiler.' ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili hem jandarma hem de polis tarafından araştırma başlatıldı. Osmaniye Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu şahıslarla ilgili
1nE7EnMC.jpg

Ynt: Çiftçinin ocağını söndürdüler!

Bu gibi konularda dikkatli olmak ve insanlara fazla güvenmemek lazım. Peşin satış mümkün değilse kesinlikle hukuki anlaşmalar veya teminatlar ile satış yapılmalı.

biz bilindik insanlarla iş yaptık 4 yıl önce. 2 danamızı verdik 4,5 milyara o zaman. elimizde senet te vardı. adam ödemedi parayı. mahkeme olduk adamın üstüne hiçbir şey yok. başkalarınada aynı dalevereyi yapmış. sonuç olarak adam hapiste ve biz daha paramızı alamadık

öncelikle geçmiş olsun.

bende karşılastım boyle ıkı tane sahtekarla en sonunda dedım artık lanet olsun gıden gıtsın dedım yoksa allah ona degılde bana verecektı katıl olup cıkacaktım en guzelı allaha havale edılecek ufak seyler ben dedım allah beter etsın dedım elımı cektım allahın takdırı adamın alacaklıları canınıu alacak az kaldı.