Yardım isteyene keçi veriyor

Yaklaşık bir yıl önce İstanbul'un Çatalca ilçesine Kaymakam olarak atanan Nevzat Taşdan'ın dikkatini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım almak için başvuranların sayısının çokluğu çekti. Bunun üzerine bir araştırma yaptıran Taşdan, köylerde yaşayan bazı vatandaşların geçim zorluğu çektiğini belirledi.

Taşdan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir proje hazırlattırarak, fakir çiftçilere hayvan verilmesini istedi. Bu kapsamda köylerde yaşayan ve kaymakamlığa maddi destek için başvuran, ancak iş yapabilecek durumda olan vatandaşlar belirlenerek, kaymakamlığa davet edildi.

Kaymakam Taşdan, burada görüştüğü köylülere, arazi ve ahır durumlarına göre aldıkları keçilerden vererek köylerine gönderdi. Taşdan, zaman zaman habersiz olarak gittiği köylerde keçileri de kontrol ediyor.

Taşdan, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, artık insanlara hazır yiyecek verme vaktinin çoktan geçtiğini belirterek, projelerle insanların kendi kendine yetmesi zamanının geldiğini ifade etti.

Artık köylülere hayvan verdiklerini belirten Taşdan, ''Köylülerimiz süt, peynir, yoğurt, yağ satarak geçimlerine katkı sağlayacak. Keçilerin yavrularını satacak, yani kendi ürünleriyle geçimlerini sağlayacak, üretime de katkı sağlamış olacaklar'' dedi.

Başakköy Muhtarı İzzet Döri de Kaymakam Nevzat Taşdan'a teşekkür ettiklerini belirterek, ''Eskiden köylülerimiz para alıyordu ama hemen bitiyordu. Biz keçi verilmesinden çok mutluyuz, devamını da bekliyoruz'' dedi.

Keçi yardımı alan köylülerden Cengiz Dalık da 15 keçi aldığını belirterek, bu keçilerin süt ve süt ürünlerini satmaya başladığını söyledi.

Keçilerle birlikte başkalarının hayvanlarını da otlatarak para kazandığını ifade eden Dalık, artık kaymakamlığa yardım talep etmek için gitmek zorunda kalmayacağını kaydetti.

551520110216032341977.jpg