Eskişehir Yerli Irklar Yarışması 22.10.2011 ve 23 Ekim 2011 CAC

23 Ekim 2011 CAC - Eskişehir Yarışması
Yarışma yeri: ESPARK AVM Yanı Eskişehir

Hakemler:
Horst Klibenstein (Almanya)
Milivoje Urosevic
Borivoje Joksimovic

Ülkemizde ilk kez Eskişehir ' de yerli ırklar (Anadolu Sultan Tazısı ve Kangal Çoban Köpeği) yarışacak.
Anadolu Sultan Tazıları ve Kangal Çoban Köpekleri FCI hakemleri önünde.
FCI Hakem Komisyonu Başkanı Horst Klibenstein (Almanya), Dr. Milivoje Urosevic ve Borivoje Joksimovic.

Ynt: Eskişehir Yerli Irklar Yarışması 22.10.2011 ve 23 Ekim 2011 CAC

nailyetek link=topic=47547.msg457443#msg457443 date=1318967904' Alıntı:
Bak buna gidilir işte, babam can atar bu yarışmaya.
götür abi, ihtiyari sevindir.))) bu güne kadar bi sürü yarisma oldu böyle ama türk tazilari ilk kez yarisacak. valla benim bile gidesim varda imkanlar el vermeyince olmuyo...
doganbey1 link=topic=47547.msg457453#msg457453 date=1318968338' Alıntı:
vizelerim var bea :(
ula sende ciftcimisin, ögrencimi yoksa motur satis elemanimi.)))bi arada mandira derdindeydin, ne kadar cok yönlü adamsin be dogancan...

Yarışma derken...köpekler hünerlerini mi sergileyecek? yoksa safkan özelliklerine bakılarakmı değerlendirilecekler? hakemler neden yabancı acaba? :S

satocan58 link=topic=47547.msg457455#msg457455 date=1318968465' Alıntı:
götür abi, ihtiyari sevindir.))) bu güne kadar bi sürü yarisma oldu böyle ama türk tazilari ilk kez yarisacak. valla benim bile gidesim varda imkanlar el vermeyince olmuyo...ula sende ciftcimisin, ögrencimi yoksa motur satis elemanimi.)))bi arada mandira derdindeydin, ne kadar cok yönlü adamsin be dogancan...
her ayak var abi :D :D :D çiföğsatman ım ben :D

768 link=topic=47547.msg457456#msg457456 date=1318968528' Alıntı:
Yarışma derken...köpekler hünerlerini mi sergileyecek? yoksa safkan özelliklerine bakılarakmı değerlendirilecekler? hakemler neden yabancı acaba? :S
abi kangal köpeginin hünerini sergileyebilecegi bir yarisma söz konusu olamazki.))) onlarin en büyük hünerleri bogus bide kurt yikmak...abi KIF(köpek irklari federasyonu) dünya köpek irklari federasyonuna yeni üye oldu. hakemler ordan geliyor. bu sayede artik yerli irklarimiz disarda onlarin uydurma isimleriyle degilde bizim koydugumuz isimlerle anilacak. türkiyede onlarca cesit coban köpegi irki varken amerikada sadece anadolu coban köpegi olarak geciyor. hatta ordaki safkan köpek sayisi bizden fazla. amerikada binlerce akbas varken bizde yüzleri gecmiyor maglesef. hakemler dünyaca ünlü coban köpegi uzmanlari. zaten birisi sirp, biri avusturyali, birde bulgar var sanirim. bizler kendi degerlerimizin farkinda degiliz. sivasta 14 yildir yarisma olur ve secilen hic bir köpek kangal degilddir. hep sike ve torpil vardir. jüri elazig dan gelir, birinciler hep elazigdan gelen kirmalar olur.))) böyle biraz daha seffaf oluyor. bakalim bu hafta nasil olacak. benim enikler derece alirmi dersin.....

şansıma edeyim eskişehirliyim muşta görev yapıyorum böyle bişey olmasını bekliyordum köyde aslan gibi ırk garantili kangalım var ve götüremicem...

Holland link=topic=47547.msg457469#msg457469 date=1318969093' Alıntı:
Ah bizim canavarları götürebilsem de Kangal nasıl olurmuş göstersem o jürideki ecnebilere. :)
kangala götürdünmü hic, emin ol bu ecnebiler kaymakamligin getirdigi jüriden hem bilgili hem insafli...

satocan58 link=topic=47547.msg457471#msg457471 date=1318969199' Alıntı:
kangala götürdünmü hic, emin ol bu ecnebiler kaymakamligin getirdigi jüriden hem bilgili hem insafli...

İkisinin babası bundan 2-3 yıl önce Kangalda dereceye girerek ödül almıştı abi, ama ne yazık ki bir kamyonun altında kalarak öldü. Babam 'yarışmaya götürdün nazar değdirdiler' diyor hala. :)
Bilgili olduklarına kanaat getirebilirim. Ama insaf konusunda bir şey diyemem. İmkanım olsa götürürdüm bu yarışmaya.
Fotoğrafları olsa da yüklesem keşke. :)

satocan58 link=topic=47547.msg457464#msg457464 date=1318968830' Alıntı:
abi kangal köpeginin hünerini sergileyebilecegi bir yarisma söz konusu olamazki.))) onlarin en büyük hünerleri bogus bide kurt yikmak...abi KIF(köpek irklari federasyonu) dünya köpek irklari federasyonuna yeni üye oldu. hakemler ordan geliyor. bu sayede artik yerli irklarimiz disarda onlarin uydurma isimleriyle degilde bizim koydugumuz isimlerle anilacak. türkiyede onlarca cesit coban köpegi irki varken amerikada sadece anadolu coban köpegi olarak geciyor. hatta ordaki safkan köpek sayisi bizden fazla. amerikada binlerce akbas varken bizde yüzleri gecmiyor maglesef. hakemler dünyaca ünlü coban köpegi uzmanlari. zaten birisi sirp, biri avusturyali, birde bulgar var sanirim. bizler kendi degerlerimizin farkinda degiliz. sivasta 14 yildir yarisma olur ve secilen hic bir köpek kangal degilddir. hep sike ve torpil vardir. jüri elazig dan gelir, birinciler hep elazigdan gelen kirmalar olur.))) böyle biraz daha seffaf oluyor. bakalim bu hafta nasil olacak. benim enikler derece alirmi dersin.....

Walla seninkileri bilmem ama benimkinin branşında bir yarışma olaydı, kesinlikle en iyi dereceyi alırdı... Yarışmalardaki hakemler konularına katılıyorum. Zamanında inek yarışmasına bir inek götürmüştüm. Hakemler bölgemizdeki veretinerlerden oluşan bir heyetti. Meğerse derece alacak olanların önceden bilindiği bir yarışmaymış. Hakem heyetinde benim veterinerimin bulunmayışından dolayı dereceye girememiştik yani...Eh Türkiye koşullarında şaşılacak bir durum yoktu aslında... noo-*-s

satocan58 link=topic=47547.msg457483#msg457483 date=1318969573' Alıntı:
güzel köpek..soyu sopu nereye dayanir gardas....

bursa karacabeyden almıştım kangaltürk çiftliğinden şeref abiden aldım bir erkek bir dişi. maşallah erkek çok atıldı fotoda ince görünüyor ama şuanda daha iri zamanla da iyice irileşeceğini düşünüyorum. fakat dişi hasta olmuştu yavruyken ölme noktasına geldi hayvan hastanesine götürüp serum falan taktırdım düzeldi ama çok büyümedi. fakat inanılmaz zeki. bi insan olsa o kadar anlar anlatmak istediğini.