çiftçilik mi memurluk mu?

arkadaşlar zihnim bulandı iyice...sizce ne yapmalıyım?200 dönüm kuru arazi ile çiftçilik mi yoksa memuriyet mi?çiftçiliği seçersem ev kirası derdim olmıyacak , alet ekipman tam, traktör de var.memuriyette de kira ve ev kurma derdim olucak...

Ynt: çiftçilik mi memurluk mu?

kendine güveniyorsan ben çalışırım hayvan bakarım dersen çiftçilik.yok ben sadece kuru tarım yaparım eker biçtiririm dersen memuriyet derim.memuriyetle bi yere varamazsın ama her ikisinide beraber yapma şansın varsa o daha iyi.

ben çiftçiliği yapamayaçak sekıldeydim memur oldum ama pek bi avantajlı bisey değil cok para kazanamazsın aylık gelirin belli olur..
memur olduk dana sattık araba aldık eğer dana olmasa altyapı yada 10 sene araba fln zor :)

keykubat link=topic=47611.msg458617#msg458617 date=1319176609' Alıntı:
kendine güveniyorsan ben çalışırım hayvan bakarım dersen çiftçilik.yok ben sadece kuru tarım yaparım eker biçtiririm dersen memuriyet derim.memuriyetle bi yere varamazsın ama her ikisinide beraber yapma şansın varsa o daha iyi.
hayvancılıktan anlamam, sadece çiftçilik var.memuriyette büyüyemiyeceğimin farkındayım ama çiftçilikte para kazanmıyor artık...besi yapmaya niyetlendim ama babamı ikna edemedim...besinin zor taraflarını anlatır mısın?

seredes link=topic=47611.msg458622#msg458622 date=1319178513' Alıntı:
hayvancılıktan anlamam, sadece çiftçilik var.memuriyette büyüyemiyeceğimin farkındayım ama çiftçilikte para kazanmıyor artık...besi yapmaya niyetlendim ama babamı ikna edemedim...besinin zor taraflarını anlatır mısın?
ben şu anda hayvancılık yapmıyorum besi eskiden yaptık çok zorluğu yok ama burası malum türkiyeye istikrarsız bir piyasamız var bence zor olan bu piayasada iş yapmak.

SmhGwz link=topic=47611.msg458621#msg458621 date=1319178100' Alıntı:
ben çiftçiliği yapamayaçak sekıldeydim memur oldum ama pek bi avantajlı bisey değil cok para kazanamazsın aylık gelirin belli olur..
memur olduk dana sattık araba aldık eğer dana olmasa altyapı yada 10 sene araba fln zor :)
mühendis kadrosundan girebilirsem 2300 alıcam.bazen düşünüyorum bu çiftçiliğin yanında kendi arazimde yemini üretip besicilik yapsam benim için daha karlı olur mu?hayvancılıktan anlamadığım için pek akıl sır erdiremiyorum...

keykubat link=topic=47611.msg458623#msg458623 date=1319178820' Alıntı:
ben şu anda hayvancılık yapmıyorum besi eskiden yaptık çok zorluğu yok ama burası malum türkiyeye istikrarsız bir piyasamız var bence zor olan bu piayasada iş yapmak.
kaç dönüm yer ekip biçiyorsun peki?çiftçiliğin yanı sıra ek iş yapıyor musun?

seredes link=topic=47611.msg458626#msg458626 date=1319179269' Alıntı:
kaç dönüm yer ekip biçiyorsun peki?çiftçiliğin yanı sıra ek iş yapıyor musun?
160 dekar yerim var arazimiz düz ova sayılır .ben memurum ama bundan 10 seneki piyasa olsa hiç düşünmeden istifa ederim bu kadar net.

seredes link=topic=47611.msg458624#msg458624 date=1319179130' Alıntı:
mühendis kadrosundan girebilirsem 2300 alıcam.bazen düşünüyorum bu çiftçiliğin yanında kendi arazimde yemini üretip besicilik yapsam benim için daha karlı olur mu?hayvancılıktan anlamadığım için pek akıl sır erdiremiyorum...
işte karışık durum her şeyi kendin yaparsan illa bışıler kazanırsın.

Kuru tarımın sulu tarım kadar fazla işi yok. Tarım için gerekli ekipmanlarınız da mevcut olduğuna göre, tarım işlerini tatil günlerinde rahatlıkla halledebilirsin. Etrafımızda bu şekilde çiftçilik yapan birçok memur var.Gerektiğinde köyünüzden kendi işi fazla olmayan güvenilir bir arkadaşınızdan yardım da alabilirseniz, her iki mesleği bir arada yürütmenizde bir aksaklık olmaz. :)

ben çiftçilik yapacam diye okulumu da bitiremedim....muhendislikte okuyorum aftan yararlandım.....okul harici 1000 dekar kuru tarım yapıyorum....ayrıca gecici olarak esnafım....ama hayalim okulu bitirip kpss ye girmekti olmadı...iş başa düştü....sana tavsiyem o kadar yeri kendin halledersin....memurluga gir....benim branşım mimarlıktı....senin ne peki?

kardeşim sen ne diyosun ya şimdiden gözünü para bürümesin , tamam para kazanmaya ihtiyacın olabilir tamam çifçiliğe merakın olabilir tamam elinde her imkanın olabilir ama her şeyin başı cehalet be kardeşim , eğer çifçiliğe başlarsan lise mezunu olucaksın ama üniversiteni bitirmeni şiddetle tavsiye ediyorum , her ne olursa olsun üniversiteni bitir mesleğini eline al bi köşede dursun , sonra çifçilikmi yapıyosun hayvancılıkmı yapıyosun istediğini yap derim ben !

İnsan bir mesleğe mecbur kalmamalı hiç bir zaman. Bir mesleğe mecbur kaldığında onu sevdiğin için yapıp yapmadığının farkına bile varamazsın. Ama elinde birden çok alternatif varsa ve sen onlar arasından seçtiğin işi sadece sevdiğin için yaparsan işte o zaman mutlu olursun. Yani elinde diploman da olsun, tarlan da. Ama sen 'yok ben çiftçilik yapacağım' diyorsan takdir senin.

S.a. İstenildiği takdirde uzun uzun açıklamasını yaparım. Bu konuda abi tavsiyesi kesinlikle memurluk diyorum. Bu devlet kolay kolay batmaz. Sen de memuriyetten atılacak olumsuzlukta bir fiilde bulunmazsan istediğin zamana kadar memuriyette kalırsın. Bu arada anladığım baban sağ, çiftçilik işleri bir şekilde yürür. Hayvancılık şu an para kazandırıyor işten anlarsan ama. Anlamadığını söylemişsin sık dişini memuriyete girmek zordur. O senin gözünü korkutup kaçış olarak çiftçiliği seçme yoluna sapma sakın. Hep söylerim çiftçilik ' zanaat ' işidir. Sen önce okulunun hakkını ver.

muhammet o kadarda kolay deil işte ilacı var öle kolay sıra gelmez biri salı günü gelr biri cuma biri pazar öle 2 gün demekle olmuyo.
ayçiçeği ekersen dahada uraşırsın çapalama 2 3 günü alır çapalanırken kaz ayağıda çekersin zaten kesmesi 1 haftayı buluyo aşağı yukarı ekmesi sürmesi 3toplam 3 haftaya yakın senede tabi domuz işide var osana kalmış bşe
gerisini pek blmem bzm ektiğimz arpa bugday ayçiçeği
bide kendmzlik fln fslye domates vs..
bence ookulunu btir gir işe sıkıntı çekersen çiftçiliğe dönersn nasıl olsa herşeyin varmış !
bu devirde 2300 az para deil kira en fazla 300 evin giderleri de fln filan 1 milyarı bulur 1 tlde özeline kalmış bişe kıyafet olur birikm olur vs.
bana kalsa memurluğu seçerim 2300 alcak olsam

eğer tarlaların olduğu bölgede memurluk yapacaksan haftasonu bile her işini görmeye yeter bizim burada adamlar sadece haftasonu suluyarak pancar yetiştiriyorlar ki seninki kuru tarım hiç bir sıkıntı olmaz ikisibir arada süper olur yer uzaksa 2 kez 5 günlük rapor 2 kez 5 günlük izin her işine yeter sana inanılmaz faydası olur aylığını yersin tarımdan gelen parayı bikim yaparsın.