romörkle geri geri yanaşma tekniği

:S arkadaşlar benim pratik olarak çitfçeker traktörümle nasıl geri geri yanaşma olanağım olur...henüz acemiyim ve yapamadığım için çok üzülüyoru.tecrübeli arkadaşlardan faydalı bilgiler bekliyoru.Teşekkürlerler

Ynt: romörkle geri geri yanaşma tekniği

frenleri aç.direksiyonu tam sağ tam sol yaparak icabında sağ yada sol frene basarak geri geri gidersin.boş bir araziye git pratik yap.bağzı şeyler tatbik ederek öğrenirsin.

Sana bi tüyo direksiyon ne olursa olsun fazla kırma.Ufak ufak oynat.Mesela u dönüşü yapıcan alan dar.O zaman ilk başta direksiyonu kısa bi süre fazla çevirip sonra ufak hamlelerle yanaştırabilirsin.Tabi ki sağ sol freninde faydası olur :)

yanasacagın yere romork un arkasını verdıgınde traktor ve romork ip gıbı dumduz olmalı kı gerı gıtmeye basladıgında hemen saga sola yamulmasın ;) tam bır tarıf yapmak kalın bır kıtap yazmama neden olabılır :D yada hıc yapamazsan onune takabılrsın :8

• Beğen
Tepkiler: Üstün Tarım

ertac sahın link=topic=47687.msg459739#msg459739 date=1319392869' Alıntı:
yanasacagın yere romork un arkasını verdıgınde traktor ve romork ip gıbı dumduz olmalı kı gerı gıtmeye basladıgında hemen saga sola yamulmasın ;) tam bır tarıf yapmak kalın bır kıtap yazmama neden olabılır :D yada hıc yapamazsan onune takabılrsın :8
zuha-*-s Kesinlikle :)

Hemen ögrenilecek is degil. Bende cok ugrastim. Eskilerde kolay, ama yenilerde yani hidrolik direksiyonlarda tam zamaninda kirmak gerekiyor. Ben hala 3/1 le ilk seferde yanasamiyorum, en temizi 2/3 le oluyor. ))) Zaten babamda bi ton laf ediyo senden motur söförü olmaz diye....

• Beğen

Dört tekerli römork yanaştırıyorsan ağır viteste hızlı direksiyon hamleleri ile yanaşabilirsin yanışırken kesinlikle fazla kırmaman gerekir sonra toplayamazsın.. ben 3 sene dir geri geri yanaşmayı öğrenemedim 4 tekerli römorkta öne bağlayıp yapıyorum aslına bakarsan babam da 30 senelik çiftçi o bile yanaştıramıyor.. Eğer 2 tekerli römork ise çık bi araziye bi yer belirle kendine yavaş yavaş alışırsın... ben şehir merkezindeyim dar sokaklara bile geri geri girebiyorum 2 teker ile ...

• Beğen

satocan58 link=topic=47687.msg459745#msg459745 date=1319393046' Alıntı:
Hemen ögrenilecek is degil. Bende cok ugrastim. Eskilerde kolay, ama yenilerde yani hidrolik direksiyonlarda tam zamaninda kirmak gerekiyor. Ben hala 3/1 le ilk seferde yanasamiyorum, en temizi 2/3 le oluyor. ))) Zaten babamda bi ton laf ediyo senden motur söförü olmaz diye....
:):) vay gardaşım banada 3-1 i yavaş geliyo 2ye 3 e taktım zaman çok oluyo ama ben ortaokulda başlamıştım bizim işleri yapmaya

tek dingilmi yoksa 2 dingil önden kıvrımlısa bende gelemiyorum zati bizim öyle romork kullanımıyoruz :D ama tek dingilde ve hatta ben hep takviyeye atarım alışmışım hatta evdeken geri gelişlerde takviyeye atar arkama bakmadan 6.hisle geri gelirim :D

hamza40_7 link=topic=47687.msg459757#msg459757 date=1319393770' Alıntı:
:):) vay gardaşım banada 3-1 i yavaş geliyo 2ye 3 e taktım zaman çok oluyo ama ben ortaokulda başlamıştım bizim işleri yapmaya
valla hamza gardas biz ortaokulda anca yonca toplarken destelere yanasmak icin bindiriliyoduk. ciddi anlamda tarla islerine lise 2 de basladim. zaten teyzemin cocuklarindan bize firsat düsmüyodu, onlar büyük diye babam bizi pek bindirmez onlara sürdürürdü...

boş remorklar sorun degilde yüklü 4 teker remorklar zemin musayit degilse cok eziyetli oluyor ramazan abi iyi biliri eziyetini direksiyonu fazla cevirmeden takviye vitesiyle hızlı tek fren darbeleriyle yüklü remorku istediginiz yere götürrüm

satocan58 link=topic=47687.msg459760#msg459760 date=1319394206' Alıntı:
valla hamza gardas biz ortaokulda anca yonca toplarken destelere yanasmak icin bindiriliyoduk. ciddi anlamda tarla islerine lise 2 de basladim. zaten teyzemin cocuklarindan bize firsat düsmüyodu, onlar büyük diye babam bizi pek bindirmez onlara sürdürürdü...
bizde iki kardeşiz yanlız abim hiç heves etmezdi halada öle bizim tarlaların yerini bilmez çoğunu o yüzden babamda tek olduğu için hep ben yapıyordum td80 le yanaşması güzel oluyo manevrası iyi güncellemeden sonra bizim 80 ler 70 milyarı geçmiştir

kesanlı22 link=topic=47687.msg459729#msg459729 date=1319392352' Alıntı:
:S arkadaşlar benim pratik olarak çitfçeker traktörümle nasıl geri geri yanaşma olanağım olur...henüz acemiyim ve yapamadığım için çok üzülüyoru.tecrübeli arkadaşlardan faydalı bilgiler bekliyoru.Teşekkürlerler
kardeş iki makas yapıcaksın, sonra sinyaller ve stop lambalarını kıracaksın sonra bi bakmışsın öğrenivermişsin zuha-*-s

Abi bu iş hesap kitap işi. :D Önce yanaşacağın yere bakacaksın gözüne kestirecen. Sonra el gazı ile 15-20 devir arasına getirecen. Direksiyonu çok kırmayacan fakat tek fren yaparak vurdura vurdura arışa yön verecen. Anca öyle olur. Yoksa başka türlü 4 metrelik yere yarım saat uğraşırsın