EKİLEN TOHUMUN ÜZERİNE MERDANE ÇEKENİNİZ VARMI ?

Ynt: EKİLEN TOHUMUN ÜZERİNE MERDANE ÇEKENİNİZ VARMI ?

rençberçiftci link=topic=47688.msg459824#msg459824 date=1319398767' Alıntı:
Yarı tavlı tarlaya çeksek tohumda sertlikten dolayı sakatlık olabilirmi.
hayır olamaz .ben çekmiştim hatta 2kat sürgünün üstüne çekmiştim.bir sorun olmadı..toprak yarı tavlı ise kuruya gelen tohumlar çıkmayacağından dolayı toprağı sıkıştırmak tavının kaçmasını engellemek mantıklı olur.eğer tav iyise hiç gerek yoktur.biz mahsül çıktıktan sonra eğer uzun süre yağmur yağmazsa,ekinin boyu bir karışı geçmiyorsa o zamanda merdane çekeriz .böylelikle ekinin saçakları sıkışmış olur ve toprağın nemi kaybolmamış olur.

Sizde bilirsiniz ki, traktör ve mibzerin tekerinin geçtiği yerin ekini daha boylu ve gür oluyor,işin aslı bu sene özdöken marka arkada tekerlekleri olan lifli ve çekili (fıransız tipi)1600 kglık merdane aldım bizim bu bölgede bilinmediğinden bende ekine zarar verirmiyim diye kullanmaya korkuyorum.

Buğday ekimlerinde serpme ekim olduğu için üzerine diskaro çekiyorlar.Pamuk ektikten sonra üzerinde sürgü-yuvarlak(merdane) çekmiştik biz bir sorun olmadı bütün sıralar çıktı.Genel olarak herkes çeker tohum çıkmadı diyeni duymadım daha.Bence bir sorun olmaz.

Biz çekiyoruz yalnız bu merdanelerin demir dişli ve lastik olan iki çeşidi var.Tarla tavlı olunca demir dişli olan tohumu çıkartabiliyor,ama lastik olanda bir risk olmuyor.Kuruda zaten her ikisi de iş görüyor.Biz kullanıyoruz,faydalı olduğunu düşünüyoruz.

rençberçiftci link=topic=47688.msg459734#msg459734 date=1319392694' Alıntı:
Eğer merdane çekilirse tohumun (toprağın sıkıştırılmasından) dolayıçıkamama riski varmıdır.
Toprak kuru ise ekmeden hemen önce çek ektikten sonra faydası kadar zararı olur tomun yatağı bozulmasın.