EPDK ' nın akaryakıt şirketlerine fiyat resti sonuç verdi. Dün akaryakıtta 26 kuruşa varan indirimler yapıldı. Shell fiyatını 26, POAŞ 10 kuruş indirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ' nun (EPDK) akaryakıt sektöründe fiyat ikiliğini ortadan kaldıracak adım atması üzerine 26 kuruşa varan indirim geldi. EPDK, geçtiğimiz hafta en yüksek satış yapan 8 akaryakıt dağıtım şirketine yazı gönderip, Katkılı ürün fiyatıyla normal ürün arasındaki fiyat farkını kaldırın talimatı verdi.

26 Ekim ' de indirim başladı26 Ekim ' de indirim başladı

Şirketler EPDK ' nın uyarı süresinin dolduğu gün olan 26 Ekim ' de fiyatlarında indirim yapmaya başladı. POAŞ motorinde 10 kuruş, BP 7 kuruş, Shell ise 8 kuruş indirim yaptı. OPET benzinde 11 kuruş, Shell ise 9 kuruş indirime gitti.

Shell Diesel GTL ' de 4.19 TL olan satış fiyatını 3.91 TL ' ye indirerek 26 kuruş indirim yaptı. 5 şirket, satışlarının neredeyse yarısını katkılı ürünlerden gerçekleştiriyor. Yetkililer, Katkılı ürün fiyatı 1-2 kuruş daha pahalı olabilir. Ancak bu farklılığın gerekçesi yok. EDPK süreci takip edecek dedi.