Mibzer+merdane

Ynt: Mibzer+merdane

Aslında bizde böyle bir şey yapabiliriz. Bunlar basit sayılabilecek eklentiler. Mesela mibzerin ön tarafına ızgara tasları koyup toprağı ekim zamanıda bir kez daha inceltebiliriz. Ardından mibzer tırmığı ve merdane eklentisiyle olabilir. Yalnız benim anlamadığım bu çekili tip mibzerlerin ne faydası var. Neden biz çekili tip mibzer kullanmıyoruz acaba

doganbey1 link=topic=47933.msg463009#msg463009 date=1320091587' Alıntı:
Aslında bizde böyle bir şey yapabiliriz. Bunlar basit sayılabilecek eklentiler. Mesela mibzerin ön tarafına ızgara tasları koyup toprağı ekim zamanıda bir kez daha inceltebiliriz. Ardından mibzer tırmığı ve merdane eklentisiyle olabilir. Yalnız benim anlamadığım bu çekili tip mibzerlerin ne faydası var. Neden biz çekili tip mibzer kullanmıyoruz acaba
aga sen el arabası 50 kg koy cek bıde 50 kg el arabasız uzerınde tası hangısı senı yorar cekılı bnce daha ıyıdır

Güzel paylaşım teşekkürler. Bunu bu sene uygulayacaktım, gübre alamama gibi nedenlerden dolayı ekim geç kaldı ve toprak çamur oldu, merdane işide haliyle yattı..:(
Önceki sene sürgü+merdane olarak uygulamıştım,:) biçercinin çok hoşuna gitti.

doganbey1 link=topic=47933.msg463022#msg463022 date=1320092401' Alıntı:
Benim anlamadığım neden trakya ve ege tarafı çekili kullanmıyor :D

Benim anlamadığım da neden İç Anadolu çiftçisi asılır tip kullanmıyor ? :D
Ayrıca bu mibzer+merdane kombinasyonunu bizim orada kullandılar da zamanla mibzerin şasisi eğildi, bin pişman oldular aldıklarına. :D

asılır tip mibzerin avantajları;

1-tarlaya tek traktör gidenler tekrar tekrar boşandırıp takmaya uğraşmaz

2-sıra başlarında fazladan dönülmeyeceği için tohumluk ziyan olmaz.

3-bu tarz makinalarda ilaç gübre atmak için iz bırakabilirsin. yeni makinalarda hatta elektronik olarak

4-traktörün arkasına hafif bir yük bindirdiği için patiye kalkma olmaz tohum yatağı bozulmaz

aklımdan gelenler bunlar daha başka şeyler varsa sizde ekleyin

Holland link=topic=47933.msg463065#msg463065 date=1320096039' Alıntı:
Benim anlamadığım da neden İç Anadolu çiftçisi asılır tip kullanmıyor ? :D
Ayrıca bu mibzer+merdane kombinasyonunu bizim orada kullandılar da zamanla mibzerin şasisi eğildi, bin pişman oldular aldıklarına. :D

iç anadoluyu ben anlamıyom zaten hiç. traktörün alasını alıyorlar arkasında ekipman sittin sene evvelden kalma. bizim orada john deere 630 8-13 milyar arası gidiyor iç anadoluda biçer patozlar 30 milyar. mesela çizel kullanımı yok denecek kadar az.

doganbey1 link=topic=47933.msg463075#msg463075 date=1320097308' Alıntı:
:D Hemde adamların tarlalar uçsuz bucaksız :D

bugün yozgatlı bir arkadaşım yalan atacakta biri değil 15000 dönüm tarlamız var dedi. icara veriyorlarmış dönümü 12 liradan bizim köyde ise bu yıl 90 dan gitti. bana hobi olsun diye köye gidioruz dedi ;D

insertend link=topic=47933.msg463078#msg463078 date=1320097693' Alıntı:
bugün yozgatlı bir arkadaşım yalan atacakta biri değil 15000 dönüm tarlamız var dedi. icara veriyorlarmış dönümü 12 liradan bizim köyde ise bu yıl 90 dan gitti. bana hobi olsun diye köye gidioruz dedi ;D
15.000 dönüm bu :) hey yawrum hey bi hesaplama ile dönümü 12 lira yıllık 180 bin tl :) yat yine yeter gez yine yeter sülaleyi besle yine yeter :D