Forumdaki Üniversite Öğrencileri Ve Adayları

Bir süredir merak ediyorum ben ve samimi olduğumuz birçok kişi var sitede üniversite okuyan.Yalnız hemen hemen hepsi ben de dahil olmak üzere okul bitince tarım veya hayvancılık üzerinbe birşeyler yapmak düşüncesinde,ancak içlerinde ziraat müh. veya veterinerlik okuyan hemen hemen hiç yok.Asıl sebep nedir acep,aynı kategoriye ben de dahil olduğumdan merak ediyorum düşünceleri... :)

Ynt: Forumdaki Üniversite Öğrencileri Ve Adayları

Gittiğiniz yerleri sormuyorum yaw bir daha bakın konuya :D

Çağrı link=topic=47973.msg463642#msg463642 date=1320184682' Alıntı:
Bir süredir merak ediyorum ben ve samimi olduğumuz birçok kişi var sitede üniversite okuyan.Yalnız hemen hemen hepsi ben de dahil olmak üzere okul bitince tarım veya hayvancılık üzerinbe birşeyler yapmak düşüncesinde,ancak içlerinde ziraat müh. veya veterinerlik okuyan hemen hemen hiç yok.Asıl sebep nedir acep,aynı kategoriye ben de dahil olduğumdan merak ediyorum düşünceleri... :)

Okul Bitirip birşey olamassak meslek elimizn altında büyük olasılık da olmaz gibi :)
Çoğu kişi bu mesleği yapıyor çünkü baba mesleği başka yapacak kişi yok bi erkek evlat a kalıyor çoğu kişi de bu işi sevdiğinden devamını getiriyor...
Kimileri Sevmiyor okumayı tercih ediyor oda tabiki tercih meselesi Araya da imkan lar giriyor...
Bi nevi olsa soruya cevap oldumu çağrı :)

Neden mi? çünkü bizlerin hamuru toprakla yoğurulmuş. ufaklıktan beri bu işlerin içindeyiz. fakat her nedense tercih zamanları revaçta olan gözde meslekleri yazdık. ve bu bizim istediğimiz değildi. sadece popularite içindir. fakat dahasonra aklımız başımıza geliyor ki ............ iş işten geçmiş oluyor

Allah nasip ederse bende Ziraat Mühendisi olmayı istiyorum.Giden olmadığı için bölüm puanları çok düşük, yüksek olsa da koymaz zaten.Türk tarımına katkıda hatta büyük bir katkıda bulunucaz inşallah, oturup dükkanda ilaç satmaya da niyetim yok. :D

Nasıl olsa yer çok yeter deyip okumaya gerek yok gibi düşünceler olabiliyor.Bizimde burada 500 dönüm yerimiz olsa bu kadar kasmazdım bende kendimi :D
Toprak sevgi ister,toprak ilgi ister, bunu yapamayacak kişide çiftçi olmaz diye düşünüyorum.Emekli olupta bütün gününü tarlada geçirenler de var, bütün gününü kahvede oturarak geçirenlerde.Nerede büyüdüysen oraya geri döneceksin zaten.Bende ziraat müh. olup hem çiftçilik yapıp hemde köylüye yardımcı olamaya çalışıcam inşallah.Dinlerlerse tabiii. :8

1 Okumak zor geliyor, bana da geliyor bazen. :D
2 Para bol olabiliyor veteriner,Z.müh istediğiniz tutuyor adam. :D
3 Para bol olmasa bile yer çok tutuyor adam istediğini baktırıyor yerlere veya hayvanı çok satınca para geliyor zaten.

Neyle uğraşıyorsak bence o konu hakkında okumak daha iyi.Kendin uğraşmasan bile yaptırdığın kimseyi gözetim altında tutabilirsin.Her dediğine 'doğrudur' demeyiz.
Burada bir ziraat müh. bağlarına baktığı adamlara senede 2 kez ilaç attırmış benim dediğim şekilde ve dediğim zaman atın yeter diyormuş.Üzüm zamanı kaç senedir ufacık kalan salkımlar bu sene uzadı taneler büyüdü diyorlar.Diğer dükkanda ilaç satanlarda kızıyorlarmış,2-3 tane ilaç yazıp bir daha attırmıyor diye.Bilinçli yapılınca az bile atılsa çok faydası oluyor.Diğerleride çiftçiye darbe vurmaya çalışanlar,yardımcı olacaklarına daha da sömürmeye çalışıyorlar.

Çok uzun oldu tam açıklayamadım düşünceleri mi ama idare edin artık. :)

bende konu başlığı altında konusayım ilk olarak usak unıversıtesı mobılya bölumunu bıtrdım baktık bişey olcagı yok bıtırdıgım sene gene öss gırdım tarımla ılgılı bıyerlere gıderım dedım ilk olarak ormancılık fılan yazdım bendekı sans ya ormancılık cıktı bıraz da olsa tarıma yakın...gelelım cevaba TOPRAK benım ıcın hıç değişilmeyecek bir dost nedenmı çunku sevıorum okul estantenesı olmasaydı ınanın suan daha raha ve huzurlu olurdum tarım sayesınde...ama olsun ALLAH nasıp ederse önumuzdekı sene orman muhafaza memuruyum:D ORMANCI yanı

Atalarımız 'ağaç yaş iken eğilir' demişler ya Çağrı kardeşim, işte biz de tarıma ve toprağa doğru eğilmişiz 'yaş' iken.
Sebebi odur, köyde büyümüş, toprakla yetişmiş kişilerin çiftçilik yapmayı istemeleri ve çiftçiliği her şeyden daha çok sevmelerinin.
Ben üniversite öğrencisiyim, onu da geçtim, yüksek lisans öğrencisiyim, ama hayalim yine çiftçilik, yine köyüm, hayvanlarım, tarlam ve traktörüm...

Holland link=topic=47973.msg463679#msg463679 date=1320190037' Alıntı:
Atalarımız 'ağaç yaş iken eğilir' demişler ya Çağrı kardeşim, işte biz de tarıma ve toprağa doğru eğilmişiz 'yaş' iken.
Sebebi odur, köyde büyümüş, toprakla yetişmiş kişilerin çiftçilik yapmayı istemeleri ve çiftçiliği her şeyden daha çok sevmelerinin.
Ben üniversite öğrencisiyim, onu da geçtim, yüksek lisans öğrencisiyim, ama hayalim yine çiftçilik, yine köyüm, hayvanlarım, tarlam ve traktörüm...
Aynen abi ben de sana katılıyorum,ne güzel ki var aramızda arkadaşlar,hem çiftçilik yapmak isteyip hem de ziraat eğitimi alanlar.Aslında temel sorun heralde çiftçiliğin 50 yaş üstü veya emeklilik mesleği olarak görülmesi.Ondan dolayı ziraat müh. vs tarzı meslekler çiftçilik yapan ailelerin içinden bile az çıkıyor sanırım.

Çağrı link=topic=47973.msg463680#msg463680 date=1320190226' Alıntı:
Aynen abi ben de sana katılıyorum,ne güzel ki var aramızda arkadaşlar,hem çiftçilik yapmak isteyip hem de ziraat eğitimi alanlar.Aslında temel sorun heralde çiftçiliğin 50 yaş üstü veya emeklilik mesleği olarak görülmesi.Ondan dolayı ziraat müh. vs tarzı meslekler çiftçilik yapan ailelerin içinden bile az çıkıyor sanırım.

Aramızda hiç kimsenin ailesi ileride çocuğuna çiftçilik yapması gerektiğini söylemiyordur buna eminim.
Yani herkes çiftçiliği mecbur kaldığı için yapmaktadır, çiftçilik aslında yapılmaması gereken bir şeydir, kazancı çok azdır pis ve yorucu bir iştir. Çiftçiler yani köyde yaşayanlar her zaman şehirdekilere özenirler. Hep az kazandıklarını söyler şikayet ederler ama kazandıkları da şehirdeki çoğu memur - amirden daha fazladır, ama bunu kabul etmek istemezler.
Çocuklarını tehdit ederken 'bak okumazsan köyde kalır, benim gibi çiftçi olursun' derler bununla göz korkutmaya çalışırlar.
Her zaman memurluk iyidir, şehir iyidir derler ama kendilerini götürüp şehirde yaşatmaya kalksan, bin türlü şikayet ile köylerine dönerler.
:)

Holland link=topic=47973.msg463682#msg463682 date=1320191096' Alıntı:
Aramızda hiç kimsenin ailesi ileride çocuğuna çiftçilik yapması gerektiğini söylemiyordur buna eminim.
Yani herkes çiftçiliği mecbur kaldığı için yapmaktadır, çiftçilik aslında yapılmaması gereken bir şeydir, kazancı çok azdır pis ve yorucu bir iştir. Çiftçiler yani köyde yaşayanlar her zaman şehirdekilere özenirler. Hep az kazandıklarını söyler şikayet ederler ama kazandıkları da şehirdeki çoğu memur - amirden daha fazladır, ama bunu kabul etmek istemezler.
Çocuklarını tehdit ederken 'bak okumazsan köyde kalır, benim gibi çiftçi olursun' derler bununla göz korkutmaya çalışırlar.
Her zaman memurluk iyidir, şehir iyidir derler ama kendilerini götürüp şehirde yaşatmaya kalksan, bin türlü şikayet ile köylerine dönerler.
:)
alk-*s alk-*s