MOTOR YAĞ EKSİLTİYO NEDEN OLABİLİR

Ynt: MOTOR YAĞ EKSİLTİYO NEDEN OLABİLİR

şöyle bi durum var. Motora 20w-50 yağ kullanıyoruz. Ama geçenlerde traktörün kullanma kılavuzunu buldum. 20w-30 yağ kullanılması gerektiği yazıyo. Acaba bu sebepten kaynaklanıyo alabilir mi? 5 sene önce rektefiye olmuştu. Biraz erken değil mi rektefiye için?
marmara591 link=topic=48066.msg464708#msg464708 date=1320430754' Alıntı:
neden olacak rektefiye istiyor motor bitmiş

ben yıllarca kullandın 480 s8 mobil 20w/50 den başka katmazdı babam ve sıfır ayarında makinalar gördüm sanayide motor yemiş adam sıfır almış bir yıl kullanmış rektefiyeye gelmiş toz yutmuş ,,,

çok mu zengin sin yoksa bulunmadık bursa kumaşımı senin traktör.iyi bir ustaya götür fabrika ne yapacak senin traktörü.adam garntiliyi sokmuyor fabrikaya

Zaten zengin olsam götürür ustaya şunu yap derim. Ama olmayınca verdiğim paranın tek kuruşuna kadar boşa gitmesini istemem. Bildiğim kadarı ile motor açıldığı zaman kolay ayar tutmaz. Her bir vidanın sıkılması için belirlenmiş tork değerleri var. Ustada ne arar vidayı kaç nm ile sıktığını gösterecek alet. Zaten bizim orda ki ustalar (köye en yakın ustalar konya kulu da) doğru düzgün bişeyden anlamazlar. Tek amaçları para kazanmak. at-*-* Motorun her tarafından yağ fışkırıyo, mazot akıyo ustaya gösteriyosun olması gereken o diyo. duva*-*0 Allah korusun bi kıvılcımla traktör komple tutuşur.

bugraaydin link=topic=48066.msg464784#msg464784 date=1320436603' Alıntı:
Masrafı ne olur? Türk Traktör fabrikasında yapılma imkanı var mı?
bugra sen ne diyosun zuha-*-s şakamı iyi bir ustaya götür burda 285 in motor tamirini yaptırdı biri 2,750 lira çıktı 480 motor daha ufak + 3 piston tahminime göre ful tamir 2000 bulmaması lazım
bugraaydin link=topic=48066.msg464798#msg464798 date=1320437337' Alıntı:
Zaten zengin olsam götürür ustaya şunu yap derim. Ama olmayınca verdiğim paranın tek kuruşuna kadar boşa gitmesini istemem. Bildiğim kadarı ile motor açıldığı zaman kolay ayar tutmaz. Her bir vidanın sıkılması için belirlenmiş tork değerleri var. Ustada ne arar vidayı kaç nm ile sıktığını gösterecek alet. Zaten bizim orda ki ustalar (köye en yakın ustalar konya kulu da) doğru düzgün bişeyden anlamazlar. Tek amaçları para kazanmak. at-*-* Motorun her tarafından yağ fışkırıyo, mazot akıyo ustaya gösteriyosun olması gereken o diyo. duva*-*0 Allah korusun bi kıvılcımla traktör komple tutuşur.
at kamyona getir ozaman benim hassas halil usta bi el atsın tanıyabilecekmisin

gezegen link=topic=48066.msg464802#msg464802 date=1320437697' Alıntı:
bugra sen ne diyosun zuha-*-s şakamı iyi bir ustaya götür burda 285 in motor tamirini yaptırdı biri 2,750 lira çıktı 480 motor daha ufak + 3 piston tahminime göre ful tamir 2000 bulmaması lazımat kamyona getir ozaman benim hassas halil usta bi el atsın tanıyabilecekmisin
Hemen yaptırmak gibi bi durum yok ama cidden anlayan biri baktığında düşünür bizimkiler o zamana da ne olur bilinmez ki. Benim lafımla ustanın yanından geçerken durup da şuna bi bak bile demezler. kız-*sw
türkaysan_35 link=topic=48066.msg464804#msg464804 date=1320437857' Alıntı:
segman istiyor kesin ama dikkat ettiysen yağ yakan motor iyi çeker ve iyi der sürat yapar sen genede zaman kaybetme..
valla ben traktörü daha yeni yeni kullanıyorum. Eskiden yazdan yaza yüksüz kullanıyodum. O yüzden farketmedim.

Motorunuzu normal hararette iken üst havalandırmasından duman veriyormu yag çubugundan duman veriyormu öncelikle bunlara bir bakın,
Motorunuz tam dizel sekmanlarla ilgili sıkıntı varsa soguk motor zor çalışır,
Diger yag kaçaklarınıda kontrol etmenizde fayda var.