HATTAT'IN TRAKTÖR SERÜVENİ

Ynt: HATTAT'IN TRAKTÖR SERÜVENİ

güven vermeleri laım hobi olarak görmeleri kücümsemeleri anlamına gelmiyordur umarım müşteriyi.. bugun hobimi yaparım yarın yapmasamda olur kapar giderim fabrikayı alanın elinde patlarsa patlasın mantıgı gudulmeden iş ciddiye alınmalı yoksa tutmaz.. hema ve universaller ortada ... hiç guven vermiyorlar bunu aşmalılar..

hemanın veya hattatın tankını türk silahlı kuvvetlerinde gören var mı.? tank yapmıyor zırlı araç yapıyor onuda hobi olarak yaptıgı için sadece yapıyor gözüküyor.bir ara sarı renkli hattat 65 hb 4x4 traktör yaptı ilk deneme askeri amaçlı fuarda sergilendi ilgi görmedi.ankara 2008 yılında galiba.
bugün tarım makinası üretimde kalite ve güvenin adı olan İBRAHİM ÖRS bile savunma sanayinde KALE, savunma sanayinde,topal ahmet mehemet ikilisinden birede bu sektöre girdi.bunlar tedarikçi anlamında bu işe giriyorlar.şimdi moda stratejik ortaklık ...
bugün BOSCH da herdalda üretim yapıyor.ama dünyada kalite ve güvenin simgesi olarak. perkıns motor kalite ve güvenin markası olarak dünyada her yerde kullnılıyor üretiliyor.
marka olmak.çok önemli.
hema bunları yaparak marka degil hobicilği seçmiş.
976-1980: Ford traktörlerinin ithalat ve satışı
1980-1992: 3600 ve 6600 FORD traktörlerinin Kayseri fabrikasında üretimi (16000 adet)

bu yüzden bana ve benim gibi binlere güven vermiyor......

1992-1999: HEMA markası ile traktör üretimi
1999: John Deere-Hattat ortak şirketinin kurulması
1999-2001: JOHN DEERE traktörlerinin üretim ve satışı
2001:Ortak şirketin kapatılıp John Deere üretimine son verilmesi
2001: Romen traktorul-UTB ile teknik işbirliği anlaşması
2001-2003:45,53,68 HP lik, 2wd ve 4 wd UNİVERSAL traktör üretimi
2003:Valtra ile teknik işbirliği anlaşması
2004:VALTRA traktör üretimin başlaması
2007:HATTAT traktör üretiminin başlaması

marka olmak kolay degil.

Ben fiat politikası konusunda aynı fikirde değilim.Hattatların fiatı ucuz değil.Akıl vermek bize düşmez ama , bir % 10-15 lik
fiat indirimi ile çok büyük satışlar yapıp, piyasaya yerleşse ve servis kalitesine yüklense markasını oturtur.Sonuçta kendi malımız. Tümosan -New Holland- Erkunt- Hattat dörtlüsünün pazar payları yakın olursa kıyasıya rekabet ederler ve faydasını çiftçimiz ve ülkemiz görür.

John Deere ' yi Çukurova grubu da üretmişti.
kısa bir dönem (2009) ihraç amaçlı Massey Ferguson 4415 traktörlerini de üretti..
Zaten MF, Valtra aynı firmaya ait..
Zırhlı mayına dayanıklı 4 farklı araç sergiledi.Ancak imalat siparişe göre olabilir!
Scania-Hattat markasıyla tank taşıyıcı teslim etti orduya..
Ürettiği marka olarak montajlarla beraber şunları yazabiliriz:
Ford, Hema, John deere, Üniversal, Valtra, Hattat, massey ferguson, ihraç amaçlı Polmot, Scania/Hattat.
afrika ülklerine MF 240 seri gorünümlü
Hattat 290 u üretirken sitesinde (site açılırken gorülüyor) Hattat 240 ta yer alıyor artık!

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-182/massey-ferguson ' u-kim-uretecek/

http://www.hattat.com.tr/UserFiles/Content/2e002ebb99da4dc791965706f944b829.pdf

http://www.otometre.com/2009/10/cok-markali-uretimler-2.html

http://www.otometre.com/2013/05/hemadan-kasirga-bora-simsek-tayfun.html

tümosan hattatın ön diferansiyelini bıraktı.carraroya döndü.ünüversal tratörünhidrolikleri dağılıp geldi.garanti kapsamından.1990 lı yıllarda tümosana hidrolik yaparken hidrolik milleri ısıl işlem yapılmadan.montaj yapılmış tümosan anlaşmayı fesh.etmiş.johndeere firmasına anlaşıp yine bitirmiş.vallahi istikrar nerdeyse ben anlamadım.almayıda satmayıda düşünmüyorum.

iskender link=topic=48247.msg856342#msg856342 date=1393767266' Alıntı:
tümosan hattatın ön diferansiyelini bıraktı.carraroya döndü.ünüversal tratörünhidrolikleri dağılıp geldi.garanti kapsamından.1990 lı yıllarda tümosana hidrolik yaparken hidrolik milleri ısıl işlem yapılmadan.montaj yapılmış tümosan anlaşmayı fesh.etmiş.johndeere firmasına anlaşıp yine bitirmiş.vallahi istikrar nerdeyse ben anlamadım.almayıda satmayıda düşünmüyorum.
Gönül istiyor ki;Hattat,Tümosan,NH ve Erkunt birbirleriyle yarışsınlar, birbirlerinden güzel konforlu güçlü traktörler yapsınlar, ülkemizde kazansın,milletimizde.Yine de, Hattat Valtra üretmesinden çok şey kazandı,kendini çok geliştirdi.

Hattat ' ın en büyük sorunu bence sürekli bir marka ile devam etmemeleri. Bir JD bir UTB bir Hema hüretmişler yani sürekli eğişim göstermişler. Bunun yerine bir marka ile başlasalardı ve onunla devam etselerdi tanınan bir marka olurdu. Kaç yıllık üreticiler sadece bir markayı üretselerdi belkide şimdi çoğu ülkede kullanılıyor olacaktı.

aslinda hattat larin motor sanzuman fites secenekleri falan cok guzel ama istikrarsizlik isi bitiriyor.istikrarsizlik yuzunden jondere gibi bir dunya markasi bile Türkiye piyasasinda 80li 90li yillarda yok daha 2000 lerde yeni yeni tutulmaya basladi. birde hattatin dokumu zayif gibi geldi bana.