Türkiye ' de inşaat maliyetlerini aşağıya çekmek için temel ve taşıyıcı sistemde yapılan ufak hile ve ihmalkârlıklar 'deprem değil çürük bina insanı öldürür' gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Zemin etüdünde başlıyor

Ülkemizde her yıl TOKİ haricinde 500 bin konut üretildiğini dile getiren uzmanlar, bu konutların yaklaşık 70 bininin nitelikli, diğer 430 bin konutun ise niteliksiz olduğunu belirtiyor. Bir konutun nitelikli olup olmadığını belirleyen en önemli unsur ise temel ve taşıyıcı sisteminin sağlamlığı ve kullanılan malzemelerle ölçülüyor.

Bir binada hile zemin etüdü ile başlıyor. Çünkü inşaata başlamadan önce yerin zemin etütlerinin yapılacak binaya uygun olup olmamasımn ortaya konması gerekiyor. Ancak Türkiye ' de yönetmeliklerle belirtilmiş olmasına karşın birçok binanın gerçek jeolojik etütleri yaptırılmıyor.

Bir binada metrekare bazında zemin etüdünün maliyeti yüzde 1 olarak veriliyor. Yani inşaat firmaları metrekarede yüzde 1 ' lik maliyetten kaçınmak için sağlıklı zemin etüdü yaptırmıyor.

Demir ve çimentoda da suistimal var

Demir ve çimentoda yapılan maksimum hile oranı ise metrekarede yüzde 6 olarak veriliyor. Uzmanlar, bir binada toplam maliyetin yüzde 25 ' inin demir ve çimentodan kaynaklandığını dile getiriyor.

Ancak zemin etüdü düzgün yapılmadığı için doğru taşıyıcı üzerine temel oluşturulmadığına dikkat çeken uzmanlar, bu durumda metrekarede inşaat firmalarının yüzde 6 oranında daha az çimento ve demir kullandığını dile getiriyorlar. Elektrik ve mekanik donanım için yapılan ucuz maliyetin metrekare bazında karşılığı ise yüzde 7 olarak veriliyor.

Yüzde 27,9 ' luk kesinti

Tüm bu oranlar dikkate alındığında yapılan hesaplamada ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Metrekaresi 1000 lira olan bir konut için zemin etüdü, taşıyıcı, temel, demir çimento, mekanik donanım ve sigorta baz alındığında yüzde 27.9 ' u yani 279 lirası bu tür kalemlere gitmesi gerekiyor.

Ortalama bir dairenin 80 metrekare olduğu ülkemizde 430 bin konut için 34 milyon 400 bin metrekare inşaat alanı ortaya çıkıyor. Konutun metrekaresi 1000 liraya mal edildiği varsayıldığında tüm konutlar için harcanan para 34 milyar 400 milyon lirayı buluyor. Bunun yüzde i 27.9 ' u yani yaklaşık 10 milyar lira kâr etmek isteyen inşaat firmaları yüz binlerce canı gözardı ediyor.


Bugün