Arkadaşlar bir bakın ..!!!

01.01.2010
1,182
0

Arkadaşlar traktörüm 2004 model 54c bu gün çift sürmek için çalıştırdım traktörü fitese taktım fakat debriyaja basınca traktörö halen gitmeye devam ediyor vites değiştiremiyorum debriyajada basıyorum traktör gitmeye devam ediyor fitesden ayıramıyorum anca kontağı kapatınca duruyor neden arkadaşlar bir yardım edersenız sevınırım ıh-*-s bils-*- bils-*-

Ynt: Arkadaşlar bir bakın ..!!!

Arkadaşlar öle diosunuz doğrdur ama aklım sunu almıyor traktörü daha 500 saate ve uzun 2 haftadır çalışmıodu hemen nasıl biter debriyajı :)

Ben bitmiştir demedim. Balatayı birbirinden ayıran parçalardan birisi arızalanmıştır. Bizim motorun en son debriyaj balatası arıza verdi. debriyaja basınca ses geliyordu. Çekişte felan bir sorun yoktu. Sivasa götürürken motoru 4 ton buğday aldım yanıma. debriyajın baskı bilyası iyice bozuldu. 2. vitesi artık zor ayırıyordu. zor geçiyordu vitesler. Komple balata sistemi değişti. Aslında balata bitmemişti ama yinede değiştik. Traktörü kullanırken ayağınız debriyaja sadece vites değişmek için gitsin(Durmak vs..) Gereksiz yere debriyaja baskı uygulamayın

JOSEPH link=topic=48266.msg467033#msg467033 date=1321034610' Alıntı:
Arkadaşlar traktörüm 2004 model 54c bu gün çift sürmek için çalıştırdım traktörü fitese taktım fakat debriyaja basınca traktörö halen gitmeye devam ediyor vites değiştiremiyorum debriyajada basıyorum traktör gitmeye devam ediyor fitesden ayıramıyorum anca kontağı kapatınca duruyor neden arkadaşlar bir yardım edersenız sevınırım ıh-*-s bils-*- bils-*-

Debriyajın çubuğunda ayar yeri olması lazım. O çubuğun üzerindeki kontra civataları gevşeterek çubuğu gerektiği kadar uzat bakalım belki o zaman ayırır. Debriyajı ayarlarken çok fazlada yukarı kaldırma,üstte biraz boşluk bırak. :) O şekilde düzeltemezsen belki de içerden bir yerdendir, o zaman ustaya gösterirsin. :)

Evet kardeşim traktör le giderken filan ayağım debriyajda oluyordu akılıma gelınce çekıyordum ayağımı ama bılmıyorum bakalım kapının önünde yarın bi sanayıye götreyım akalın ne dıcekler hayırlısı

Geçmiş olsun bizde de 3085 in baskı balata gitti motoru vitese atıyorum debriyajı kaldırınca hemen kalkmıyo biraz bekliyo sonra kalkıyodu sonra hepten gitti vitese takıyosun hiç gitmiyo kıpırdamıyor suan bize de sanayi yolu gözüktü..

DONAT_01 link=topic=48266.msg467081#msg467081 date=1321036389' Alıntı:
Geçmiş olsun bizde de 3085 in baskı balata gitti motoru vitese atıyorum debriyajı kaldırınca hemen kalkmıyo biraz bekliyo sonra kalkıyodu sonra hepten gitti vitese takıyosun hiç gitmiyo kıpırdamıyor suan bize de sanayi yolu gözüktü..
Kardeşim benımkıde tam tersi su an ilk çalıştırdıında hangi vitese takarsan traktörü o viteste gidiyor debriyaja bas durmuyor anca kontaı kapatınca duruyor debriyaj işlemıyor

JOSEPH link=topic=48266.msg467083#msg467083 date=1321036522' Alıntı:
Kardeşim benımkıde tam tersi su an ilk çalıştırdıında hangi vitese takarsan traktörü o viteste gidiyor debriyaja bas durmuyor anca kontaı kapatınca duruyor debriyaj işlemıyor

Kardeşim, senin balatan bitik değil zaten, debriyaj ayırmıyor, dediğim gibi debriyaj çubuğundan ayarla. Ben steyr i bu güne kadar iki oldu ayarladım, nihayetinde ayar sona dayandı ,birdahakine balata bitecek çünkü.

768 link=topic=48266.msg467085#msg467085 date=1321036779' Alıntı:
Kardeşim, senin balatan bitik değil zaten, debriyaj ayırmıyor, dediğim gibi debriyaj çubuğundan ayarla. Ben steyr i bu güne kadar iki oldu ayarladım, nihayetinde ayar sona dayandı ,birdahakine balata bitecek çünkü.
o ayar nerden yapılıyo tam olarak?bizim traktörün baskı balata bitmiş hiç hareket etmiyo usta da traktörü sanayiye götürebilmemiz için o çubuktan ayar yaparsanız gelir dedi ama yapamadık olmazsa çekerek götürecez

DONAT_01 link=topic=48266.msg467091#msg467091 date=1321037166' Alıntı:
o ayar nerden yapılıyo tam olarak?bizim traktörün baskı balata bitmiş hiç hareket etmiyo usta da traktörü sanayiye götürebilmemiz için o çubuktan ayar yaparsanız gelir dedi ama yapamadık olmazsa çekerek götürecez
Balatanın bitme sorunu sende olmuş işte. arkadaşınki bitme değil ayıramama sorunu

DONAT_01 link=topic=48266.msg467091#msg467091 date=1321037166' Alıntı:

Debriyaj pedalının altından debriyaj balatasına doğru giden çubuk var ya, o çubuk ayarlıdır, ayarlayabilmek için çubuğun bir veya iki başında pimler vardır, o pimlerden sökerek kontra civatalarını da gevşeltilerek çubuğu çevirmek suretiyle bu çubuk uzar veya kısalır. Nasıl bir ayar yapılması gerekiliyorsa bu şekilde yapılıp kontrarı tekrar sıkıp pim yerine takılır... Benim tarif ettiğim model steyırinki olmuş olsa da sistem olarak onların hepsi birbirine benzemesi lazım.

768 link=topic=48266.msg467097#msg467097 date=1321037912' Alıntı:
Debriyaj pedalının altından debriyaj balatasına doğru giden çubuk var ya, o çubuk ayarlıdır, ayarlayabilmek için çubuğun bir veya iki başında pimler vardır, o pimlerden sökerek kontra civatalarını da gevşeltilerek çubuğu çevirmek suretiyle bu çubuk uzar veya kısalır. Nasıl bir ayar yapılması gerekiliyorsa bu şekilde yapılıp kontrarı tekrar sıkıp pim yerine takılır... Benim tarif ettiğim model steyırinki olmuş olsa da sistem olarak onların hepsi birbirine benzemesi lazım.
Teşekkürler anladım ama benim yapabileceğim gibi bişey değil neyse usta gelsin baksn da bi :)

gçmiş olsun ..
Muhammet debraja basmadan sadece düzde duruyor rampa aşağı mecbur basyoz yada senin efsane 168inde sadece frene basmak yetiyormu? ;D
birde bnmde ayağım her zmn debrajın üstündedir öle koyma deniyor ama ne zararı var basmadıktan sonra ?

nh_fıat link=topic=48266.msg467158#msg467158 date=1321042067' Alıntı:
gçmiş olsun ..
Muhammet debraja basmadan sadece düzde duruyor rampa aşağı mecbur basyoz yada senin efsane 168inde sadece frene basmak yetiyormu? ;D
birde bnmde ayağım her zmn debrajın üstündedir öle koyma deniyor ama ne zararı var basmadıktan sonra ?
tamam sus saçmaladın. 2 sene sonra baskı bilyasını bozunca görürsün