Üyelerimizin Tarım İş Zamanları

[glow=red,2,300]Arkadaşlar birşeyi merak ettim...Ama gerçekten farmphoto ya üye olduğumdan ve buradaki bir çok arkadaşla tanıştıktan sonra bizim köy ve civarlarında çifçiliğn pek olmadığını yani önem vermediklerini fark ettim...Yani toprağı yeterince işlemiyorlar sonra Allah versin diye bekliyorlar..Sen toprağa emek veresinki Allah ta sana ekmeğini versin öyle değil mi?
Örneğin ben örnekle anlatayım ne sizlerden ne istediğimi....
*Yağış olursa mayıs ayında olmazsa Nisan başlarında veya ortasında nadas yaparız...
*Haziran ilk haftası tırmık çekeriz...
*Ağustos başlarında kazağayı çekeriz...
*Eylül ilk haftası tekrar kazayağı çekeriz...(ama arkasında tırmık takılı iken)
*Eylül ikinci haftası tekrar tırmık çekeriz....
*Eylül dördüncü haftası ekine başlarız...
*Mart ilk haftası gübre atarız..(Genelde %33 lük)
*Mart son haftası ilaçlama yaparız...(Yabancı marka ilaçlar atarız...İsimlerini bulabilirsem söylerim...)
*Nisan ilk haftası eğer istersek taşlar gömülsün diye yuvak çekeriz...(Biçerde iken taş kapmıyor...)
*Temmuz başlarında arpalar biçilir,10 undan sonra buğdaylar biçilir....
[/glow]

Ynt: Üyelerimizin Tarım İş Zamanları

[glow=red,2,300]Ya ben anlamıyorum bu forumdakileri hiç kimse benim konulara mesaj yazmıyor....Neyse böyle olursa bizde gidecez galiba bu forumdan...Niye böyle oluyor anlamıyorum...Bir ay boyunca paylaşım yapmayacağım...Daha doğrusu yapsam ne işe yarıyor...[/glow]

ÖZzGÜR link=topic=5458.msg56328#msg56328 date=1215721863' Alıntı:
Yaw Uğur dur acele etme.Ne bu acelen daha konuyu açalı 9 dakika olmuş...Elbet bişiler yazılır.Biraz zaman geçsin bi...
[glow=red,2,300]Bırak Özgür ya aç bak benmi profilime bütün konularıma kaç mesaj yazılmış...Tamam madem söyleyin senin açtığın konuya mesaj yazmayacaz diye...Bu forumda tartışma çıkracaksın ki herkes yorum yapsın..Öyle değil mi?Bak 1 saat önce köyden geldim akşama kadar beton harcı yaptım..Kollarım koptu..Ama forum boş kalmasın Birşeyler öğrenelim diye konu açıyoruz...Ama hiç umduğuumuz gibi olmuyor...[/glow]

kuyucakli_26 link=topic=5458.msg56330#msg56330 date=1215722061' Alıntı:
[glow=red,2,300]Bırak Özgür ya aç bak benmi profilime bütün konularıma kaç mesaj yazılmış...Tamam madem söyleyin senin açtığın konuya mesaj yazmayacaz diye...Bu forumda tartışma çıkracaksın ki herkes yorum yapsın..Öyle değil mi?[/glow]
Sen baya kızmış galiba ama bence kimsenin sana bi garezi yoktur...Ne bilim.O an öyle gerekmiştir,konu hakkında yapacak yorumları yoktur vs. nedenlerden yazılmamış olabilir belki...Kasti bişi yapıldığını hiç sanmıyorum...Sen konularını aç elbet yazan olur...Yazmazlarsada yazmasınlar yani...

kuyucakli_26 link=topic=5458.msg56332#msg56332 date=1215722297' Alıntı:
[glow=red,2,300]Tamam 365 gün iş var Özgür anlıyorum kardeşimde benim yazdığım gibi yazsan olmazmı idi...[/glow]
Tabikide olur...
Mesela hergün hayvanlara bakılır...

Çifçilik ise şimdi buğdayları biçtik...Sapları bağlatıp hayvanların samanını koyucaz...Sap tarladan kalktıktan sonra sürüme geçeriz.Buda temmuz ayı falan olur.Oda bu sene için geçerli ama eğer kurak bi sene ise yağmur ne zaman yağarsa...Kasım gibide bi döşemen çekeriz... Sonra Nisan ayına girmeden önce havalar ne zaman müsade eder ise bir daha döşmen çekeriz...Nisan ayı içindede Aysan çekip ayçiçeklerini ekeriz...

Ayçiçeklerini biçtikten sonra ise biçerdöverin hemen arkasından sapları kıyarız(ağustos-eylül)Ürün ne zaman biçilecek durumda ise...Biçim işi bittiği gibi Goble çekeriz... Ekim ayında ise toprağın durumuna göre tekrar goble veya döşemen çekeriz ve buğdayı ekeriz...Ektikten sonra gerekirse merdane çeker gerekmezse çekmeyiz...Sonra ürünün gelişimine ve ilaç,gübre ihtiyaç zamalarına göre ilaçlama ve gübreleme yaparız...

[glow=red,2,300]Ya haklısın Özgür ne biliyim biran boş bulundum galiba boşver yorum yazandan da yazmayandan da Allah razı olsun diyeyim ve herkesten özür dilerim...Yorumun için sana ayrıca teşekkür ederim...[/glow]

kuyucakli_26 link=topic=5458.msg56336#msg56336 date=1215723610' Alıntı:
[glow=red,2,300]Ya haklısın Özgür ne biliyim biran boş bulundum galiba boşver yorum yazandan da yazmayandan da Allah razı olsun diyeyim ve herkesten özür dilerim...Yorumun için sana ayrıca teşekkür ederim...[/glow]
Bişi değil...Sende takma kafana böyle şeyleri sanal alem burası...

Sen buğday ekimi hakkında bilgi istiyosun herhalde.Biz ayçiçeklerini Ağustos ' ta biçeriz.Sonra Eylül ' de goble ile kıyarız sapları.Kasım ' ın başlarında buğday ekimini yaparız.Toprak altı olarak 20 ile 30 kg taban gübresi atarız.Aralık Ocak aylarında Üre atarız.Mart Nisan aylarında Nitrat atarız.İlaçlama olarak zamanı geldiğinde Ot ilacı,Pas ilacı,Kökboğaz ilacı,Yaprak gübresi,
Böcek ilacı atarız..

uğur bizim burayla sizin orası pek bişey değiştirmiyo her halde verdiğin tarihlere bakılırsa biz bıraz gübreyi önce atıyoruz nadaslar ve kazayağıda aynı zamanda ama harmanımız daha erken oluyo.sağol güzel bi konuya değinmişsin + rep.

mayısın sonu haziranın başında buğdayı biçeriz.....yerine çizel cekeriz.......eğer sapı yakmadıysak 2 kere goble cekeriz.....eğer kuruya ekmiyeceksek.....lenger cekip sularız......kuruya ekeceğimiz zamanda gobleden sora sırt cekip ekeriz.....hemen su veririz.....lenger cekip suladığımız yer kuruyunca...tava yı dağıtıp.....35kg falan 20.20 gübre atarız.....sora aysan yada kültivatör cekip tapan lo cekip ekeriz......Ağustosun 15 inde falan 1.ürün (martın başında ekdiğimiz mısırları biçeriz...)
1100dönm falan 1. ürün mısır olur bizde.....hasat baya uzun sürer.....mısırı biçtikten sora yakarız yakmadığımız yere goble çekeriz.....sora eğer tesviyesi bozuk tarlamız warsa (500 dönm kadar bozuk yer war ama cok bozuk deil)gobleden sora lazeer cektirriz....ondan sora lazer cekilen yere derin bi 3lü dip patlatan cekeriz....tesviyye etirrmediğimiz yerlerede.....3lü dip patlatn ve pulluk cekeriz.....3lü dippatlatan cekdiğimiz yeri çizelle 2leriz eğer kezzek coksa 2 kere goble cekeriz....sora sırt ceker mart ayını bekleriz bu ara ayda 1 falan sırt otlanıonca sırtı tazeeleriz....pullukla sürdüğümüz yeri de 3 4 kere kültivatör cekeriz......sanırım yeterli olmuştır 2 ürün ekdiğimz için baya uzun oldu...

kuyucakli_26 link=topic=5458.msg56326#msg56326 date=1215721722' Alıntı:
[glow=red,2,300]Ya ben anlamıyorum bu forumdakileri hiç kimse benim konulara mesaj yazmıyor....Neyse böyle olursa bizde gidecez galiba bu forumdan...Niye böyle oluyor anlamıyorum...Bir ay boyunca paylaşım yapmayacağım...Daha doğrusu yapsam ne işe yarıyor...[/glow]aga millet çekemiyo kıskanıyo bnm tümosan bölümünde verdiklerimdede fazla yorum yokk ama baya kişi bakmış yorum yapmamıs

365 gün bizde de iş var hayvancılık da olduğundan.Bizim işler de hemen hemen aynı ama zamanlarda biraz fark oluyo ve de eksik fazla var.
Havalar ve tarlaların durumuna göre Mart ' ın ortasından Mayıs ' ın başına kadar nadas olur.
Tarlaların otuna göre haziran sonu temmuz başı kazayak çekeriz.Sonra ekmeden önce eylül içinde birkez daha kazayak çeker ekeriz.Tarlanın kesek durumuna göre ekimden sonra dişli yuvak çekeriz.Mart ayı içinde gübre,nisan içinde ilaç atarız.Sonra temmuz başı harman olur.Sap saman derken temmuz sonunu bulur.
Bir de çekirdek ekeriz.Çekirdek yerini sonbaharda yağmur ne zaman yağarsa yağmurdan hemen sonra süreriz.Mart gibi önce kazayak,üstüne yuvak sonra da ekeriz.Daha sonra çapa makinasıyla çapa çekeriz.En son çapa makinasının ayaklarını değiştirip çekirdeğin boğazını kapar,eylül başındaki hasatı bekleriz.Hasattan sonra tarlaya kazayak çeker ekeriz.

bizim kasım ayı gibi zeytin toplama işi başlar yaklaşık 1 ay kadar sürer.Her gün toplanan zeytinler kalbur makinelerinden geçirilerek boylara ayrılır en ufak 5,4. boy zeytinler yağlık olarak ayrılır diğer zeytinler marmara birlik kooperatifine verilir zeytin zamanı bittikten sonra paklama yani ağaçların budanması işlemi yapılır buda mart ayında başlar yaklaşık 15 20 gün sürer ama paklamaya başlamadan önce bahçe sürülür çünkü ağaçlardan düşen dallar otlara karışmasın toplaması daha kolay olsun ve toprak rahatlasın diye paklama bittikten sonra ağacın gövdesine ve yapraklarına ilaç atılır bu ilaçlar göstaşı,bakırlı yani mantar hastalığına ve ağaç gövdesini korumaya yönelik ilaçlar haziran ayı gibi sulama başlar ve aralı olarak da devam eder yaz boyunca yaz aylarında piç dediğimiz ağaçların altında çıkan dallar kırılır ayrıca ağaçların dipleri kazılır ve bahçe sürülür ekim gibi mahsul kendini göstermeye başlar ve mahsulu korumak için ilaç atılır ilaç atımı bittikten sonra isteğe bağlı ot çıkmışsa bahcede ya süreriz bahçeyi yada ot ilacı atarız bunun sebebi ise zeytini toplamaya başladığımız zaman ağaçın altına yaydığımız yaygıların takılmasını veya yaygıdan düşen zeytinleri daha raha toplamak içindir bu ilaçlama veya sürme işi bittikten sonra zeytin olmaya başlamıştır ve ağaçlar rüzgar vs gibi sebeplerden ötürü zeytin dökerler bizde bu zeytini toplarız daha sonra bu alt zeytinler yağlık yapılır alt da toplandıktan sonra zeytin zamanı başlar ve bütün sene uğraşımızı eğer marmara birlik baltalamazsa ki kaçsenedir karışıklıklar yüzünden böyle oluyor emeğimizin karşılığını alırız...İşte bizim de bi senemiz böyle geçiyor gerçi üni okumam sebebiyle 2 senedir ara verdim ara ara gidip işlere yardım ediyorum...

bakın yazıyom şimidi,
temmuz başlarında buğday biçmeye başlarız,20-25 gün sürer,buarada samanlarını balya yapar çekeriz.buğdayı biçtikten ve samanları aldıktan sonra Mısır +Slajlık mısır ekmek için tarlayı çizelle sürer arkasından rotovatör atıp daha sonra tırmıkla tararız ve mibzerle mısırı ekeriz.hemen ardından toprak nem oranı düşük olduğu için ilk yağmurlama sulama yapılır.ardan üç hafta sonra pulvezituvarla ot ilacı atılır ve sonra ara çapa makinasıyla mısırlarınarası kazılır.daha sonra mısırın diblerini dolduran hemde gübre atan bi makinayla araları doldurulur ve sonkez tekrar yağmurlama sulanır.
Eylül ayına kadar pek fazla iş yoktur,hayvanların yanına zaten hergün gidiliyo oyüzden alışkanlık yaptı iş sayılmıyo.
Eylül 20 gibi çeltikler biçilmeye başlanır yaklasık 20-25 gün sürer.en zor işide çeltikleri kurutma işi zaten,kuruttuktan sonra yani nem oranı %14 olduğunda fabrikaya gönderilir,daha sonra mısırları biçim işi gelir,onlarıda salaj yaptığımız için pek zor olmaz.
mısırları biçtikten sonra kasım 15 gibi mısır tarlaları sürülür tekrar buğday ekilir,artık kış gelmiştir.Kışın ahırda olan hayvnlara özellikle kurbalık tosunların ve ineklerin + manda ların bakımı vardır.
mart nisan gibi buğdayların ilacı ve gübreleri atılır.
mayıs ayında da asıl işler yani çeltik tarlası hazırlama işleri başlar,yaklasık bir ay sürer ekim işinin bitmesi,ektikten sonra 30--45 günlükken ot ilaçları ve gübreleme yapılır,burada hergün tarlaya gidilip tavalardaki su seviyesi kontrol edilir,
haziran ayı gibi otlar biçilir özellikle fig otları biçilir,balya yapılır.
ve sonra yine buğday biçmeye başlanır.
Doyran Köyünde kısaca böyle,,,

bizim mevsim nisanda başlar pamuk yerlerini hazırlarız mayıs başında pamuk ekimi yaparız haziranın 10 u gibi buğdayları biçeriz anıza goble çekeriz bu arada pamuklara gübre atarız temmuz başında pamukları sulamaya başlarız sulama işlemi 15 gün ara ile ağustosa kadaar sürer (3-4kez sularız) eylülün 15 gibi pamuklara defolyant uygulamasına başlarız (fınısh-dropp) uygulmadan takriben 15 gün sonra makineli hasta başlarız yaklaşık 20 gün sürer daha sonrada pamuk yerlerini süreriz saygılar

bizde eylül ayında yerler sürülür,goble tırmık v.s. işlemler yapılır. ekim ayı içerisinde ekme işlemleri yapılır.bahara doğru gübrelere atılır.sonra haziranın ortaları gibi biçim başlanır..harman yaklaşık40 gün oda en fazla sürer.(çeltik ekimi nedeiyle buğday ve çiçek harmanı çok kısa zmnde bitio :D) daha sonra bnm gibi 3-4 deli gider yaz sıcağında nadas yapar :D buğday we ya kanola ekenler mısır ekeceksen tekrar yer hazırlama işlemlerine başlar.eylül sonlarına gelindiğinde pancar sezonu başkar fabrika 40-45 çalışır.sonra küspe senfonisi dewam eder :D tam o aralarda çeltik fırtınası kopar öle yürür gider.trakya şartlarında çiftçiler bişiler yapmaya çalışırılar işte buan bende dahilim :D