BUĞDAY EKİMİNDEN SONRA TOHUMU MERDANE İLE SIKIŞTIRMANIN FAYDALARI ?

sevgili arkadaşlar aranızda ekini ektikten sonra üzerinde merdane yada loo çeken varmı,varsada nasıl bir etki yapıyor yararlı birşeymi zararlımı,ben şu anda çekmek istiyorum ekinleri ekeli 2 hafta oldu tohumlar hafif hafi çimleniyor çeksem bi zararı yada yararı olurmu yardımcı olursanız sevinirim. ?

Ynt: BUĞDAY EKİMİNDEN SONRA TOHUMU MERDANE İLE SIKIŞTIRMANIN FAYDALARI ?

bız merdane yı ıkı amac ıcın cekerız 1.cıkamayan mahsulun uzerındekı kabugu kırmak ıcın 2. baharda kabaran topragı sıkıstırmak ıcın cekmende fayda olacaktır ..zararı bence olmaz

aman dur kış geldi çekme kesinlikle ekimden sonra çekme önce olurdu ama bahara çekebilirsin kardeşleme döneminde zarar vermemiş olur yaprakalara ama sımdı yaparsan tohumların koklerıne zararı olacaktır emın ol.

bizim burda suladıktan ve tohumlar tam olarak çıktıktan sonra cekeriz tabi mibzerin arkasına baglayanda var topragı sıkıştırarak nemi salmaz faydası var yani

Ben bu sene bir kısmına çektim, önceki ektiklerime çekmedim çimlenme başlamışsa zarar verir diye tereddüt ettim, fakat sonraki ektiklerime çektim, ilk defa deniyorum sizin gibi bende konu açmıştım deneyimi olan arkadaşlardan bilgi almak için, sonucu gözleyip burada paylaşırız.

Biz de ya ektikten hemen sonra çekiyoruz,toprağı sıkıştırsın düzenli çıkış olsun diye,bir de duruma göre baharın çekiyoruz kardeşleme ve köklerin dibi iyice sıkışsın diye.Yalnız ben şimdi önermem yeni filizlendiği için hassas oluyor sonuçta sorun yaratabilir nasıl olsa olmazsa olmaz bir iş değil baharın çekebilirsin yani acele etmeye gerek yok

arkadaşlar gerçekten çok büyük yardımcı oldunuz bana iyikide söylediniz yoksa yarın çekmeyi düşünüyordum en iyisi kışdan sonra çekmek sanırım :)

çimlenen bugdaya çekme noo*-*- ekince çekseydin olurdu artık buday kardeşlemeye girmeden çekersin ok-*-s aynı yere tekrar tekrar dönme mümkünse bi geçtigin yerden bidaha geçme çok sıkıştımı sürmeside bi olay

biz merdaneyi 2 dönemde çekeriz ya tohumu ektikten 4 gün içerisinde
yada kardeşlenme döneminde. senin durumunda şuanda çekilmez ama
kardeşlenme döneminde bir merdane çekersen iyi olur...

çek kardeş zararı olmaz arkadaşlardan biri sürgeyi yetiştiremedi buğday bitti baya 5. 6 santim kadar olmuştu tarlayı sürgeledik biten buydayların yarısının yapragı koptu hiç birsey olmadı