üniversite bitirip çiftçi olmak (uludağ sözlük)

1.türkiye ' de eğitimli çiftçi sayısının artmasıdır.

2.farmville de çiftçi olmaktan iyidir.

3.ziraat mühendisi.

4.ziraat mühendisliği bitirildiyse eğer daha bilinçli ve kaliteli olabilecek hadisedir.

5.köyden okumaya gelmiş her üniversitelinin hayali .

6.kanımca işini garanti etmemiş istanbul gibi büyükşehirde bunalmış son sınıf öğrencisi birçok öğrencinin hayalidir.
kanka bi çiftlik evin olacak, 2 köpeğin olacak, havası suyu temiz olacak, kendin pişir kendin ye olacak, tavuklar, ördekler, canın sıkılınca ava çıkacaksın. Ha bir de şöyle güzelinden bi köylü kızı sacda ekmek yapacak sana uff miss kokusu burnuma bile geldi bak.
tabi çiftçiyi de öldürdüler sağolsunlar, arazin olsa da çiftçi olunmaz artık. köpekleri bile besleyemezsin o gelirle. Ben şaşıyorum köylümüz nasıl kendini hala besliyebiliyor diye. Allah onların yardımcısı olsun.

7.tam bir emekçi hareketidir.

8.büyük bir ihtimalle baba mesleğidir.

9.açık öğretim fakültesinde organik tarım okuyan insanın yapacağı iş.

10.tercihen ziraat okuması daha makbuldür.
e ülkede üniversite mezunlarının durumu iç açıcı olmadığından bizde böyle başlıklara entry girmek zorunda kalıyoruz.

11.bölüm ziraat mühendisliği ise hiç yadırganmayacak bir durumdur. ülkenin işinin ehli çiftçilere ihtiyacı vardır.

12.türk tarımının ihtiyacı olan çiftçidir.

13.işsiz olmaktan iyidir.

14.ziraat mühendisliği mezunu ise daha ne olsundur. en uygun olanıdır.

15.üniversite bitirip adam olamamaktan iyi bir meziyettir.

16.toprağı sevdiği için bu mesleği tercih etmiştir

17.çiftçiliğe halk olarak at gözlüğü ile bakıyoruz. hep çifçi fakir olur hep çiftçi ezilir hayır böyle birşey yoktur en azından benim gördüğüm kadarıyla yoktur nedenmi çünkü çiftçinin yiyecek içecek sıkıntısı fazla yoktur ne üretiyorsa onu tüketir. para sıkıntısı yoktur çünkü herhangi bir banka çiftçiye başka kimseye vermediği oranlarda faizle para verir. düzgün çiftçilik yapılırsa çiftçiliğin getirisi azımsanmıyacak kadar fazla olur. bu şartlarda üniversite mezunu bir insanın çiftçilik yapması en doğal karşılanabilecek durumlardan biridir. fakat şuda bir gerçektir ki çiftçilik en zor mesleklerden biridir

Ynt: üniversite bitirip çiftçi olmak (uludağ sözlük)

Evet, Üniversitede okuyan her çiftçi çocuğu aynı şeyi söyler. Okul bitince iş bulmaya çalışmayacağım, benim işim var köye gider çiftçilik yaparım, 10 tane hayvan alır hayvancılık yaparım. Okul bitince memur olsam şu kadar maaş alırım, yılda şu kadar ürün kaldırsam şu kadarı masraf olur şu kadarı kâr olur deyip çiftçilik daha kârlı görünür. Ama sonuç böyle değil işin içine girdikten sonra birçoğu pişman olur.

köyde çalışan genç arkadaşıma işsiz gözüyle bakılırsa bizim memleketimiz çok ileriye gider çağ atlarız ...tarımla uğraşan abime işsiz diye adlandırırsak çok hoş olur zira o üretirse memleket kazanır....

Ben surekli norvecte yasadigim icin burdan ornek veriyorum umarim sikilmazsiniz. Burda ciftcilerin yaklasik yuzde 24 u universite mezunu.. Sanat tarihciside var, edebiyatcisida. Ciftcilik sadece burda degil bircok avrupa ulkesinde oldukca prestijli bir meslektir. Kendi gazeteleri ve politik partileri var.. Ciftcilerin aleyhine olacak bir duzenleme yapmak her babayigitin harci degildir. Bircok avrupa ulkesindede durum boyledir. Bu orgutlu guc ancak egitimli bir ciftci kitlesi ile mumkundur..Su anda ornek vereyim dogrudan gelir destegi bir dekara 100 euro civarinda. Buna hayvancilik vs destekleri dagil degil. O yuzden egitimli insanlarin ciftcilik yapmasi herzaman icin iyidir.. Aldiginiz egitim ne olursa olsun..

6.kanımca işini garanti etmemiş istanbul gibi büyükşehirde bunalmış son sınıf öğrencisi birçok öğrencinin hayalidir.
kanka bi çiftlik evin olacak, 2 köpeğin olacak, havası suyu temiz olacak, kendin pişir kendin ye olacak, tavuklar, ördekler, canın sıkılınca ava çıkacaksın. Ha bir de şöyle güzelinden bi köylü kızı sacda ekmek yapacak sana uff miss kokusu burnuma bile geldi bak.
tabi çiftçiyi de öldürdüler sağolsunlar, arazin olsa da çiftçi olunmaz artık. köpekleri bile besleyemezsin o gelirle. Ben şaşıyorum köylümüz nasıl kendini hala besliyebiliyor diye. Allah onların yardımcısı olsun.

Cogu kosiden duydum bunu bir ziraat mühendisi ekdigi tarlada diger ciftcilere göre en az 150 kg koyar dönüme diyolar.okuyup gelip aynı düzen devam ettirmeye de karsıyım okuyosa bu okulu proje üretmek en az maliyetle en yüksek verim almak amaç..

Osman Musaogullari link=topic=48482.msg470921#msg470921 date=1321546006' Alıntı:
Ben surekli norvecte yasadigim icin burdan ornek veriyorum umarim sikilmazsiniz. Burda ciftcilerin yaklasik yuzde 24 u universite mezunu.. Sanat tarihciside var, edebiyatcisida. Ciftcilik sadece burda degil bircok avrupa ulkesinde oldukca prestijli bir meslektir. Kendi gazeteleri ve politik partileri var.. Ciftcilerin aleyhine olacak bir duzenleme yapmak her babayigitin harci degildir. Bircok avrupa ulkesindede durum boyledir. Bu orgutlu guc ancak egitimli bir ciftci kitlesi ile mumkundur..Su anda ornek vereyim dogrudan gelir destegi bir dekara 100 euro civarinda. Buna hayvancilik vs destekleri dagil degil. O yuzden egitimli insanlarin ciftcilik yapmasi herzaman icin iyidir.. Aldiginiz egitim ne olursa olsun..
Burdada öyle olsa keşke. Çiftçi hiç destek alamıyor. Senin hesaba bakarsak devlet bana çok para borçlu.

İnsanımızın büyük bir kısmı tarım ile uğraşmayı meslek olarak görmüyo. Herkes iş bulamazsan çifçi olursun diyorlar. Bana denilenler bu yönde. Şimdi arkadaşlar ben bu düşünceden nefret ediyorum. Ne demek bu ya. Bu çifçi olmazsa bu milletin karnı nasıl doyar. Zincir halkası gibidir bu işler. Ama bizim çifçi babalarımızda da suç var arkadaşlar. Benim oğlum okusun memur olsun da tozdan topraktan çıksın. Be amca oğlun memur olsa alacağı para ilk başta 1.500 TL. En fazla 2000 TL. Yılda 20 gün iznin var. Emir altında çalışıyorsun. Habire birilerine hesap veriyorsun. Neymiş temiz işmiş nah temiz iş. Hastaların çoğuna bakarsak hep memur kişiler çıkar. Neden vucüt çalışmaz. Hamlar.Kilo alınır hastalıklar bir bir boy göstermeye başlar. Vücut çalışmaz beyin çalışır. Böylece stres sıkıntı başlar. Sonra hadi bakalım psikolog vs bunalma. Yerim böyle işi. Çifçimiz napıyo peki. Ekimi dikimi sökümü vs toplasan 1.5-2 ay çalışıyo. Emin olun o memurun aldığı paranın 5-6 katını alıyodur. Ben memur çoçuğuyum annem babam öğretmen. Memurluk öyle kolayda değildir. Ben Kimya mühendisliğinde okuyorum. Ama okulumu bitirdikten sonra Allahın izniyle tarım ile uğraşacam. Çünkü seviyorum. Çifçilik zor değildir. Bilinçli yapıldığı takdirde kolaylaşır. Teknolojiyi takip ettikçe kolaylaşır. Ve en önemliside yeniliklere açık olmak gerek